Cijene nekretnina brutalno rastu. Pogledajte u kojim gradovima su najveće
POSLJEDNJE izvješće Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te Ekonomskog instituta Zagreb o prometu nekretninama u Hrvatskoj otkriva neke zanimljive podatke.
Za početak, promet nekretninama lani je iznosio 60 milijardi kuna - 20 milijardi više nego 2020. Broj kupoprodaja također je bio veći za 30 posto. Najveću cijenu po četvornom metru - više od dvije tisuće eura - ostvarili su prodavači u Dubrovniku, Rovinju, Splitu i Opatiji, dok je u Zagrebu ta cijena u prosjeku iznosila 1600 eura po četvornom metru, piše HRT.
Posebno je zanimljivo da je gotovo polovina nekretnina kupljena gotovinom. Kad govorimo o mogućnosti kupnje nekretnine - najmanje ih si mogu priuštiti stanovnici priobalja.
Brkić: Moguće je da se radi o pranju novca
Ekonomski analitičar Luka Brkić za HRT je rekao da ljudi, pogotovo u nemirnim, nesigurnim vremenima, pokušavaju sa svojom imovinom pobjeći u sigurnije luke - a jedna od njih definitivno su nekretnine.
Brkić je rekao i da APN-ovi krediti dodatno stimuliraju potražnju za stanovima, pa onda i rast cijena.
"A moguće je ići u malo spekulativnije vode i reći da veliki dio koji se kupuje gotovinom ima i spekulativne karakteristike i atribucije, odnosno da je moguće riječ o nekom postotku pranja novca", rekao je Brkić.
Brkić je rekao i da procjene nekih domaćih i međunarodnih istraživanja pokazuju da bi siva ekonomija u Hrvatskoj mogla biti nešto manje od 30 posto BDP-a.
U Zagrebu cijena novih stanova od lani brutalno skočila
Potražnja za kvalitetnim stanovima i poslovnim prostorima i dalje je veća od ponude. U prvih sedam mjeseci izdano je 7 posto više građevinskih dozvola nego lani. Posla građevinari imaju iako cijene novogradnje dosežu rekordne razine i 20 posto su veće nego lani, piše HRT.
"Mi smo u zadnjih mjesec dana preuzeli par novogradnji i bilježimo velik interes iako je cijena 20 posto veća nego lani. Cijene u prigradskim naseljima za novogradnju su oko 2400 eura po kvadratu dok u najtraženijim kvartovima dosežu i do 5 tisuća eura", kaže licencirani agent za nekretnine Luka Prica.
No građevinarima nije lako održati kvalitetu zbog enormnog poskupljenja materijala i opreme.
"Povećanje ulaznih troškova, dobave materijala i nepouzdani dobavni lanci definitivno utječu na povećanje cijene. Ako tome dodamo inflaciju i nedostatak radne snage, zaista se susrećemo s izazovnim razdobljem, ali radujemo se novim projektima", kaže Sanja Kušan iz Alfa stan grupe.
U prvih sedam mjeseci zamjetan je porast građevinskih dozvola. Čak ih je 86 posto za zgrade, što potvrđuje uzlet stanogradnje i u ovo nestabilno vrijeme.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati