Otac teorije "neizravnog poticaja" dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Hina
AMERIČKI ekonomist Richard Thaler dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju za doprinos u području bihevioralne ekonomije, objavila je u ponedjeljak Švedska kraljevska akademija znanosti.
Thaler je u istraživanjima analizirao proces donošenja ekonomskih odluka uz primjenu psihološki realističnih pretpostavki, istražujući posljedice ograničene racionalnosti, društvenih preferencija i nedostatka samokontrole, navodi se u obrazloženju nagrade. Smatra se ocem teorije "neizravnog poticaja" (en. nudge theory) u procesu donošenja odluka.
"Izgradio je most između ekonomskih i psiholoških analiza"
"U cjelini gledano, doprinosi Richarda Thalera izgradili su most između ekonomskih i psiholoških analiza donošenja pojedinačnih odluka", objavio je Odbor za dodjelu nagrada Švedske kraljevske akademije znanosti.
"Njegovi empirijski zaključci i teoretski uvidi pomogli su kreirati novo područje bihevioralne ekonomije koje se brzo širi i značajno utječe na mnoga područja ekonomske analize i politike", dodaje se u obrazloženju Odbora za dodjelu nagrada.
Amerikanci najbrojniji dobitnici Nobelove nagrade za ekonomiju
Nobelova nagrada za ekonomske znanosti utemeljena je 1968. godine. Ekonomija u početku nije bila među znanostima za koja su se dodjeljivale nagrade utemeljene oporukom švedskog izumitelja dinamita Alfreda Nobela, podsjeća Reuters.
Amerikanci su inače najbrojniji među dobitnicima Nobelove nagrade za ekonomiju i čine gotovo polovinu laureata. Među njima je i Milton Friedman, čiji je rad prema Reutersu kamen temeljac suvremene monetarne politike, te James Tobin, predlagatelj poreza na financijske transakcije. Nagrada uključuje i iznos od devet milijuna švedskih kruna (1,1 milijun dolara).
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati