ANALIZA Većina Europe je mnogo siromašnija od većine SAD-a
Foto: Twitter, OECD, fee.org
ANALITIČAR Daniel J. Mitchell s instituta Cato, specijaliziranog za analize fiskalne politike, u svojoj analizi životnog standarda u zemljama diljem svijeta navodi kako stanovnici zemalja u Europi nisu niti približno bogati kao stanovnici Sjedinjenih Američkih Država.
U svojoj analizi osvrće se na pisanje Marka Perryja iz Američkog instituta za poduzetništvo, koji tvrdi da bi većina europskih zemalja (uključujući najbogatije poput Njemačke, Švedske, Danske i Belgije), kada bi se pridružile SAD-u, bile rangirane kao najsiromašnije prema BDP-u po stanovniku, a Velika Britanija, Francuska, Japan i Novi Zeland bili bi rangirani na samom dnu - iza Zapadne Virginije koja je na ljestvici najbogatijih država SAD-a na 47. mjestu. Italija, Sjeverna Koreja, Španjolska, Portugal i Grčka našli bi se na samom dnu ljestvice.
Mitchell napominje kako ovo ipak ne sugerira da je politika u SAD-u idealna ili da europski narodi vode potpuno krive politike (jer su i dalje među najbogatijima na svijetu). "Jednostavno iznosim skroman argument da bi Europljani bili bogatiji da im fiskalni teret vlasti nije toliko težak i želim opovrgnuti implikacije da bismo trebali kopirati modele poput danskog na području politike i ekonomije", kaže Mitchell.
Mitchell je ukazao i na kartu koju je na Twitteru objavio reporter The Wall Street Journala, a koja pokazuje razinu prosperiteta u europskim zemljama u odnosu na SAD. Ljubičasta područja označavaju zemlje koje su jednako bogate kao zemlje SAD-a, a žuta one koje su siromašnije od Meksika. Drugim riječima, samo rijetke tamne točke na karti prikazuju jedina područja u Europi koja su ekonomski izjednačena ili bolja od zemalja SAD-a.
Druga karta pak prikazuje samo Sjevernu Europu, a na njoj je vidljivo kako Ujedinjeno Kraljevstvo ima samo jednu bogatu regiju, dok je broj regija siromašnijih od SAD-a poprilično velik.
Mitchell na kraju, na temelju Hong Konga i Singapura zaključuje - oslobađanjem tržišta i smanjenjem državne uprave ove su zemlje od siromašnih postale jedne od najrazvijenijih na svijetu - bogatije ne samo od Europe, već i prosperitetnije od SAD-a.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati