Index doznaje - Država je pomogla u rasturanju Kamenskog: Vilinskim poljanama milijuni za uzgoj pastuha
Foto: Dragan Matić (Cropix), Index
NAKON što je utvrđeno da iza tvrtke Vilinske poljane kao suvlasnik stoji medijski mogul Ninoslav Pavić, sve više inkriminirajućih detalja izlazi oko operacije preuzimanja Kamenskog. Podsjetimo kako su Vilinske poljane najveći dioničar Kamenskog sa 18,25 posto dionica, a zabilježile su se na niz atraktivnih nekretnina u središtu Zagreba ovog nekadašnjeg tekstilnog diva.
Također valja napomenuti kako su suvlasnik Vilinskih poljana Davor Vlajčević kao i Antun Crlenjak uhićeni jučer kasno popodne, no ne i Pavić.
Čak 14 milijuna kuna za projekt uzgoja konja i kobiljeg mlijeka
No vratimo se na Vilinske poljane. Kako smo istražili, ta je tvrtka imala bogatu potporu državnih vlasti u vrijeme kada je Hrvatskom gospodario Ivo Sanader, a u cijeloj priči vrlo je bitan detalj kako su se dobivali milijunski krediti preko Hrvatske poštanske banke u vrijeme vladavine Josipa Protege.
Tako smo u posjedu ugovora o dugoročnom kreditu iz kolovoza 2008. godine koji je zaključen između državnog Fonda za razvoj i zapošljavanje te Eko Grad d.o.o. Vukovar kao korisnika kredita te Vilinskih poljana kao sudužnika. Ugovor je vrijedan 14 milijuna kuna, a bio je strogo namjenski. Naime, riječ je o "uzgoju konja i proizvodnji kobiljeg mlijeka". Direktor Eko Grada je Antun Crlenjak, prvi čovjek Kamenskog, ali i sporne tvrtke Dalta. Vlasnik te tvrtke je, pogađate - Vlajčević.
S obzirom da je Fond za razvoj u međuvremenu rasformiran, nadgledanje projekta i provjeru troši li se novac namjenski preuzelo je Ministarstvo gospodarstva i poduzetništva. No, istraživanjem nismo mogli naći gdje je novac utrošen, a nepoznato nam je i je li se ispunila obveza iz kredita s obzirom da se morao dopustiti zalog na stoci i opremi kupljenoj iz tog kredita.
Žive od betona, a dobili milijune za kobilje mlijeko
Prema financijskim izvješćima tvrtke Eko Grad došli smo do podatka kako je tvrtka ostvarila prihode u 2010. godine od "proizvodnje proizvoda od betona za građevinarstvo". U knjigama projekta kobiljeg mlijeka - nema, kao ni opreme koja je morala doći najkasnije u svibnju 2009. godine.
Bitno je za istaći kako je upravo kobilje mlijeko bilo jedno od poslova kojim se bavio Miroslav Kutle koji je svojedobno najavljivao i uvoz tog mlijeka iz Ukrajine.
Priča oko Protege je završena?
Kredit je išao preko Hrvatske poštanske banke na čelu s Protegom. To je onaj isti direktor koji je svojedobno bio uhićen zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela vezanih za upravljanje kreditnim rizicima.
Čisto da bi slijedili priču oko Vilinskih poljana naglašavamo kako protiv Protege još nije podignuta optužnica od strane Državnog odvjetništva, unatoč višemjesečnom boravku u Remetincu. Optužnica protiv Protege je vraćena na doradu jer je bila "nerazumljivo napisana".
Dobili i 9 milijuna za sportsko-rekreacijski centar
No, vratimo se na Vilinske poljane Pavića i Vlajčevića. Vilinske poljane kao zalog za osiguranje tog kredita podnijeli su projekt sportsko-rekreacijskog centra za jahanja koji je procijenjen na 9 milijuna kuna! Naravno, centra za jahanje, nema do danas.
Kao što ni tvrtka Dalta koja je bitna u projektu preuzimanja Kamenskog, nikada nije realizirala nepostojeći projekt zasada jabuka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati