Čudna zvijezda na par dana posve potamnila. Znanstvenicima nije jasno zašto
TIJEKOM zadnjih pet godina jedna daleka zvijezda sjala je mirnim i postajnim sjajem, a onda je odjednom skoro u potpunosti potamnila, piše New Scientist.
U samo dva dana izgubila je 70% svoje svjetlosti, da bi se dva dana kasnije opet vratila u normalu. Astronomi pokušavaju shvatiti što se dogodilo, ali za sada nemaju adekvatno objašnjenje.
Potamnila tijekom ovog vikenda
Znanstvenici projekta All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN) svake su noći promatrali i snimali naše nebo pomoću 24 teleskopa raspoređena diljem svijeta. Tražili su supernove i druge fascinantne fenomene, poput zvijezda koje proždiru crne rupe.
Prošlog vikenda, odnosno 1. lipnja, astronomi iz ASAS-SN-a primijetili su kako sjaj jedne zvijezda počinje rapidno slabjeti. Zvijezda naziva ASASSN-V J213939.3-702817.4 oko 3, 4 puta je veća od našeg Sunca, a udaljena je od nas 3590 svjetlosnih godina. Do 3. lipnja zvijezda je potamnila za 70%. Nakon toga je ponovno počela sve više sjajiti i do 5. lipnja se vratila u prvotno stanje.
"Ne znamo zašto se to dogodilo“, rekao je astrofizičar Tharindu Jayasinghe, član tima ASAS-SN-a.
Naravno, mora se uzeti u obzir da ova zvijezda nije izgubila sjaj proteklog vikenda. Prošla je kroz taj događaj prije 3590 godina, samo smo ga tek sada uočili jer je svjetlosti trebalo toliko vremena da dođe do nas.
Svjetlost zvijezde blokira nešto jako veliko
Postoji nekoliko mogućih objašnjenja za ovaj događaj, smatra Jayasinghe. Ovakav značajan pad svjetlosti mogao je biti izazvan nečim u samoj zvijezdi, a mogao ga je uzrokovati planet ili oblak prašine koji je prošao ispred nje. No problem je u tome što ni jedno objašnjenje ne odgovara u potpunosti uočenim podacima.
Astronomkinja Tabetha Boyajian s Louisiana State Universityja smatra kako bi ovo značajno zamračenje moglo biti posljedica drugog para zvijezde, odnosno da se radi o udaljenom dvojnom zvjezdanom sustavu u kojem se dvije zvijezde gibaju oko zajedničkog središta. Kada jedna od njih prekrije drugu u odnosu na nas, vidimo samo sjaj jedne zvijezde te nam se ukupna svjetlost čini značajno slabijom.
"Sve što blokira 70 posto svjetlosti neke zvijezde mora biti veće od planeta", tvrdi Boyajian. "Jer ako se radi o objektu mnogo većem od Jupitera, onda se zapravo radi o zvijezdi."
No problem ove hipoteze leži u tome da je ovaj proces trajao previše dugo za pomrčinu tog tipa.
Radi li se o strukturi vanzemaljaca?
Mada se tim ASAS-SN-a na Twitteru našalio da bi se moglo raditi o naprednoj vanzemaljskoj tehnologiji, Dysonovoj sferi, odnosno megastrukturi koja bi se konstruirala oko zvijezde tako da je potpuno okružuje i prikuplja veći dio njezine energije, Jayasinghe i Boyajian sumnjaju da se radi o tako nečemu te smatraju kako je jednostavno potrebno mnogo više opažanja kako bi se utvrdili prirodni uzroci ovakve zanimljive pojave.
Ovo nije prvi put da su zabilježeni ovakvi neobični signali ili zatamnjenja. Sjaj zvijezde Tabby, odnosno KIC 8462852, u nekoliko je navrata drastično pao, u jednom trenutku čak i za 22%, prije nego što se ponovno vratio u normalu, a svjetlost zvijezde EPIC 204376071 pala je u jednom trenutku za čak 80%. Nakon što je nestalo tijelo ili objekt koji je blokirao njenu svjetlost, sjaj se vratio na prijašnju razinu.
Postoji više prirodnih objašnjenja
Znanstvenici su na temelju prikupljenih podataka postavili nekoliko hipoteza koje bi mogle odgovoriti što je uzrok neobičnih promjena u sjaju zvijezde Tabby. Naveli su četiri prirodna objašnjenja poput oblaka koji je nastao nakon sudara dvaju planeta i koji zasjenjuje zvijezdu, koronarnih izbačaja mase, više planeta na okupu ili prašine nastale nakon raspada kometa koja blokira pogled na KIC 8462852.
Budući da ni jedna od navedenih hipoteza nije bila dovoljno uvjerljiva da bi samostalno objasnila zabilježene fenomene, znanstvenici su zaključili da bi njihov uzrok mogla biti neka kombinacija više predloženih pojava ili eventualno čak napredna vanzemaljska tehnologija, odnosno Dysonova sfera.
Za pad sjaja zvijezde EPIC 204376071 znanstvenici smatraju da ga je uzrokovao sloj prašine ili neko drugo tijelo, kao što su smeđi patuljak ili veliki planet koji kruže oko zvijezde i imaju prstenove.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati