CNN: Putinovo pokazivanje snage na nebu odvraća pažnju od slabosti na tlu
RAKETIRANJE koje je Rusija pokrenula u ponedjeljak diljem Ukrajine omogućila je da se svi gradovi u zemlji osjećaju bližima ratu nego što su bili mjesecima, piše CNN u analizi pod naslovom: "Putinovo pokazivanje snage na ukrajinskom nebu odvraća pažnju od znakova slabosti na tlu." "Bila je to drugačija razina sile od Moskve, ali možda ne i velika promjena u njihovoj strategiji iz dva razloga", nastavlja CNN.
"Prvo, ponedjeljak je možda bio izraz vojne moći, a ne dugoročne promjene taktike
"Prvo, malo je vjerojatno da mogu izdržati ovakvo raketirati tijekom duljeg vremena. S prekidima su ispaljivali projekte na ciljeve iz tjedna u tjedan diljem Ukrajine. Nejasno je koliko su dronova dobili od Irana, ali i to je ograničeno i pokazuje da su zalihe iscrpljene. Ponedjeljak je možda više bio izraz vojne moći, a ne dugoročne promjene taktike.
Treba zapamtiti da Moskva od početka rata nije imala apsolutno nikakvih rezervi prilikom gađanja civilnih ciljeva ili infrastrukture. Zaporižja je prošli tjedan više puta pogođena projektilima, koji su udarili u stambene zgrade i ubile i ranile više desetaka ljudi.
Ranije tijekom rata pogođeni su rodilište i kazalište pretvoreno u sklonište s natpisom 'djeca' u Mariupolju. Ponedjeljak nije bio moralna promjena Rusije. Radili su ono što su radili tijekom cijelog rata na većoj, široj razini", piše CNN.
"Drugo, raketiranje nije djelovalo"
"Drugo, nije baš djelovalo. S obzirom na količinu iskorištenih projektila, šteta na ukrajinskoj infrastrukturi bila je daleko od katastrofalne. Kijev je pretrpio užasne stvari i teror kakav nije vidio mjesecima. Uništena je energetska infrastruktura i izgubljeni su civilni životi, ali je Bijela kuća obećala naprednu protuzračnu obranu. Posjetili smo mjestu u Dnjepru, gdje je cesta asfaltirana već u utorak ujutro", navodi analitičar CNN-a Nick Paton Walsh.
Koja je poanta, pita se CNN. "Poruka koju je Moskva poslala Ukrajini nije velika promjena u odnosu na proteklih sedam mjeseci pokolja. Rat je došao u ukrajinske gradove koji su se osjećali sigurnije. Ali je ponovno ujedinio ukrajinske saveznike i ubrzao dolazak protuzračne obrane", objavio je CNN.
"Poruka koju je poslao vjerojatno je bila uspješna samo na jednom mjestu: u zemlji. Putin je pod intenzivnim pritiskom. S njime se otvoreno ne slažu i kritiziraju način vođenja rata otkako je katastrofalno izvršena djelomična mobilizacija iznenada uvukla desetke tisuća dodatnih ruskih obitelji u rat.
Njegove trupe povlače se na tri odvojene fronte. Ne uspijevaju se opskrbiti, a sada je izložen većem riziku u smislu Krimskog mosta, koji je vrlo ranjiv."
"Kritičari su odjednom zadovoljni napretkom rata"
"Kritičari su šokirali govoreći o ratu, poput čečenskog vođe Ramzana Kadirova. Odjednom su bili zadovoljni napretkom rata. Glasnogovornici Kremlja slavili su napade na društvenim mrežama. Ružno, ali osjećali su da su konačno potaknuli strah koji Moskva nije mogla prizvati tjednima.
Strah je bitan dio ruske vojne strategije zbog kojih se njihova jeftina i glomazna vojska u posljednjem desetljeću čini gotovo svemoćnom. Bez toga zapeli su u slabim zalihama goriva, prestravljenim vojnicima i nedostatkom strategije", nastavlja BBC.
"Rusija se pokazala nesposobnom precizno pogađati ciljeve"
"Čini se da je ukrajinska protuzračna obrana obavila razuman posao presrećući nove ruske projektile. Zapadna pomoć vjerojatno će poboljšati učinkovitost. Rusija se pokazala nesposobnom precizno pogađati ciljeve. Ponekad promaši i ne zna što se zapravo događa.
Učinak raketiranja na rusko stanovništvo vjerojatno će također biti kratkotrajan. Još uvijek gube teritorij i vojnike, ne mogu opremiti one koje su natjerali u rat. To su problemi koji će se osjetiti u sve više ruskih domova.
Raketiranje označava glasnu i divlju promjenu zbog novog ruskog zapovjednika Sergeja Surovikina, čovjeka čija je karijera obilježena neselektivnim bombardiranjem sirijskih civila i brutalnim drugim čečenskim ratom", objavio je BBC.
"Čak su i u Putinovoj glavi prijetnje bile manje oštre"
"Malo je vjerojatno da je užas od ponedjeljka nešto što Rusija može ponoviti ili da ima inteligenciju učiniti učinkovitim koliko i skupim. Ovo pruža jeziv, ali očajnički trenutak predaha za Kremlj, kojem je ratni narativ tjednima diktirala Ukrajina. Svejedno, to je znak očaja.
Čak su i u Putinovoj glavi prijetnje bile manje oštre. Rekao je da će ubuduće na napade biti odgovoreno na isti način. Bilo je slabije od nuklearne bombe, a nije bilo obećanja da će se napad nastaviti. Čak i u kratkom trenutku teroriziranja Ukrajine, Putin je govorio iz slabije pozicije, sad s nekoliko desetaka projektila manje u zalihama", zaključuje CNN analizu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati