Američki general detaljno analizirao zašto Rusi imaju toliko mrtvih u ratu
RUSIJA je izgubila 15.300 vojnika otkako su ruski vojnici po zapovijedi predsjednika Vladimira Putina napali Ukrajinu 24. veljače, tvrde ukrajinske oružane snage.
Ukrajinci su priopćili i da su ruske oružane snage izgubile 506 tenkova i 1556 oklopnih vozila.
>> Ukrajinska vojska: Ubili smo 15.300 ruskih vojnika, srušili skoro 100 aviona
Te brojke ne mogu se neovisno provjeriti, a stručnjaci ističu da je u interesu zemalja u ratu dati veće procjene neprijateljskih žrtava.
Rusi šute o svojim gubicima
Ruska strana pak većinom šuti o svojim ljudskim gubicima.
Rusko ministarstvo obrane tvrdilo je ranije ovog mjeseca da je 498 njihovih vojnika ubijeno u Ukrajini, a još 1597 ranjeno. To je bio prvi put da je Rusija priznala bilo kakve žrtve u invaziji na Ukrajinu.
Jedan ruski prorežimski tabloid jučer je izvijestio da ima službene podatke koji pokazuju da je 9861 ruski vojnik ubijen u Ukrajini. Onda je ubrzo izbrisao cijelu priču, rekavši da su brojke netočne.
Konzervativne američke procjene od prošlog tjedna pak sugeriraju da je više od 7000 ruskih vojnika ubijeno u manje od tri tjedna borbi. Bilo kako bilo, sve upućuje na to da Rusi gube neočekivano velik broj vojnika u invaziji na Ukrajinu.
Američki general Hertling: Ovo je drugačija borba od onih u Afganistanu i Iraku
Američki general u mirovini Mark Hertling objavio je dugi thread na Twitteru u kojem analizira zašto ruska vojska u Ukrajini trpi velike gubitke u ljudstvu. 69-godišnji Hertling je od ožujka 2011. do studenog 2012. obnašao dužnost zapovjednika vojske Sjedinjenih Država u Europi i Sedme armije.
Hertling je tijekom svoje duge vojne karijere služio na pozicijama za oklop, konjicu, planiranje, operacije i obuku te je zapovijedao svakom organizacijom od voda do vojske. Zapovijedao je 1. oklopnom divizijom i operativnom postrojbom multinacionalne oklopne divizije Sjever u Iraku tijekom porasta američkih trupa od 2007. do 2008. godine.
Hertling podsjeća da je odmah na početku Putinove invazije na Ukrajinu upozorio da bi se ljudske žrtve konvencionalnih snaga nastale na bojnom polju visokog intenziteta i uz korištenje teške tehnologije mogle mjeriti u desecima tisuća.
"Borba koju vidimo u Ukrajini nije slična onome što je američka vojska doživjela u operacijama u Panami i tijekom Pustinjske oluje u Iraku, a još manje Operaciji trajna sloboda (intervencija u Afganistanu, op.a.) i Operaciji iračka sloboda (invazija Iraka 2003. godine, op.a.)", upozorava Hertling, dodajući da su prve dvije operacije bile jednostrane, dok su druge dvije bile kompleksne protuustaničke operacije.
Zašto je važno imati odličan sanitet?
"U pobunama je borba bliska, koriste se puške, artiljerija i eksplozivne naprave. Svaka žrtva je bila izvor osobne boli, ali je sveukupni broj ubijenih američkih vojnika bio nizak", ističe Hertling, podsjećajući da je američka vojska u Afganistanu i Iraku imala odličnu službu saniteta koja je spasila živote mnogih vojnika.
"Naši vojnici su imali bolji medicinski trening. Imali smo nove vrste zavoja za tretman rana na bojištu. ‘Zlatni sat’ u kojem se ozlijeđenog evakuiralo s bojišnice do bolnice je od standarda postao norma", objašnjava Hertling kako je američka vojska spašavala živote svojih ozlijeđenih vojnika.
Ističe da mu se jedan od šefova timova za medicinske evakuacije pohvalio da je u Iraku imao 1700 hitnih letova i da nijednom nije izgubio ranjenog vojnika tijekom leta.
"Ilegalna ruska invazija na Ukrajinu je drugačija priča", smatra ovaj umirovljeni general.
"Rusi su tehnološki malo bolje opremljeni, Ukrajinci imaju više srca"
Hertling ovu borbu opisuje kao sukob dvije sile od kojih je jedna tehnološki bolje opremljena (Rusija), a druga ima više srca (Ukrajina).
"Rusija ima 190 tisuća trupa u napadu, Ukrajina ima 250 tisuća u obrani", piše.
Hertling navodi da ruska strana ima stotine tenkova T72 i T80, oklopnih transportera, raznoliku artiljeriju, avione i druge letjelice, dronove, koji svi "lutaju bojišnicom". Ukrajinci u osnovi imaju sličnu opremu, ali i dodatna visokotehnološka oružja protiv tenkova i za protuzračnu obranu.
"Ruski plan je bio pun bahatosti, nedostajale su mu kombinirane vojne operacije i ima velikih problema s logistikom. Ukrajinska strana je odlučila birati prioritetne mete i uništavati najsmrtonosnije rusko oružje", navodi Hertling.
Po njegovoj analizi, Rusija je u rat krenula s četiri osovine napada čiji je cilj potpuno uništenje protivnika, dok je Ukrajina povela kampanju iscrpljivanja neprijatelja. "Oba načina borbe rezultiraju velikim brojem žrtava na bojišnici", dodaje Hertling.
Ruski tenkovi kao zamke za njihove vojnike
"Rusija vjerojatno trpi veće žrtve zbog izostanka evakuacije žrtava i, čini se, nedostatka saniteta na bojnom polju", smatra ovaj američki general, koji dodaje da Rusi imaju velike žrtve "i zbog načina na koji se bore".
On ističe da većina ukrajinskih boraca posjeduje protutenkovsko oružje, a u zasjedi to znači da jedan ukrajinski vojnik može uništiti ruski tenk u kojemu je posada od 3 ili 4 vojnika. Nadalje, jedan ukrajinski vojnik s protuoklopnim oružjem može uništiti ruske vojne transportere u kojima se također nalazi veći broj vojnika, kao i rusku artiljerijsku ekipu od 5 do 10 članova.
Hertling se prisjeća da je 1994. kao dio američke vojne delegacije u Rusiji imao priliku vidjeti tada novi tenk T80. "Ušao sam unutra i odmah shvatio zašto ruska vojska regrutira samo tenkiste niskog rasta. Unutra je bilo skučeno, tenkovsko oružje je bilo vidljivo (u američkim tenkovima je iza balističkih vrata kako bi se zaštitila posada), oklop je bio slab na nekim dijelovima, a vidljivost je posadi bila ograničena i imali su slijepe točke", opisuje Hertling T80.
On smatra da su ruski tenkovi "poput kutije šibica". "Posada teško vidi napad pješadije, ne postoji reaktivni oklop na gornjoj strani (koji brani od projektila Javelin), kada su pogođeni, postoji opasnost sekundarne eksplozije i posada teško izlazi van", navodi Hertling te dodaje da su ruska transportna vozila u tom smislu još opasnija za ruske vojnike.
Jedan ukrajinski vojnik može Rusima nanijeti veliku štetu
"Spremnici za gorivo su kod zadnjih vrata, gore brzo i posada nema vremena izaći", piše Hertling i podsjeća da su na sličan način dizajnirani i ruski vojni kamioni.
"Koliko vidim, oni u jedan kamion natrpavaju što više različitog tereta, što je loše u kontekstu preživljavanja posade tijekom napada", kaže.
General Hertling napominje da su protuoklopni projektili Javelin koje koriste Ukrajinci naročito učinkoviti protiv ruskih tenkova, koji se kreću po cestama i nemaju toliki manevarski prostor kada su napadnuti. Prednost Ukrajinaca je i što znaju kako blokirati puteve i postaviti zasjede.
Podsjeća i na u medijima poznatu 40-kilometarsku kolonu ruskih vozila koja je morala zastati jer je izostao uspjeh ruskih snaga u kretanju naprijed, dok su iza nje Ukrajinci blokirali cestu.
"U toj koloni su bile i medicinske zalihe, a njihov gubitak je otežao spašavanje ranjenih ruskih vojnika", smatra Hertling.
"Ruski broj žrtava veći od dosad objavljenih procjena"
Ovaj umirovljeni američki general dodaje da ne želi nagađati koji je točno broj ruskih žrtava, ali da sumnja na to kako je broj "veći od dosad objavljenih procjena". Što se tiče žrtava u ukrajinskoj vojsci, Hertling smatra da je broj visok, "ali vjerojatno značajno manji nego na ruskoj strani".
"Ukrajinski vojnici su obučeni pružati prvu pomoć, znaju tehnike spašavanja života i važnost medicinskih evakuacija", navodi Hertling.
Na kraju svog threada Hertling ističe da su "smrti u borbi ružne".
"Većina ubijenih je stara između 18 i 24 godine, imali su svoje cijele živote pred sobom. Tijela znaju biti unakažena i spaljena toliko da se poginule ne može prepoznati. Zato većina vojnika koji su vidjeli rat ne žele opet vidjeti rat", piše Hertling.
On zaključuje da je "Putinov ilegalni i kriminalni rat u Ukrajini veliko ruglo".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati