Seksualno nasilje kao oružje: Bande na Haitiju grupno siluju djevojke i žene
NADIA u rukama drži uplakanu tromjesečnu bebu, nježno joj ljubeći čelo. Imala je 19 godina kada je rodila, nije bila spremna biti majka. Ali život mlade Haićanke se promijenio kada se prošle godine vraćala kući s nastave po prašnjavim ulicama glavnog grada, koje su pod kontrolom bandi.
Grupa muškaraca ju je povukla u auto, zavezala joj oči i otela ju. Tri dana su je tukli, izgladnjivali i grupno silovali. Nekoliko mjeseci kasnije saznala je da je trudna. U tom su se trenutku raspršili svi njezini snovi o studiranju.
"Najteže je što joj neću moći ništa pružiti. Bojim se trenutka kada će me pitati tko joj je otac. Ne znam što ću joj odgovoriti, morat ću joj objasniti da su me silovali", kazala je Nadia, prenosi AP.
"Ponestaje im alata za kontrolu"
Haiti je nakon atentata na predsjednika Jovenela Moïsea 2021. zadesio kaos. I prije toga se zemlja borila s prirodnim katastrofama, političkim previranjima, teškim siromaštvom i valovima kolere. Seksualno nasilje se dugo koristilo kao vrsta oružja, barbarski način sijanja terora u zajednicama kako bi se uspostavila kontrola.
"Ponestaje im alata za kontrolu. Iznuđuju novac, ali radi se o siromašnom stanovništvu. Ovo je jedina tragedija koju mogu nanijeti lokalnoj zajednici", rekla je Renata Segura, zamjenica direktora za Latinsku Ameriku i Karibe nevladine organizacije International Crisis Group.
Sada se Port-au-Princeom proširio strah. Roditelji oklijevaju poslati svoju djecu u školu, boje se da ih ne otmu ili siluju bande. Noću su inače užurbane ulice grada gotovo prazne. Izlazak je posebno opasan za žene. Nadia se prvo dvoumila oko toga hoće li zadržati dijete. Na kraju je odlučila svojoj kćeri pružiti najbolji mogući život. No sada se više ne može zaposliti i nastaviti studirati.
"To je oružje, to je način da se pošalje poruka"
Liječnik Jovanie Michel radi u jednoj od rijetkih bolnica u Cite Soleilu, epicentru ratova bandi u Port-au-Princeu. Ondje vidi majke koje su grupno silovali nakon što su im preminuli supruzi i djevojke koje sada žive na ulici jer su silovane.
"Seksualno nasilje je način paraliziranja, plašenja ljudi. Čim dođe do porasta seksualnog nasilja, svi se prestaju kretati, ljudi ne idu na posao jer su uplašeni. To je oružje, to je način da se pošalje poruka", rekao je Michel.
Prvo joj ubili supruga, a zatim je silovali i pretukli
36-godišnja žena je za AP ispričala svoju tužnu priču. Zamolila je da ostane neimenovana zbog straha od odmazde. Donedavno je u glavnom gradu Haitija vodila butik sa svojim suprugom i školovala svoje dvije kćeri i sina. U srpnju im se na kućnom pragu pojavila skupina naoružanih muškaraca, članova bande G-Pep, i rekla da ima treba novac za metke.
Kada nisu uspjeli doći do dovoljno gotovine, oteli su njezinog muža. Sutradan je pronašla njegovo tijelo u jarku. Pobjegla je iz svoje četvrti, a djecu poslala da žive s prijateljima i obitelji u drugim dijelovima grada. U međuvremenu je spavala na ulicama. Kada se u prosincu pokušala vratiti kući, članovi bande su je silovali i pretukli.
"Nije mi dobro. Nisam dobro. Sve me to jako ljuti. Došlo je do toga da razmišljam o samoubojstvu", kazala je 36-godišnjakinja. Kad je pokušala prijaviti silovanje policiji, rekli su joj da se ne bave nasiljem bandi. Sada spava u parku s drugim prisilno raseljenim Haićanima. Jedina stvar koja joj daje nadu je da njezina djeca, koju rijetko viđa, možda ipak žive boljim životom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati