CNN na obuci: Kako policija može zabunom upotrijebiti elektrošoker umjesto pištolja?
NA SNIMKAMA s kamera koje se nalaze na policijskoj uniformi vidi se kako bivša policajka Kimberly Potter iz Minnesote u ruci drži oružje i upire ga u 20-godišnjeg Dauntea Wrighta, koji se opirao uhićenju.
U narednih nekoliko trenutaka došlo je tragičnog razvoja događaja, koji je doveo do smrti Wrighta i zauvijek promijenio život Kimberly Potter, piše CNN.
Nakon pucnjave čuje se kako policajka govori: "O ne! Sranje, upravo sam ga upucala."
Istekla registracijska dozvola
Policija je Wrighta, muškarca crne boje kože, zaustavila zbog istekle registracijske dozvole. Preminuo je vrlo brzo nakon što ga je Potter upucala prilikom uhićenja.
Kimberly Potter optužena je za ubojstvo iz nehaja prvog i drugog stupnja. Suđenje joj počinje u srijedu u Minnesoti. Izjasnila se da nije kriva za ubojstvo. U slučaju da bude osuđena, čeka je kazna do 15 godina zatvora.
"Policajka je namjeravala upotrijebiti elektrošoker, ali je, umjesto toga, slučajno upucala Wrighta pištoljem", rekao je načelnik gradske policije.
Naime, izgleda da je Potter uistinu zabunom upotrijebila krivo oružje, što potvrđuju snimke. Neposredno prije pucnjave čuje se kako Potter govori: "Koristit ću elektrošoker. Pazite, elektrošoker, elektrošoker."
Nije jedini takav slučaj
No, ovo nije jedini slučaj gdje je policija zabunom koristila vatreno oružje umjesto elektrošokera.
2018. godine policajka iz Kansasa je također namjeravala koristiti elektrošoker kako bi smirila muškarca koji se tukao s njezinim partnerom, ali je, umjesto toga, slučajno ispalila iz pištolja. Osumnjičeni je preživio, a kazneni postupak protiv policajke je odbačen.
Obuka policije
Kako bismo shvatili kako može doći do toga da policija zamijeni elektrošoker s vatrenim oružjem i što određene postaje rade kako bi spriječile da dođe do takvog incidenta, CNN je posjetio akademiju za obuku policijske postaje Los Angeles.
U prostoru koji je postavljen tako da sliči gradskoj ulici službenici prolaze obuku i koriste računalne simulacije kako bi testirali njihovu razinu prosudbe u stresnim situacijama.
Prije nego što policajci krenu sa simulacijama, prolaze rigoroznu obuku o mehanici elektrošokera, kako i kada ga koristiti i gdje ga moraju nositi na svojoj uniformi.
Različiti dizajn oružja, kao i mjesto gdje se ono nalazi na uniformi, trebali bi spriječiti ovakvu vrstu zabune, odnosno korištenje krive vrste oružja.
"Oružje se nalazi na mojoj desnoj strani jer sam dešnjakinja", rekla je instruktorica Allison Ashnault
"Elektrošoker bi se trebao nositi na suprotnoj strani", dodala je.
Osim što je pištolj znatno veći i teži od plastičnog elektrošokera, crne je boje. Elektrošoker je jarko zelene.
Kada policija Los Angelesa smije koristiti elektrošoker?
"Koristimo elektrošoker u kontaktu s nekim tko je nasilan, tko predstavlja neposrednu prijetnju nama samima ili drugim građanima", rekla je Ashnault.
Jon Pinto, zapovjednik odjela za obuku, kazao je da je nedavno dodana smjernica za korištenje elektrošokera, koja zahtijeva postojanje prijetnje prije upotrebe omamljivača, smanjila između 2017. i 2020. njegovo korištenje za 63%.
"To je ono što zajednica traži od nas. Elektrošoker trebamo koristiti samo u slučaju nasilnih aktivnosti osumnjičenika", rekao je Pinto.
"Želimo upotrijebiti najmanju moguću razinu sile. Želimo biti sigurni da smo osumnjičenicima dali svaku priliku prije nego što koristimo bilo kakvo oružje. Postoje trenuci kada možemo to učiniti, a postoje trenuci, očito, ovisno o okolnostima, kada postupci osumnjičenika nalažu da upotrijebimo neku vrstu silu kako bismo ih priveli", dodao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati