CNN: Trump je bio na Putinovoj strani dok je prisvajao dijelove Ukrajine
RUSKA invazija na Ukrajinu je rijedak događaj čije se krvoproliće prenosilo preko malog ekrana i kojem su mogli svjedočiti ljudi diljem svijeta.
No građani SAD-a možda još nisu shvatili jednu uznemirujuću činjenicu – bivši američki predsjednik koji je napustio dužnost prije samo 14 mjeseci dugo je držao stranu agresora.
Ne radi se samo o tome da je Donald Trump nedavno pozdravio "genijalnost" koja stoji iza Putinovog napada na Ukrajinu. Otkako je započela njegova politička karijera, Trump je podržavao Putinove pokušaje da prisvoji teritorij te susjedne države, piše CNN.
Financijska suradnja
Godinama su odnosi između Rusije i Trumpa počivali na financijskoj dobrobiti. Primjerice, bivši predsjednik je vilu u Palm Beachu prodao ruskom oligarhu za 95 milijuna dolara četiri godine nakon što ju je kupio za 41 ili projekt na Manhattanu koji je ostvaren u suradnji s ruskim emigrantom povezanim s mafijom.
Bivši predsjednik je htio izgraditi Trumpov toranj (Trump Tower) u Moskvi kad se kandidirao za predsjednika. Dok je 2013. u Moskvi organizirao natjecanje Miss Universe, Trump je na Twitteru upitao: "Hoće li (Putin) postati moj novi najbolji prijatelj?"
Putin je sljedeće godine zauzeo Krim. Zbog prosvjeda u Kijevu, tadašnji predsjednik Ukrajine morao se odreći svoje pozicije. Svrgnutog predsjednika, koji je pobjegao u Rusiju, savjetovao je američki politički konzultant Paul Manafort, koji je kasnije vodio Trumpovu kampanju 2016.
"Narod Krima, koliko sam čuo, radije bi bio s Rusijom"
Tijekom svoje kandidature Trump je popustljivo govorio o ruskom kršenju ukrajinskog suvereniteta, odnosno kazao je da razmišlja o ukidanju sankcija kako bi se izgladili odnosi s Putinom.
"Narod Krima, koliko sam čuo, radije bi bio s Rusijom nego tamo gdje je bio", rekao je Trump za ABC News u srpnju 2016., što je zapravo bilo Putinovo opravdanje za invaziju. Trump je također predložio da se Rusija ponovno pridruži G7, organizaciji najvećih svjetskih gospodarstava. Ostali članovi odbili su pristati na taj prijedlog.
Njegova administracija uvela je neke nove sankcije Rusiji na inzistiranje dužnosnika nacionalne sigurnosti i Kongresa. No sam Trump se tome usprotivio.
"U gotovo svakom slučaju uvođenja sankcija, Trump se žalio i govorio da smo prestrogi", rekao je nedavno njegov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton.
Kritika NATO-a
Rusija je tijekom cijelog Trumpova mandata stalno prijetila Ukrajini, a on je zapravo radio korake koji idu u prilog ruskoj vlasti. Naime, Trump je često kritizirao desetljeće stari savez između SAD-a i NATO-a, a države članice su strahovale da bi mogao pokušati povući svoju zemlju iz tog vojnog saveza ako osvoji drugi mandat.
Trump je zapravo pokušavao obraniti ugled Rusije. Ponavljajući rusku propagandu, zajedno sa svojim kolegama republikancima blatio je Ukrajinu sugerirajući da se Kijev, a ne Moskva, umiješao u američke predsjedničke izbore 2016. godine.
Kongres je izglasao da se Ukrajini pruži gotovo 400 milijuna dolara vojne pomoći, no Trump je odgodio slanje pomoći.
"Želio bih da nam učinite uslugu"
"Želio bih da nam učinite uslugu", rekao je Trump ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom tijekom telefonskog razgovora u srpnju 2019., u kojem je navodno tražio da Zelenskij ocrni predsjedničkog kandidata Joea Bidena putem pokretanja istrage protiv njega i njegova sina. No Zelenskij nije na to pristao.
Trump je izgubio na izborima za drugi mandat predsjedništva SAD-a. Pobijedio ga je Biden koji sada aktivno radi na zaustavljanju Putinove agresije. Umjesto da se raziđu pod vojnim i gospodarskim pritiskom, NATO i Europska unija udružili su se u potpori Ukrajini. To se isto dogodilo s dvije političke stranke u SAD-u; umjesto da se sukobljavaju, one su osudile rusku invaziju.
Promjena smjera
Republikanski senatori koji podržavali Trumpa sada su pljeskali dok je Biden tijekom obraćanja o stanju nacije kritizirao ruskog čelnika. Republikanci čak nastoje sankcionirati ruskog oligarha zbog kojeg je Trump pozamašno zaradio prilikom prodaje vile u Palm Beachu.
Čak je i Trump promijenio retoriku. Tjedan dana nakon što je pohvalio Putinovu stratešku oštroumnost, osudio je ruski napad na Ukrajinu i rekao da se radi o "holokaustu".
Bivši predsjednik i dalje je vodeći kandidat Republikanske stranke za izbore 2024. No što dulje traje krvoproliće u Ukrajini, to Putin postaje sve veća odgovornost.
Trump i njegov uži krug žele da taj problem nestane. Njegov bivši državni tajnik Mike Pompeo kritizirao je novinarku koja je nekoliko mjeseci nakon Trumpova razgovora sa Zelenskim pitala za Ukrajinu.
"Mislite li da je Amerikancima stalo do Ukrajine?" povikao je Pompeo na Mary Louise Kelly.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati