Ministarstvo znanosti odbilo financirati robotiku, novac dijelili za klanjanje papi i plesanje kola
Foto: Hina
BESKORISNI birokrati iz ministarstva koje bi se sudeći po nazivu trebalo baviti znanošću i obrazovanjem, odbili su krajem prošle godine financirati projekt Croatian Makers iako se već tada radilo o poznatoj i uhodanoj akciji u koju je uložen veliki privatni novac njenih pokretača - Nenada i Rujane Bakić.
Croatian Makers liga, koja je obuhvatila oko osam tisuća djece u 360 škola u Hrvatskoj imala je ogroman uspjeh. Zahvaljujući angažmanu organizatora ali i vrijednih nastavnika koji su poklonili svoje vrijeme i trud, brojna djeca dobila su priliku kroz robotiku približiti se tehnici i znanosti. Rezultati te akcije vidjet će se za deset, dvadeset godina, kada odrastu.
U tri dana prikupljeno više od milijun kuna
Uhljebi ko' uhljebi, takav projekt nisu prepoznali, ali bez obzira na to, on je uspješno realiziran te je ovih dana dignut na višu razinu. Prije tri dana Institut za razvoj i inovativnost mladih, kako se formalno zove organizacija Bakićevih koja stoji iza projekata, pokrenula je crowdfunding kampanju za kupnju Micro:bitova - modernih edukacijskih alata koji se mogu koristiti u STEM, ali i drugim područjima. Gotovo u svakom školskom predmetu.
Iako je prvotni cilj bio skupiti 60 tisuća dolara kako bi modernu opremu, akcija je nadmašila sva očekivanja te je do sada prikupljeno preko 160 tisuća dolara. Velika podrška građana pokazala je što misle o Bakićevom radu, a tzv. Ministarstvo znanosti i obrazovanja svojim ignoriranjem Croatian Makersa reklo je sve o sebi.
Kada je trebalo dati nekakva novčana sredstva za Croatian Makers ligu, birokrati su našli niz bizarnih razloga zbog kojih im projekt nije prihvatljiv - od toga da nemaju volontere, do toga da ranije nisu dobivali bespovratna sredstva, iako je već do tada u projekt bio uložen ogroman novac.
U Odluci o dodjeli bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih, koju potpisuje ministar Pavo Barišić, a kojom je podijeljeno nešto manje od devet milijuna kuna, navodi se 128 projekata.
Državu ne zanimaju kvalitetni projekti
Za najvažniji projekt hrvatskog školstva, Croatian Makers - kako ga je nazvao ugledni znanstvenik Igor Rudan, prvi hrvatski znanstvenik nakon Ruđera Boškovića koji je postao redovni član Royal Societyja (Kraljevskog društva) - nije bilo mjesta.
"Najbolja inicijativa koje se uopće mogu sjetiti u sustavu obrazovanja Republike Hrvatske. Genijalno osmišljen projekt kojim se s relativno malim ulaganjem (uzevši, naravno, u obzir cjelokupan iznos koji se godišnje potroši na obrazovanje) postiže nevjerojatno puno: veliki broj djece priprema se za budućnost u kojoj će biti potrebno razmišljati, kodirati, automatizirati, rješavati probleme, a sve kroz igru. Žalosno je samo, naravno, sto se ovako kvalitetna inicijativa razvila izvan državnog sustava, financira se privatnim novcem dvoje rijetko sposobnih i dobronamjernih ljudi, a koliko sam shvatio, bez ikakve reakcije ili pomoći od strane državnih tijela, barem za sada. Najmanje sto bi država sada trebala napraviti je uložiti po 1 kunu na svaku kunu koju je uložila obitelj Bakić i tako pretvoriti projekt u jedan pozitivan primjer javno-privatnog partnerstva, kao sto bi se to već odavno dogodilo ovdje u Velikoj Britaniji", napisao je Igor Rudan, još u ožujku prošle godine, davno prije natječaja.
Vraćanje u srednji vijek: Mačevanje važnije od robotike
Kad već Croatian Makersi nemaju dovoljno dobre projekte, koji bi zaslužili podršku birokrata koji dijele novac poreznih obveznika, provjerili smo koji projekti ga, prema mišljenju ministarstva zaslužuju.
Među 128 odabranih našla se Škola povijesnog europskog mačevanja Ars Gladiatoria Zagreb koja je dobila 60 tisuća kuna za projekt "Pointy end II" - škola povijesnog europskog mačevanja.
Djeca sunca - Svjetski centar za istraživanje i primjenu životne energije dobio je 60 tisuća kuna za projekt "Više smijeha, manje stresa".
Zajednica Pape Ivana XXIII dobila je 70 tisuća kuna za projekt "Nauči živjeti 2"
Udruga hrvatski identitet dobila je 100 tisuća kuna za projekt "Povijest pod povećalom forenzike".
Povucizakulturu - Udruga za projektni menadžment u kulturi dobila je 80 tisuća kuna za projekt HAI - Hrvatske autentične igračke inspirirane hrvatskom kulturnom baštinom.
Karate klub Hercegovina - Zagreb za svoj projekt "Uključi se i nauči - karate sport za sve" dobila je 90 tisuća kuna.
Projekt Croatica za djecu i mlade: Promicanje hrvatskog jezika i hrvatske pisane baštine koji vodi Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti Croatica, dobio je 90 tisuća kuna.
Kulturno umjetničko društvo Belec dobilo je 50 tisuća kuna a naziv projekta je "Hajd' u kolo dječice".
Dobrovoljno vatrogasno društvo "Vrbovsko" za svoj projekt glazbenog obrazovanja mladih dobilo je također 50 tisuća kuna.
Kompletan popis udruga kojima je dodijeljeno 8,8 milijuna kuna možete pronaći na linku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati