Akteri afere o kojoj priča Paladino već su bili na meti USKOK-a zbog petljanja s gradnjom
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
SLUČAJ pogodovanja investitorima u Gradu Zagrebu, o kakvom je danas i javno u Nedjeljom u 2 progovorila i Zrinka Paladino, očito je praksa kakve se u metropoli drže već dugi niz godina i još jedan u nizu dokaza da zagrebački gradonačelnik i njegova družina u Gradu Zagrebu mogu raditi što hoće, kako hoće, a zahvaljujući pravosuđu očito i – dokle hoće. I toga su očigledno itekako svjesni. Ukoliko se pokažu točnima, današnje optužbe ogromna su šamarčina i pravosuđu i javnosti i jednostavno se ne mogu drugačije tumačiti nego demonstracija Bandićeve sile i bezakonja koje vlada u metropoli.
Podsjetimo, Paladino je ispričala kako je ljetos, mimo njezinog odobrenja, privatnom investitoru VMD projekt dozvoljeno da u Maksimiru gradi četiri nebodera od 9 katova, unatoč tome što to na tom području nije dozvoljeno, čega se ona i držala pa nije dala odobrenje za izgradnju. No, bilo je dovoljno da ode na godišnji odmor pa da se investitoru (koji je u tom smislu već tražio izmjenu GUP-a), to i odobri. Rezultat - osamdesetak stanova više.
A zagrebački gradonačelnik već se više puta našao pod povećalom javnosti, ali i na meti USKOK-a, upravo zbog slične prakse (pogodovanja investitorima, izmjena GUP-a kako kome od njemu bliskih investitora treba i sl.) međutim, to ga očito nimalo ne sprečava da ponovi isto. U nekima od dosadašnjih afera čak su se pojavljivali i isti likovi kao u ovoj koju je danas iznijela Zrinka Paladino.
Afera Strojarska
Upravo je Antun Mikec i njegova tvrtka VMD bila akter famozne afere Strojarska o kojoj je Index prvi pisao. I inače, vlasnik VMD Projekta (kao i VMD grupe, VMD Prometa, VMD Standarda….) zagrebačkoj javnosti poznat kao investitor u čitavom spektru gradskih projekata.
U zavrzlami oko Strojarske, Grad je čitavim nizom upitnih manevara atraktivno zemljište prvo prisvojio, pa onda prodao Crkvi, pa ga je Crkva odlučila dati u koncesiju za izgradnju stambeno-poslovnog prostora s parkom, trgovačkim, ugostiteljskim i javnim sadržajima, i to baš tvrtki Antuna Mikeca. Priča se našla na meti USKOK-a iz kojeg su tom prilikom i službeno potvrdili da je pokrenuta istraga u Gradu Zagrebu zbog čak 215 ilegalnih izmjena Gradskog urbanističkog plana.
Još jednu priču oko pogodovanja privatnim investitorima pokrenula je i zagrebačka odvjetnica Ljiljana Maravić-Pirš koja je zastupala stanare u aferi Vrbani III u sporu oko onečišćene vode, a kojoj je jedan od klijenata ukazao je na sumnjive radnje nekih zaposlenika gradske uprave. Među prokazanim tvrtkama koje su za 68,6 milijuna kuna profitirale nedopuštenim izmjenama zagrebačkog GUP-a, a zbog čega je USKOK i optužio osam osoba našla se i tvrtka Paron d.o.o. koja se navodi kao knjižni vlasnik stana od 93,85 kvadrata i parkirnog mjesta od 12,50 kvadrata na Gračanskoj cesti 145 F. Riječ je o stanu koji je sud po zahtjevu USKOK-a blokirao Bandiću nakon što je bio uhićen u aferi Agram. Prema optužnici, tvrtka Paron je na izmjenama GUP-a “zaradila” 3,3 milijuna kuna.
Afera Agram
Inače, Bandić je glavni lik afere Agram za koju mu se sudi za zagrebačkom Županijskom sudu. Istraga u tom slučaju pokrenuta je zbog sumnji da je gradonačelnik sa svojim suradnicima nizom nezakonitosti oštetio grad za oko 25 milijuna kuna.
No, Bandićevi odvjetnici dokazali su da vrijede svake kune kojom ih zagrebački gradonačelnik plaća jer su uspjeli dio dokaznog materijala skupljenog u istrazi označiti kao – nezakonito prikupljen, zbog čega je na Vrhovnom sudu hoće li potvrditi ili odbaciti odluku o zakonitosti dokaza.
Optužnica protiv zagrebačkog gradonačelnika Milan Bandića i njegovih suradnika te 'poslovnih partnera' gradskih tvrtki rasteže se na više od 400 stranica. Donijela mu je čitav niz neugodnosti, strpala ga u Remetinec. Sve to skupa očito nije ga ni najmanje dalo smesti da se nastavi ponašati onako kako je godinama, očito, navikao…
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati