Direktor Galeba za Index: Preživjeli smo krizu u tekstilnoj industriji i zapošljavamo 400 ljudi
Foto: Galeb
MNOGE tekstilne tvrtke u Hrvatskoj propale su u posljednjih 20 godina. Nekoliko desetaka tisuća radnih mjesta u tom sektoru je izgubljeno, no usprkos žestokoj konkurenciji neke su ipak uspjele opstati.
Jedna od onih koje su preživjele krizu je omiški Galeba čiji direktor Stjepan Pezo za Index komentira trenutno stanja u tekstilnoj industriji.
Pezo za Index kaže da njihova kompanija, koja ove godine slavi 65 godina postojanja i ima 400 radnika, usprkos teškim uvjetima poslovanja uspijeva voditi socijalno odgovornu politiku, što potkrjepljuje iznosima novčanih naknada prosječno oko 1,4 milijuna kuna koje se godišnje isplaćuju radnicima, a koje nisu zakonska obveza, već su temeljene na nizu odluka Uprave.
Radi se o raznim naknadama, poput pomoći u slučaju smrtnog slučaja, bolesti (60.000 kuna godišnje), pomoći u slučaju dugotrajnog bolovanja (20 000 kn godišnje), jubilarne nagrade (200.000 kn godišnje), otpremnine pri odlasku u mirovinu (90.000 kuna godišnje), prijevoz (1.000.000 kn godišnje).“
96 posto radnika ima ugovor na neodređeno vrijeme
Osim toga, Pezo kaže da u tvrtki koju vodi čak 96 posto radnika ima ugovor na neodređeno vrijeme, te da radnice imaju sigurnost povratka na radno mjesto nakon porodiljnog dopusta, što je u mnogim drugim tvrtkama danas problem.
Pezo kaže da je bio prisiljen na privremeno smanjenje plaće zbog trenutne poslovne situacije, te da na plaće odlazi dobar dio prihoda.
"Od ukupnih prihoda 40% odlazi na plaće, a godišnje isplatimo oko 1,5 milijuna kuna prekovremenih sati, gdje je dodatak za prekovremeni rad 50 posto", kaže Pezo.
Usprkos problemima u tekstilnom sektoru, Pezo kaže da je Galeb u posljednje dvije godine povećavao broj radnika, a u planu su i dodatna zapošljavanja.
"U protekle dvije godine zaposlili smo više od 90 novih radnika u različitim sektorima i službama tvrtke, a u ovoj godini planiramo zapošljavanje 50-tak novih radnika na neodređeno vrijeme, minimalno 10 radnika s visokom i višom stručnom spremom.
Dok dakle, temeljem odluka Uprave, naš radnik u prosjeku dobiva godišnje 3.500 kuna od Galeba i tako već godinama, valja naglasiti da je 30 000 i više radnika Trimota, Dalmatinke, Uzora, Jugoplastike, Duge Rese, Kamenskog, Nade Dimić, MTČ-a… u protekla dva desetljeća ostalo bez posla, nemaju nažalost čak ni plaću a pogotovo naknade ovakve vrste", kaže Pezo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati