U Hrvatskoj se ide na sud zbog povika "HDZ lopovi". Kakva je situacija u normalnim zemljama?
Foto: FaH/123rf
TIJEKOM posjeta premijera Andreja Plenkovića Poreču, 18-godišnji Marko Starčić odlučio je izraziti svoje mišljenje o vladajućoj stranci uzvikom “HDZ lopovi!”. Starčić je time ujedno sažeo i sudsku presudu HDZ-u zbog afere Fimi Medija za izvlačenje javnog novca u stranačke svrhe, no policija je zaključila kako je Starčić time remetio javni red i mir.
>> Prosvjednici okružili auto britanske premijerke i urlali uvrede - nitko nije uhićen
>> VIDEO Pred Plenkovićem vikao "HDZ lopovi" pa dobio prekršajnu prijavu
Riječ je o još jednoj akciji represivnog aparata države protiv građana koji javno izražavaju svoj kritički stav prema aktualnoj vlasti koju je premijer lakonski komentirao izjavom da se “zakon treba provoditi”. Znakovito je da taj zakon na kojeg se poziva Plenković važi samo kada su na meti verbalne kritike HDZ-ovci i dužnosnici HDZ-ove vlade, poput Janice Kostelić, te da aktualni premijer ne misli da je išta loše u tome što građane privodi policija ako mu dobace nešto što se njemu ne sviđa.
U demokratskim državama stvari funkcioniraju drugačije, o čemu svjedoči nekoliko primjera na koje podsjećamo.
Kada su Angeli Merkel vikali da je “glupa kurva” i “veleizdajnica”, ona je odbila podnijeti prijavu protiv počinitelja
Krajem kolovoza 2015. godine njemačka kancelarka Angela Merkel došla je u posjet izbjegličkom domu u istočnonjemačkom gradiću Heidenauu, nakon nekoliko dana desno-ekstremističkih napada na izbjeglice. Angela Merkel se tada prvi put u svojem tada desetogodišnjem kancelarskom mandatu suočila s ruljom koja ju je otvoreno i brutalno vrijeđala zbog njene izbjegličke politike, dovikujući joj kako je “veleizdajnica”, pokazujući joj uzdignuti srednji prst i pozivajući je da podnese ostavku. Jedna 20-godišnjakinja iz skupine desničarskih prosvjednika bila je naročito brutalna u svojim uvredama te joj je vikala da je “glupa kurva” i “pizda”.
Uvrede kojima je Angela Merkel tada bila izložena poprilično su šokirale njemačku javnost, nenaviknutu na takav niski nivo prosvjeda protiv političara, no policija nije nikoga zbog toga uhitila. Iako u njemačkom zakonodavstvu postoji kategorija uvrede službene osobe, državno odvjetništvo je u svojoj istrazi zaključilo da nazivanje Angele Merkel “glupom kurvom”, “veleizdajnicom” i “pizdom” to ipak ne predstavlja te da bi se 20-godišnjakinju moglo tek prekršajno optužiti za vrijeđanje. No da bi se to dogodilo, bilo je potrebno da Angela Merkel podnese prijavu, što je onda odbila. Novinarima u Berlinu je izjavila kako “može podnijeti suprotstavljanje” te se raduje što živi u zemlji u kojoj postoji pluralizam mišljenja i sloboda izražavanja.
Theresi May vikali da je ubojica, nitko nije uhićen
S bijesom građana se susrela i britanska premijerka Theresa May početkom ljeta ove godine nakon strašnog požara u londonskom neboderu Grenfell Tower, u kojem je najmanje 80 ljudi izgubilo život. Theresa May je najprije odbila posjetiti preživjele u požaru, no predomislila se nakon nekoliko dana i odlučila je da će se sastati s njima u jednoj londonskoj crkvi.
No ljutiti prosvjednici su pred crkvom počeli vikati na premijerku, dobacujući joj da je ubojica i kukavica. Na transparentima su, između ostalog, napisali i da je "krv žrtava na njihovim rukama". Upućen joj je niz uvreda, a u jednom trenutku su prosvjednici pokušali opkoliti auto u kojem se nalazila britanska premijerka. Nitko od prosvjednika koji su okružili britansku državnu službenicu i dovikivali joj pogrdne riječi nije uhićen, pritvoren, zatvoren ni zadržan.
Obamu optuživali da je "tajni musliman" i da uopće nije rođen u SAD-u
S nizom uvreda i optužbi tijekom dvaju mandata u Bijeloj kući suočavao se i Barack Obama, kao uostalom i mnogi drugi američki predsjednici. Specifičnost uvreda upućenih Obami ogledala se ponajviše u tome što su mnoge od njih bile motivirane rasizmom, ponajviše prikrivenim, što znači da se donedavnog američkog predsjednika nije baš nazivalo “niggerom”, nego se tvrdilo da on uopće nije rođen u SAD-u i tražilo se da objavi rodni list.
Oko te teorije zavjere nastao je cijeli pokret tzv. birthera, uvjerenih da je Obama kukavičje jaje podmetnuto Amerikancima, zapravo rođen u Keniji i strano tijelo koje je uzurpiralo poziciju američkog predsjednika unatoč dvjema uvjerljivim pobjedama na izborima. Zbog Obamina srednjeg imena Hussein mnogi su ga pak optuživali da je “tajni musliman” i da zapravo radi u korist džihadista. Bez obzira na sve to, kao i niz drugih prikrivenih i direktnih uvreda upućenih Obami, nitko naravno nije bio uhićen.
U HDZ-ovu stilu građane progone u Turkmenistanu, Iranu, Bahreinu…
Naravno, postoje države u svijetu koje svoje građane policijski progone i drakonski kažnjavaju zbog uvreda upućenih političarima. Primjerice, u Azerbajdžanu svakome tko uvrijedi autoritarnog predsjednika Ilhama Alijeva prijeti kazna od dvije godine prinudnog rada, dok će u Turskoj “svatko tko uvrijedi predsjednika republike biti kažnjen zatvorom u trajanju od jedne do četiri godine”, s time da javna uvreda nosi i povećanje te zatvorske kazne za šestinu.
U Bahreinu uvreda emira nosi zatvorsku kaznu od najmanje godinu dana, s time da možete u zatvoru završiti i do sedam godina, a povrh svega toga morate platiti i novčanu kaznu. No ako izreknete nešto što se smatra uvredom emira u njegovu prisustvu, onda se to smatra otežavajućom okolnosti, pa se može dosuditi i zatvorska kazna veća od sedam godina. U Kuvajtu je moguće da zbog uvrede vladajućeg šeika završite u zatvoru do pet godina ili da vas trajno prognaju iz zemlje. U Iranu je kazna za uvredu “lidera triju grana vlasti, predsjedničke zamjenike, ministre i članove parlamenta” tri do šest mjeseci zatvora i 74. udarca bičem.
Čini se da je Hrvatska pod vlašću Andreja Plenkovića možda bliža takvim državama kada je riječ o slobodi građana da izražavaju svoje nezadovoljstvo vladajućim političarima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati