Biden stigao u Europu, ići će na summite NATO-a, G7 i EU
AMERIČKI predsjednik Joe Biden stigao je večeras u Bruxelles gdje se sljedeća dva dana održavaju summiti NATO-a, G7 i Europske unije o krizi u Ukrajini. Američki predsjednik koji želi potvrditi jedinstvo Zapada pred ruskom invazijom na Ukrajinu, trebao bi u četvrtak sudjelovati na tri summita, a potom u petak i subotu posjetiti Poljsku.
Glavni grad Belgije u četvrtak će biti domaćin tri velika sastanka na vrhu kojima će dominirati ruska invazija na Ukrajinu i rasprava o daljnjim mjerama protiv Moskve kako bi njezina daljnja međunarodna izolacija i otupljivanje vojne moći bilo što učinkovitije.
NATO, G7 i EU summit
U četvrtak prije podne u sjedištu NATO-a u Bruxellesu okupit će se čelnici 30 država članica Sjevernoatlantskog saveza na izvanrednom summitu. Isti dan popodne počinje dvodnevni redoviti proljetni summit EU na koji je pozvan i američki predsjednik Biden.
Na marginama tih summita održat će se i sastanak na vrhu skupine G7, koju čine Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i Sjedinjene Države. Na summitu NATO-a čelnici će razgovarati o daljnjem jačanju obrane na istočnom krilu Saveza.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Jake Sullivan izjavio je u srijedu da će SAD novi paket sankcija protiv ruskih političara i oligarha objaviti u četvrtak kada se predsjednik Biden sastaje s čelnicima NATO-a.
Tema će biti i opskrba Europe energentima
Sullivan, koji je novinarima dao izjavu nakon što je Biden krenuo u Bruxelles na summit NATO-a, rekao je i da će o koordinaciji sankcija u petak razgovarati čelnici skupine G7. Dodao je da će tema biti i opskrba Europe energentima. Po njegovim riječima, Washington će razmotriti povećanje isporuke ukapljenog plina Europi u idućim tjednima kako bi se smanjila ovisnost kontinenta o ruskim energentima.
Očekuje se da će na summitu EU-a na kojem će sudjelovati i Biden glavna tema biti energija, nakon što je ruska agresija na Ukrajinu dovela do rekordno visokih cijena energenata, a glavna prepreka za uvođenje zabrane uvoza ruske nafte i plina je golema ovisnost više država članica EU-a o tom energentima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati