Danas novi sastanak vlade i sindikata. Slijedi li rezanje plaća?
DANAS popodne, oko 15 sati, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici trebao bi početi sastanak predstavnika vlade i sindikata.
Poziv sindikatima javnih službi, odnosno potpisnicima kolektivnog ugovora i temeljnog kolektivnog ugovora, uputio je sinoć ministar rada Josip Aladrović, a kako doznaje N1, sindikati će se odazvati sastanku.
Pretpostavljaju da je tema rezanje plaća i dogovorenih dodataka.
"Smanjivanje plaća u javnom sektoru nema efekta"
"Nema smisla niti fiskalnog efekta smanjivati plaće u javnom sektoru u ovom trenutku. Svi rezovi unutar javnog sektora bili bi kao da kapljicom vode pokušavate spasiti ne more, nego cijeli ocean", poručila je čelnica Sindikata osnovnih škola Sanja Šprem nedavno nakon sastanka čelnika sindikata javnih službi, prenosi N1.
Evo što su kazali drugi sindikalisti proteklih tjedana
Sindikati koji su uvijek, a pogotovo u krizi, vrlo glasni u obrani interesa zaposlenih u javnom sektoru i koje redovno nije briga ni za što osim za obranu prava i plaća onih koji plaću primaju iz proračuna, sada su odjednom zabrinuti za kontrolu trošenja novca poreznih obveznika.
"Vlada se hvali da je upucala gotovo 10 milijardi kuna za te radnike. Istovremeno je samo 15 tisuća radnika ostalo bez posla, i to je dobra statistika. I sad kad govorimo o nekoj solidarnosti, ako nemamo nikakvu kontrolu na koji način će se taj novac iz državnog proračuna iskoristiti za isplatu plaće radnicima, u isto vrijeme se traži solidarnost radnika javnog sektora", izjavio je Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
Zanimljiva je i njegova izjava da "lobističke organizacije" provode kampanju kojom žele prikazati da su radnici u privatnom sektoru na koljenima iako je jasno da je došlo do sada neviđenog zastoja ekonomskih tokova i do zatvaranja mnogih djelatnosti te da tisuće tvrtki jednostavno ne mogu zarađivati i plaćati plaće, a u konačnici ni poreze kojim se pune proračuni iz kojih se financira javni sektor. Po Novoselovim izjavama ispada da su poslodavci u privatnom sektoru maltene izmislili gospodarsku krizu.
"U tijeku je kampanja koju provodi HUP i lobističke organizacije poslodavaca koji žele stvoriti klimu da su radnici u realnom sektoru na koljenima i idemo rezati u javni sektor", rekao je Novosel.
Uhljebi se skrivaju iza leđa medicinskih sestara
Kao i uvijek kada se spomene smanjenje plaća u javnom sektoru, sindikati u prvi plan guraju medicinske sestre, policajce, liječnike i vatrogasce, kao da se pozivi za racionalizaciju odnose na njih, a ne na desetke tisuća viška zaposlenih na raznim razinama administracije koja služi za zbrinjavanje stranačkih ljudi.
"I onda oni pozivaju na smanjenje plaća. Kome? Medicinskim sestrama, policajcima... Gdje je tu onda solidarnost i pravednost?" kaže Novosel.
Ribić napao privatne medije, tvrdi da vrše pritisak na vladu
Čelnik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, koji se po običaju protivi smanjenju troškova javnog sektora, dohvatio se i medija, za koje kažu da vrše pritisak na vladu.
Vlada najavljuje rezove u javnom sektoru vjerojatno zbog pritiska javnosti. To je pritisak poduzetnika, odnosno privatnih medija, koji vjerojatno vladu primorava na ovo, ali tu nema ekonomskog rezona", kaže Ribić, koji ne vidi ekonomski rezon u uštedama u javnom sektoru jer valjda, kao i mnogi, misli da se javni sektor financira iz vlastitih poreza.
Sindikat Preporod o ugostiteljima
Željko Stipić, čelni čovjek Sindikata Preporod, u tekstu pod naslovom "Učiteljima uzmite, dajte ugostiteljima", optužuje ugostitelje i vlasnike firmi da su godinama varali državu, a da sada, kako je napisao, moljakaju.
"Tek kad su zbog odlaska radnika u inozemstvo počeli ostajati bez radne snage te nakon što vlada ipak nije u cijelosti udovoljila zahtjevu za neograničenim uvozom jeftinijih radnika, naše su gazde radnicima na kapaljku počeli dizati plaću. Novac zarađen na neplaćanju radnika i varanju države pretvoren je u osobnu imovinu i obiteljsko vlasništvo. Naravno da se pritom nije računalo s krizom niti se odvajao čak ni dio basnoslovne zarade za crne dane. Stoga danas, kad su crni dani nastupili, svjedočimo neumjesnim moljakanjima pomoći od države, ali i ucjenjivanju te iste države prijetnjama, uvelike i sebičnom provedbom masovnog otpuštanja radnika", napisao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati