Eksplozije u okupiranom gradu. Rusija evakuira djecu iz Belgoroda: "Alarmantno je"
PRATILI smo najnovije informacije vezane uz rat u Ukrajini.
Ključni događaji
- Rusija evakuira djecu iz sela u Belgorodu: "Stanje je alarmantno"
- Proruski separatisti tvrde kako se u gradu Polohiju čuo niz eksplozija
- Washington: Ne podržavamo napade na ruskom tlu
- Njemačka zatvara četiri ruska konzulata
- Rusija je dala podršku Srbiji vezanu za situaciju na Kosovu
- Ukrajinci su javili da je kod Mariupolja napadnuta ruska vojna baza
- Legija slobodne Rusije: Regrutiramo tisuće za napad na Moskvu
- Rusi: Ukrajinci su granatirali ruski pogranični grad, ima ranjenih
- Dronovi napali dvije ruske rafinerije nafte na Crnom moru
- Jučer je Moskva napadnuta dronovima. Rusija krivi Ukrajinu, Ukrajina negira da je izvela napad
Rusija je najavila evakuaciju stotina djece iz pogođenih sela zbog pojačanog granatiranja u pograničnom području Belgoroda. Kremlj je situaciju u tom području ocijenio alarmantnom.
Više od godinu dana u ratu protiv Ukrajine, Rusija se suočila s pojačanim napadima na svom tlu, uključujući upad bez presedana u južnu regiju Belgorod prošlog tjedna i napade dronovima na Moskvu ovog tjedna.
"Danas počinjemo evakuirati djecu iz okruga Shebekino i Graivoron", rekao je regionalni guverner Vjačeslav Gladkov u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram, govoreći o najteže pogođenim graničnim područjima.
Dodao je da će prvih 300 djece biti odvedeno u Voronjež, grad oko 250 km dalje u Rusiju, i rekao da se situacija pogoršava u selu Šebekino gdje je, kako je rekao, došlo do više granatiranja, ali bez žrtava.
Dopisnik državne agencije RIA Novosti rekao je da su stigli autobusi s oko 150 ljudi.
Ukrajinski pravobranitelj Dmitro Lubinets potvrdio je da su ukrajinski ratni zarobljenici i oteta djeca prebačeni preko Bjelorusije. U brifingu za novinare Lubinets je izjavio da su bjeloruske vlasti bile izravno uključene u prisiljavanje na kretanje tih civila, prema ukrajinskoj novinskoj agenciji Ukrinform.
Ured glavnog tužitelja Ukrajine trenutačno istražuje potencijalnu ulogu Bjelorusije u ilegalnom premještanju ukrajinske djece s teritorija okupiranih od Rusije, navodi novinska agencija Reuters.
Izvješće bjeloruskih oporbenih čelnika u egzilu navodi da je 2150 ukrajinske djece, uključujući siročad u dobi od šest do 15 godina, protiv svoje volje odvedeno u rekreacijske kampove i sanatorije u Bjelorusiji. Bjeloruski diktator Aleksandar Lukašenko optužen je da je osobno omogućio prisilno preseljenje, što bi ga uplelo u ratne zločine.
PACE je 27. travnja usvojio rezoluciju kojom Lukašenka prepoznaje kao potencijalnog suučesnika u ruskoj prisilnoj deportaciji ukrajinske djece tijekom sukoba koji je u tijeku.Prema ukrajinskoj nacionalnoj bazi podataka, od početka invazije Rusija je otela više od 19 000 djece, dok se tisuće vode kao nestale. Ukrajina je dosad uspjela vratiti 371 ilegalno deportirano dijete, a proces je u tijeku.
Ruski dužnosnici sugeriraju da bi operacije promjene spola mogle utjecati na obrambene sposobnosti zemlje usred rata ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini.
>> Opširnije
Sjedinjene Države ukupno su izdvojile više od 38.3 milijarde dolara za sigurnosnu pomoć Ukrajini od početka Bidenova mandata.
>> Opširnije
Bijela kuća je u srijedu izrazila potporu predloženom summitu za postizanje mira u Ukrajini, čak i ako Rusija ne bude uključena. "Razgovaramo s Ukrajincima već mnogo, mnogo mjeseci. Predsjednik Zelenski ima prijedlog od 10 točaka za ono što on naziva pravednim mirom, a mi pomažemo pokušavajući surađivati s njegovim timom kako bismo to ostvarili", kazao je John Kirby, glasnogovornik Bijele kuće.
Naglasio je da Sjedinjene Države podržavaju "pomake prema miru", ali svaki prijedlog mora imati potporu ukrajinskog predsjednika kako bi bio "vjerodostojan i održiv". Dodao je da ruski napad na Ukrajinu "nije čin nacije koja trenutno ima bilo kakve ozbiljne namjere za diplomaciju".
Wall Street Journal izvijestio je jučer da Ukrajina i njezini saveznici planiraju mirovni summit za globalne čelnike, ali bez ruskog sudjelovanja. Upitan kakva je vrijednost takvog summita bez sudjelovanja Rusije, Kirby je odgovorio da se prije svega "mora raditi s Ukrajincima".
Poljski predsjednik Andrzej Duda upozorio je kako se daju ishitrene izjave o porazu Rusije u ratu protiv Ukrajine, prenosi Pravda.
>> Opširnije
Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola je izjavila za Deutsche Welle kako napadi bespilotnim letjelicama na Moskvu ne bi trebali utjecati na potporu Europske unije Ukrajini. "Mislim da svatko tko iznosi ovaj argument zaboravlja činjenicu da je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Ovo nije sukob između dvije zemlje. Ovo je jedna zemlja koja napada drugu i uzima joj dio teritorija", poručila je.
Tvrdi da EU neće prestati pružati pomoć Ukrajini sve dok se Rusija ne povuče s ukrajinskog teritorija. Metsolini komentari dolaze nakon jučerašnjeg napada na rusku prijestolnicu u kojem je oštećeno nekoliko visokih zgrada. Rusija je optužila Ukrajinu da je orkestrirala napad, a ruski predsjednik Vladimir Putin zaprijetio je osvetom. Ukrajinski dužnosnici odbacili su odgovornost za napad na Moskvu.
NATO neće dopustiti Rusiji da odlučuje kad će se Ukrajina moći pridružiti zapadnom savezu, rekla je norveška ministrica vanjskih poslova uoči sastanka s kolegama u NATO-u.
>> Opširnije
Rusi tvrde kako je ukrajinska mornarica prije početka invazije upravljala s oko 25 borbenih brodova, uključujući pet patrolnih i šest topničkih brodova.
>> Opširnije
Samo 500 ljudi je ostalo u Bahmutu, gradu na istoku Ukrajine oko kojeg su vođene teške borbe u posljednjih godinu dana, prema gradonačelniku Oleksiju Revi. Prije rata je u Bahmutu živjelo više od 70.000 stanovnika.
Proteklih tjedana su obje sukobljene strane tvrdile kako imaju kontrolu nad gradom. Ključnu ulogu u ruskim vojnim naporima kod Bahmuta imala je plaćenička skupina Wagner, pod vodstvom Jevgenija Prigožina.
Separatistički čelnik Vladimir Rogov je objavio kako je u okupiranom gradu Polohiju došlo do niza eksplozija. Radi se o gradu na jugu Ukrajine koji se nalazi u blizini prve linije bojišnice. "Glasno je u Polohiju. U gradu se čuje niz eksplozija", priopćio je na Telegramu.
Ukrajinci redovito gađaju Polohi. Rogov je prošli tjedan obznanio da je grad ostao bez električne energije nakon što su Ukrajincima pogodili trafostanicu. Ukrajinci su potvrdili kako su u više navrata gađali rusku infrastrukturu i snage u Polohiju.
Glasnogovornik Bijele kuće John Kirby je poručio da je Bidenova administracija jasno rekla, privatno i javno, Ukrajincima da ne podržava napade na rusko tlo. "Nastavit ćemo im davati ono što im je potrebno da se obrane i obrane svoj teritorij, ukrajinsko tlo, ali ne podržavamo napade u Rusiji", kazao je Kirby u intervjuu za CNN.
"Slažemo se da Ukrajinci imaju pravo na samoobranu. Tijekom posljednjih 15 mjeseci bili smo posvećeni tome da pomogne Ukrajincima u obrani njihovog teritorija od ove ruske agresije. Ono što smo rekli je da ne želimo poticati ili omogućiti napade unutar Rusije jer ne želimo vidjeti daljnju eskalaciju rata", nastavio je.
Kirby nije želio odgovoriti na pitanje jesu li Sjedinjene Države zaključile da Ukrajina stoji iza napada dronovima na ruski teritorij. "Još uvijek pokušavamo doći do informacija i shvatiti što se dogodilo… ali ne mogu vam reći da u ovom trenutku imamo bilo kakvu konačnu informaciju", istaknuo je. Ukrajina je zanijekala umiješanost u napad.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je sa sigurnosnog foruma u Bratislavi pozvao Zapad na davanje "opipljivih i vjerodostojnih" sigurnosnih jamstava Ukrajini. "To će biti predmet kolektivnih razgovora sljedećih tjedana... da se Ukrajini ponude opipljiva i vjerodostojna sigurnosna jamstva", najavio je.
Rekao je da bi razne članice NATO-a mogle dati ta jamstva za sada dok Ukrajina čeka da se pridruži savezu. "Moramo izgraditi nešto između sigurnosti pružene Izraelu i punopravnog članstva", smatra francuski lider. Podsjetio je kako je jednom nazvao zapadni obrambeni savez "moždano mrtvim", ali je rekao da je ruska invazija prošle godine "probudila NATO".
"Moramo danas pomoći Ukrajini svim sredstvima da provede učinkovitu protuofenzivu... To je ono što trenutno radimo. Moramo intenzivirati naše napore jer ono što će se dogoditi u sljedećih nekoliko mjeseci nudi priliku čak i za trajni mir", poručio je. Macron je također pozvao zemlje EU da kupe europsko oružje i steknu dubinske udarne sposobnosti.
Njemačka planira otpustiti mnoštvo zaposlenika koji rade u njezinim misijama u Rusiji nakon što je Moskva uvela ograničenja na broj dopuštenih za rad u zemlji, uključujući nastavnike i zaposlenike na Goethe institutu.
>> Opširnije
Ruski oporbeni čelnik Aleksej Navalni se javio moskovskom sudu putem videoveze iz kaznene kolonije. 46-godišnji kritičar Kremlja je prošlog mjeseca kazao kako je protiv njega pokrenut slučaj zbog optužbi za terorizam. U tom slučaju mu prijeti kazna od 30 godina zatvora.
Sudski zapisnik kaže da se optužbe protiv njega odnose na šest različitih članaka ruskog kaznenog zakona: rehabilitacija nacizma, stvaranje ekstremističke organizacije, javno pozivanje na ekstremističku djelatnost, navođenje građana na kršenje zakona, financiranje ekstremističkih aktivnosti i uključenje maloljetnika u počinjenje radnji ugrožavanja života maloljetnika.
Navalni se 2021. godine dobrovoljno vratio u Rusiju iz Njemačke, gdje je bio liječen zbog, kako su laboratorijski testovi pokazali, pokušaja trovanja nervnim otrovom iz sovjetske ere.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je najavio kako će Rusija nastaviti poboljšavati svoj sustav protuzračne obrane nakon jučerašnjih napada dronovima na Moskvu. Predsjednik Vladimir Putin rekao je u utorak da gradska protuzračna obrana radi normalno, ali da još treba "raditi kako bi se poboljšala".
Upitan da pojasni primjedbe ruskog predsjednika, Peskov je rekao: "Sustav je funkcionirao učinkovito, ali ima prostora za poboljšanje. Nastavit će se raditi na poboljšanju sustava protuzračne obrane". Peskov je dodao da je Kremlj primijetio reakciju Londona i Washingtona na napade bespilotnih letjelica, ali bi "radije čuo barem neke riječi osude".
"Jasno je čime nas (oni koji su izvršili napad) žele isprovocirati... Mi ćemo smireno i dosljedno razmisliti o tome kako se nositi s tim", rekao je Peskov, dodajući da će Rusija nastaviti svoju "specijalnu vojnu operaciju" u Ukrajini.
Šef ruske plaćeničke skupine Wagner Jevgenij Prigožin kazao je kako je zatražio od tužitelja da istraže "zločine" koje su visoki ruski obrambeni dužnosnici počinili prije i tijekom ruske invazije na Ukrajinu. Prigožin je već mjesecima u otvorenoj svađi s ruskim ministrom obrane Sergejem Šojguom i drugim najvišim dužnosnicima, koje je optužio za sabotiranje ruske vojske zbog nesposobnosti.
Rusija podržava Srbe na Kosovu i vjeruje da njihova zakonska prava i interesi moraju biti zaštićeni, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
>> Opširnije
Oružane snage Ukrajine napale su rusku bazu u selu Jurjivka u blizini Mariupolja prije dva dana, javio je jučer savjetnik gradonačelnika Mariupolja Petro Andrjuščenko.
Navodno je ubijeno više od sto Rusa.
Kijev je svakodnevno na udaru projektila i bespilotnih letjelica.
>> Opširnije
Prema informacijama s društvenih mreža, Ukrajinci su kod Mariupolja prije dva dana uništili rusku bazu. Na snimkama koje od jučer kruže društvenim mrežama vide se eksplozija i oblak gustog crnog dima.
Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, na sigurnosnoj konferenciji u Bratislavi sugerirala je da bi članice NATO-a mogle dati Ukrajini sigurnosna jamstva na putu do članstva.
MIRKO Bilandžić, doktor političkih znanosti specijaliziran za međunarodne odnose i redoviti profesor na Odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gdje drži kolegij o ratovanju, gostovao je na N1 televiziji.
>> Opširnije
Prema lokalnim dužnosnicima, prijavljena je aktivnost dronova u drugoj rafineriji nafte u južnoj Rusiji. Rano jutros jedan se srušio kod rafinerije Ilski, ali infrastruktura nije oštećena, rekao je operativni stožer krasnodarskog teritorija. Na palom dronu izvršena je kontrolirana eksplozija, dodaje se.
Ranije su ruski dužnosnici rekli da je bespilotna letjelica udarila u rafineriju Afipski, udaljenu 10-ak kilometara.
Zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev rekao je u srijedu da je Britanija "vječni neprijatelj" Moskve i da se svi britanski dužnosnici koji su omogućili rat u Ukrajini mogu smatrati legitimnim vojnim ciljevima.
“Ujedinjeno Kraljevstvo djeluje kao saveznik Ukrajine pružajući joj vojnu pomoć u obliku opreme i stručnjaka, tj. de facto vodi neobjavljeni rat protiv Rusije”, rekao je Medvedev na Twitteru, prenosi Reuters. "Zato se bilo koji od njegovih javnih dužnosnika (bilo vojnih, bilo civilnih, koji olakšavaju rat) može smatrati legitimnom vojnom metom."
Medvedev je često prijetio drugim državama tijekom ruske invazije na Ukrajinu.
Legija slobodne Rusije, koja je preuzela odgovornost za napad u Belgorodu prošlog tjedna, rekla je za Times da regrutira "tisuće" za napad na Moskvu. Zapovjednik Legije rekao je da velik broj kandidata čeka da se pridruži miliciji kako bi izvršili racije duž granice. "Nastavit ćemo napadati granicu dok naše snage ne budu dovoljno velike da napadnu Moskvu", rekao je njihov zapovjednik za Times.
"Imamo ozbiljne mogućnosti", rekao je. "Imamo minobacače, oklopna vozila, prijenosne protutenkovske sustave i vrlo učinkovitu izviđačku jedinicu s dronovima", rekao je.
Legija je prošlog ponedjeljka rekla da je "potpuno oslobodila" grad Kozinku i da su jedinice stigle do središta okruga Grajvoron, prije nego što je Rusija objavila da ih je istjerala s teritorija u utorak poslijepodne. Moskva je okrivila "ukrajinske militante", dok je Kijev navodni upad prikazao kao pobunu ruskih građana.
Rusija gubi inicijativu i sve više reagira na ukrajinske napade, tvrde britanski vojni obavještajci. Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva priopćilo je da je Rusija imala "malo uspjeha" u postizanju svojih ratnih ciljeva, poput neutraliziranja ukrajinske protuzračne obrane ili uništavanja njezinih snaga za protunapad. Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva vjeruje da zapovjednici pokušavaju stvoriti rezervne snage prije očekivane protuofenzive, ali Moskva se istovremeno suočava s partizanskim sigurnosnim prijetnjama u zapadnoj Rusiji i prazninama na prvoj liniji oko Bahmuta.
Pet osoba je ubijeno, a 19 ozlijeđeno u granatiranju sela u regiji Luhansk pod ruskom okupacijom, prema Telegram kanalu tamošnjih dužnosnika koje su postavili Rusi.
Prema tvrdnji, četiri projektila su ispaljena iz jedinice HIMARS ukrajinske vojske, pogodivši selo Karpati.
Tvrdnje nisu neovisno provjerene.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pokušao je umanjiti značaj napada bespilotnim letjelicama na Moskvu kako bi izbjegao razotkrivanje ograničenih mogućnosti koje ima za osvetu Ukrajini, navodi Institut za proučavanje rata u najnovijem izvješću.
Putin je između ostalog ustvrdio da su ruske snage prije dva, tri dana napale sjedište ukrajinske vojne obavještajne službe. Insinuirao je da je napad bespilotnim letjelicama na Moskvu bio odgovor Kijeva na te ruske udare. Međutim, rusko ministarstvo obrane nije objavilo ništa o navodnom ruskom napadu na ukrajinsku vojnu obavještajnu službu, dodaje Institut.
UKRAJINSKE snage granatirale su ruski grad u blizini granice treći put u tjedan dana, ranivši četiri osobe, oštetivši zgrade i zapalivši vozila, rekao je guverner regije Vjačeslav Gladkov.
>> Opširnije
Privatna plaćenička skupina Wagner koristi društvene mreže za regrutiranje operatera dronovima, medicinara i psihologa za sudjelovanje u borbenim operacijama, uključujući i rat u Ukrajini, javlja Politico.
Tijekom proteklih 10 mjeseci oglasi za posao Wagnera na Twitteru i Facebooku dosegli su gotovo 120.000 pregleda. Objave o različitim slobodnim pozicijama u toj skupini napisane su na mnogim jezicima, uključujući francuski, vijetnamski i španjolski, a sadrže popis telefonskih brojeva i Telegram računa. Politico piše da Wagner nudi 240.000 rubalja (3190 dolara) mjesečno i mnoge beneficije, uključujući i zdravstvenu skrb.
Guverner Belgoroda, ruske regije koja graniči s Ukrajinom, ustvrdio je da su četiri osobe ozlijeđene u ukrajinskom granatiranju grada blizu granice. Dvije su osobe hospitalizirane nakon artiljerijskog udara na Šebekino, rekao je Vjačeslav Gladkov, dodavši da je to bio treći put u tjedan dana da je grad pogođen.
LJETO je skoro tu, a proljetna ofenziva još nije počela.
>> Opširnije
U jučerašnjem obraćanju ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ne spominje napad dronom u Moskvi. Ranije je zanijekao izravnu umiješanost Kijeva u napad, nakon što ga je Vladimir Putin nazvao "terorističkim napadom" Ukrajine.
Ukrajinski predsjednik osvrnuo se na najnovije udare na svoju zemlju, zahvalivši snagama protuzračne obrane što su odbile još jedan noćni napad ruskih bespilotnih letjelica i izrazivši sućut poginulima u napadima. Zelenski je rekao da je održao telefonski razgovor s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom i sastanak s predstavnicima britanske obrambene tvrtke BAE Systems.
Jedna je osoba poginula, a dvije su ozlijeđene u ukrajinskom napadu na centar za privremeni smještaj, rekao je Vjačeslav Gladkov, guverner ruske oblasti Belgorod. U objavi na Telegramu Gladkov je rekao da je "zaštitar ove institucije umro".
"Još dvije osobe su ozlijeđene. U kritičnom su stanju na intenzivnoj njezi", dodao je. Prema Gladkovu, u udaru je korištena topovska artiljerija.
Čečenski čelnik Ramzan Kadirov, saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, objavio je da je dobio zapovijed da preraspodijeli svoje snage u Narodnu Republiku Donjeck (DPR) u istočnoj Ukrajini koju podržava Moskva.
“Prijatelji, čečenske jedinice dobile su novu naredbu o preraspodjeli svojih snaga. Teritorij Narodne Republike Donjeck postaje zona odgovornosti”, napisao je Kadirov. "Prema zapovijedi, borci čečenskih jedinica moraju započeti aktivna borbena djelovanja i osloboditi niz naselja." Prema Kadirovu, "borbene jedinice se pripremaju za jurišne aktivnosti uz aktivnu potporu ministarstva obrane i Glavnog stožera ruskih oružanih snaga".
Kadirov je rekao da su "slične naredbe za početak ofenzive" primile i druge postrojbe njegovog bataljuna Akhmat, koje se nalaze na "alternativnim dionicama linije dodira između regija Zaporižja i Herson". “Tamo su se provodili i aktivnosti taktičke obuke, raspodjela zadaća između zapovjednika i boraca, proučavanje terena i raspored neprijateljskih snaga”, dodao je čečenski čelnik.
Europska unija uvela je sankcije protiv sedam osoba iz Moldavije zbog njihovih akcija kojima su destabilizirali i potkopavali teritorijalni integritet te male države, bivše sovjetske republike, koja graniči s Ukrajinom. Te sankcije objavljene su uoči dolaska više od 40 europskih lidera u Kišinjev koji bi na sastanku u četvrtak trebali izraziti potporu Moldaviji i njezinoj aktualnoj prozapadnoj vladi koja je osudila rusku agresiju na Ukrajinu.
EU obilno pomaže moldavsku predsjednicu Maiu Sandu od njezina dolaska na vlast 2020. godine, a uoči sastanka u Kišinjevu objavljeno je kako će pomoći moldavsko gospodarstvo s 290 milijuna eura.
Tri osobe protiv kojih je EU uvela sankcije napustile su Moldaviju, a dvije od njih su optužene za bankovne prevare. Jedan od njih je Vlad Plahotniuc, koji je prokazan kao glavni čovjek u prevari vrijednoj milijardu dolara iz 2014./2015. godine, a drugi je proruski nastrojeni financijski magnat Ilan Sor, koji je prošloga mjeseca osuđen na 15 godina zatvora, a organizirao je masovne antivladine prosvjede iz egzila u Izraelu. "Te osobe koje se ne slažu s našim zakonima izdaju nacionalne interese Moldavije, prijete razvoju naše zemlje i rade u korist Kremlja", objavila je Sandu.
Požar koji je buknuo u rafineriji nafte Afipski, koja se nalazi u blizini crnomorske luke Novorosijska u Krasnodarskoj regiji, najvjerojatnije je uzrokovao dron, objavio je regionalni guverner Venjamin Kondratjev. U poruci poslanoj na aplikaciji Telegram Kondratjev je dodao kako je požar brzo ugašen i nije bilo žrtava.
Nije odmah objavljeno tko je lansirao dron, ali Rusija je tijekom utorka optužila Ukrajinu za povećan broj napada dronovima na njezin teritorij, uključujući i napade na Moskvu. S druge strane, Ukrajina nikada javno ne preuzima odgovornost za napade na ruskom teritoriju ili na svom teritoriju koji je pod ruskom kontrolom.
Ruska državna novinska agencija RIA objavila je kako je rusko ministarstvo unutarnjih poslova izdalo potjernice za dvojicom najviših ukrajinskih vojnih zapovjednika, glavnim zapovjednikom ukrajinskih snaga Valerijem Zalužnim i general-pukovnikom kopnenih snaga Oleksandrom Sirskim.
Nije navedeno zbog čega su potjernice izdane, a ukrajinska ih je strana ocijenila kao još jedan pokušaj demoraliziranja svojih snaga.
"Stavljanje psihološkog pritiska na zapovjednike koji se bore protiv neprijatelja koji je značajno jači kako u broju vojnika tako i oružja je besmisleno", prokomentirala je zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hanna Maliar.
Moskva je jučer napadnuta dronovima. Rusija krivi Ukrajinu, Ukrajina tvrdi da nema ništa s napadom.
>> Opširnije
Čelnik UN-ove Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi zatražio je od Ukrajine i Rusije da poštuju pet načela zaštite ukrajinske nuklearne elektrane Zaporižja, dajući naslutiti da nije osigurao njihovo obećanje da će štititi elektranu. Grossi mjesecima pokušava uspostaviti sporazum kojim bi se smanjio rizik od katastrofalne nuklearne nesreće izazvane vojnim aktivnostima poput granatiranja najveće europske nuklearne elektrane, koja se nalazi u Ukrajini, no pod ruskom je okupacijom duže od godine dana.
Među njegovih pet načela spada i ono da ne bi trebalo biti nikakvog napada na ili iz elektrane i da elektrana ne bi trebala služiti kao baza za teško naoružanje poput raketnih bacača, topničkih sustava i streljiva, tenkova ili za vojno osoblje koje bi se moglo koristiti za napad iz elektrane.
Na brifingu na UN-ovom Vijeću sigurnosti Grossi je također pozvao da se osigura vanjska dostupnost i sigurnost električne energije, da se zaštite svi ključni sustavi od napada ili sabotaže i da se ne poduzima ništa što bi potkopalo ova načela.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati