SAD je ostao sam protiv svijeta i oštro zaprijetio UN-u. Hrvatska se sakrila ispod stola. Zašto?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Getty Images/Index
OPĆA skupština UN-a jučer je premoćnom većinom glasala za rezoluciju kojom se osuđuje američko priznanje Jeruzalema kao izraelske prijestolnice. 125 zemalja članica glasalo je za rezoluciju koja od predsjednika SAD-a Donalda Trumpa traži da povuče svoju odluku, dok je protiv rezolucije glasalo samo 9 zemalja.
Iako su sve zemlje članice UN-a, dakako, pravno jednake i njihov glas formalno vrijedi kao i svačiji drugi, nemoguće je ne primijetiti da su države koje su se na glasanju jasno svrstale uz Izrael i SAD na međunarodnoj sceni potpuno marginalne: Honduras, Gvatemala, Togo, Marshallovi otoci, Mikronezija, Nauru i Palau - uglavnom sitne zemlje koje uvelike ovise o financijskoj pomoći SAD-a.
Ono što je za nas važnije ipak je društvo u kojem smo se sami našli. Hrvatska je, naime, glasala suzdržano i tako ostala poslovično neutralna, ne bi li se zamjerila SAD-u i Izraelu s jedne strane ili regionalnim i globalnim silama sa Zapada i Istoka s druge: Rusiji, Iranu, Saudijskoj Arabiji, Turskoj, Egiptu, Indiji, Kini, Brazilu, Njemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Španjolskoj, skandinavskim zemljama… Zapravo, barem na prvi pogled, nevjerojatno izgleda složnost međunarodne zajednice u protivljenju Trumpovoj legitimaciji izraelske aneksije istočnog Jeruzalema, koji je prema svim rezolucijama UN-a teritorij i buduća prijestolnica suverene palestinske države, a tu državu priznalo je 136 zemalja članica.
Izolacija SAD po pitanju Izraela i Palestine nije od jučer
SAD se tako u ovom pitanju našao gotovo potpuno izoliran - njegovi tradicionalni saveznici okrenuli su mu leđa u još većoj mjeri nego kod katastrofalne odluke o invaziji na Irak. Štoviše, jučerašnje glasanje u Općoj skupštini gotovo je identična repriza onog iz 2012. o primanju Palestine kao države promatračice. I tada je samo 9 zemalja glasalo protiv; i tada su uz Izrael i SAD, stale samo oceanijske mikro-državice te Kanada, Panama i Češka. S Justinom Trudeauom na čelu ovog puta ni Kanada nije stala uz svog južnog susjeda.
Iako možda neočekivana, ovo je logična posljedica Trumpova kršenja višestrukih rezolucija UN-a i međunarodnog konsenzusa. Mirovni proces između Izraela i Palestine, koji je ionako već godinama na mrtvoj točki, ovime je dodatno potkopan. Koliko god palestinska vlada na čelu s Mahmudom Abasom i sama snosila odgovornost za taj neuspjeh, njegova ocjena da se SAD “sam diskvalificirao” iz konstruktivnog doprinosa mirovnom procesu načelno je točna - kao i ona palestinskog veleposlanika Rijada Mansura da je ovo “masivni neuspjeh” za tu svjetsku velesilu.
Stoga objašnjenje hrvatskog ministarstva vanjskih poslova da, “kad je riječ o bliskoistočnom mirovnom procesu, ništa se ne mijenja u stajalištu Republike Hrvatske koje je i dalje na liniji dogovorenoga unutar Europske unije te ostajemo predani dvodržavnom rješenju i pronalasku pravednog, održivog i sveobuhvatnog mirovnog dogovora između Izraelaca i Palestinaca”, zvuči prilično šuplje. Hrvatska je svojim glumljenjem neutralnosti ustvari izigrala taj dogovor i prešutno prihvatila Trumpov rizični i nepromišljeni potez.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Politički realizam i idealizam ne moraju biti suprotstavljeni
Jer što god mislili o izraelsko-palestinskom pitanju, jednom od najkontroverznijih i najmučnijih međunarodnih sporova u novijoj povijesti, valja priznati dvije stvari. Prvo, u tom sukobu - koji je odnio desetke tisuća palestinskih i izraelskih života, mahom civila - ni jedna strana nije potpuno nevina, što god nas propaganda s obje strane pokušavala uvjeriti. I drugo, jasno je da mira ne može biti bez pristanka obiju strana, a tog pristanka gotovo sigurno ne može biti bez zadovoljenja prava obaju naroda na samoodređenje.
Kao što je iluzorno i opasno očekivati od Izraelaca da odustanu od vlastite države, isto vrijedi i za traženje od Palestinaca da pristanu na status građana drugog reda na okupiranom teritoriju. Jedinstvena država naprosto ne bi mogla biti i židovska i demokratska, a rješenje s dvije samostalne države jednako je neprovedivo bez Jeruzalema kao zajedničke prijestolnice. Ovdje nije riječ o idealima društvene pravde nasuprot političkom realizmu - pristanak na status quo okupacije i izglednu aneksiju palestinskog teritorija i nerealan je i nepravedan u isto vrijeme. Bruxelles to očito shvaća, za razliku od Washingtona i Tel Aviva, odnosno Jeruzalema.
Doduše, ako i nije primjer principijelnosti i samostalnosti na međunarodnoj pozornici, odluka Hrvatske da "ne talasa" donekle je razumljiva - i sama je malena, politički slaba i gospodarski marginalna zemlja. Osim nas, suzdržana je bila još 31 zemlja, među kojima su i Poljska, Češka, Mađarska, Rumunjska, Bosna i Hercegovina, Kanada, Australija i Argentina. Osim njih, još 21 država odbila je sudjelovati u glasanju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Visokom ukupnom broju od 52 zemlje koje se nisu svrstale ni na jednu stranu zasigurno su doprinijele prijeteće poruke Trumpa i njegove veleposlanice u UN-u, Nikki Haley. Trump, i inače neprijateljski raspoložen prema UN-u i drugim međunarodnim institucijama i savezima za koje misli da iskorištavaju SAD, zaprijetio je tako da zemlje koje glasaju protiv SAD-a više neće dobivati “stotine milijuna dolara” pomoći. Haley je to opisala kao “uvredu koju nećemo zaboraviti” i zlokobno poručila da će ga se "sjetiti kad nas se bude zvalo da doprinesemo". Tweet američke veleposlanice u kojem nabraja zemlje, među njima i Hrvatsku, koje "nisu potpale pod neodgovoran utjecaj UN-a" - kao da se radi o neprijateljskom entitetu, a ne o instituciji koju je upravo SAD osnovao, dovoljno svjedoči o tome koliko su tenzije eskalirale. Iako, ruku na srce, Hrvatska bi vjerojatno ostala suzdržana i sakrila se ispod stola i bez ovih nervoznih i neukusnih prijetnji iz Washingtona.
Stali smo uz Poljsku i Mađarsku, zemlje koje su zaratile s Bruxellesom
Pa ipak, samouvjerena najava izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da će sve zemlje EU-a pokorno slijediti primjer SAD-a i preseliti svoja veleposlanstva u Jeruzalem, priznajući “Sveti grad” kao “vječnu i nedjeljivu prijestolnicu” Izraela, pokazala se kao patetično razmetanje bez ikakvog temelja. Ratobornom Netanyahuu ostalo je samo da proziva Opću skupštinu kao “kuću laži”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Je li onda Hrvatskoj bilo političko mudro - o moralnoj hrabrosti da ne govorimo - ne stati uz veliku većinu (22 od 28) članica EU-a i umjesto toga se prikloniti zemljama tzv. Višegradske skupine koje su se, pod vlašću desničarskih populista i euroskeptika, u manjoj ili većoj mjeri zaratile s Bruxellesom? Mađarska, podsjetimo, već godinama ratuje i s europskim institucijama i s vlastitim civilnim društvom koje prokazuje kao “Soroševe plaćenike”, propagirajući popularne teorije zavjera i odbijajući prihvatiti sustav raspodjele kvota za azilante među članicama. Poljska je pak otišla toliko daleko u potkopavanju trodiobe vlasti i vladavine prava da je Europska komisija pokrenula proceduru uvođenja posebnih sankcija za tu zemlju, tzv. članak 7 Ugovora o EU.
Ovakvo pozicioniranje Zagreba u svakom je slučaju u skladu s vanjskopolitičkom inicijativom predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, odnosno njenom guranju Hrvatske u “uspravnicu” između triju mora, s Višegradskom skupinom, kao i u još čvršće okrilje Washingtona koji se sve više udaljava od Bruxellesa. Koliko je takav kurs dobar za našu zemlju, tema je za neki drugi tekst.
Možemo, naravno, odmahnuti rukom i reći da se cijeloj stvari pridaje prevelika važnost jer je ova rezolucija UN-a ionako neobvezujuća i ima uglavnom simboličan značaj. Ona iz Vijeća sigurnosti, koja ima obvezujuću snagu, blokirana je američkim vetom - kao što je i Rusija u više navrata učinila po pitanju rata u Siriji, u kojem sama sudjeluje.
Ali međunarodni odnosi nisu samo stvar vojne i ekonomske moći, gdje je SAD i dalje bez premca, već i percepcije i reputacije. Međunarodne institucije poput UN-a i dalje nemaju značaj koji bi trebale imati, ali Izrael neće moći vječno oponirati gotovo cjelokupnoj međunarodnoj zajednici i praviti se da problem okupacije Palestine ne postoji. Ponekad je zaista bitno stati na pravu stranu povijesti - a u ovom slučaju i SAD i Hrvatska pale su na tom testu, svaka na svoj način.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati