Elitni britanski specijalci ubijali djecu u Afganistanu?
NEKADAŠNJI viši časnik specijalnih snaga Ujedinjenog Kraljevstva rekao je u istrazi o navodnim ratnim zločinima u Afganistanu da je SAS (Special Air Service, najelitniji britanski specijalci) imao "zlatnu propusnicu koja je njegovim pripadnicima dopuštala da se izvuku s ubojstvom”. Njegovu optužbu danas je iznijela afganistanska istraga, zajedno s iskazima ukupno sedam pripadnika SAS-a.
Spomenuti časnik, bivši načelnik stožera Specijalne brodske službe (SBS) - mornaričkih specijalnih snaga Ujedinjenog Kraljevstva - bio je jedan od nekoliko časnika koji su 2011. izrazili zabrinutost da SAS provodi pogubljenja i zataškava ih.
Istraga ispituje noćne akcije britanskih specijalnih snaga između 2010. i 2013. godine te slijedi višegodišnje izvještavanje BBC-ja o optužbama protiv SAS-a za ubojstva i zataškavanje.
"Službeni izvještaji su nevjerojatni"
U jednom e-mailu iz tog vremena časnik je napisao da su SAS i ubojstvo bili "redoviti prijatelji” i opisao službene izvještaje o operativnim ubojstvima kao "prilično nevjerojatne”. Na pitanje tijekom saslušanja ostaje li pri svojoj tvrdnji da su akcije SAS-a bile jednake ubojstvu, časnik je odgovorio: "Naravno."
Na pritisak istražitelja zbog odluke iz 2011. da ne izvijesti nadređene o svojim zabrinutostima, rekao je da mu je žao što tada nije ništa poduzeo. Složio se da je došlo do "sveobuhvatnih manjkavosti u vođenju” specijalnih snaga Ujedinjenog Kraljevstva.
Zatvorenim saslušanjima mogli su nazočiti samo istražitelji i predstavnici Ministarstva obrane. Javnost, novinari i odvjetnici obitelji žrtava nisu imali pristup.
Materijal objavljen u srijedu predstavlja sažetak ovih svjedočenja. Stotine stranica dokumenata opisuju dolazak SAS-a u Afganistan 2009. i način na koji je SBS progonio talibane.
Vodili se - brojem mrtvih
Viši časnici SBS-a na saslušanjima su izrazili duboku zabrinutost što je SAS, nakon agresivnih i brzih operacija u Iraku, bio vođen brojem ubojstava - brojem mrtvih koji su mogli postići u svakoj operaciji.
Drugi je viši časnik SBS-a, na pitanje ostaje li pri iskazu iz 2011. da je SAS provodio izvansudska ubojstva, odgovorio sljedeće: "Mislim da je barem u nekim operacijama SAS izvodio ubojstva."
Niži časnik SBS-a, koji je također svjedočio u istrazi, prenio je razgovor s pripadnikom SAS-a koji se nedavno vratio iz Afganistana i ispričao kako je nekome stavljen jastuk preko glave prije nego što je ubijen iz pištolja.
"Neki od ubijenih bili su djeca"
"Nije me najviše šokiralo pogubljenje potencijalnih talibana, što je naravno bilo pogrešno i protuzakonito, nego dob i metode”, rekao je mlađi časnik. Pojasnio je da su neki od ubijenih bili djeca. Na pitanje istražitelja jesu li neke žrtve imale samo 16 godina, odgovorio je da su ubijani i mlađi.
Niži časnik rekao je da strahuje za svoju sigurnost bude li njegovo ime povezano sa svjedočenjem da je SAS navodno ubijao civile.
Ovi časnici SBS-a bili su dio male skupine koja je 2011. privatno iznosila sumnje u istinitost SAS-ovih operativnih izvješća koja su dolazila iz Afganistana. U jednom e-mailu, jedan od viših časnika, koji je u to vrijeme obnašao dužnost u sjedištu SBS-a u Pooleu, napisao je svom nadređenom: "Ako mi ne vjerujemo u to, onda neće nitko drugi i kada se pojavi sljedeći WikiLeaks, onda ćemo i mi biti povučeni dolje s njima."
Dvojica viših časnika mogla su protumačiti izričaj u izvješćima postrojbe jer su služila u operativnim jedinicama SBS-a u Afganistanu prije dolaska SAS-a, kada je mornarička jedinica provodila operacije protiv narkotika, a ne protiv talibana.
"Tamo postoji kultura šutnje"
Osim što su izrazili sumnje da je SAS počinio ubojstva, u svojim su e-mailovima opisali ono što su smatrali zataškavanjem u Afganistanu. Drugi je časnik rekao voditelju istrage: "U osnovi, čini se da tamo postoji kultura šutnje."
U to je vrijeme stožerno osoblje u Afganistanu bilo je skeptično prema SAS-ovim izvještajima o njihovim operacijama, smatrajući ih nevjerodostojnima. No, umjesto da se zabrinutost shvati ozbiljno, izrečen je ukor "kako bi se osiguralo da stožerni časnici podržavaju momke na terenu”, napisao je drugi viši časnik SBS-a.
Rekao je u istrazi da u očima zapovjednika specijalnih snaga u Afganistanu SAS nije mogao pogriješiti i opisao nedostatak odgovornosti postrojbe kao zapanjujući.
Dokumenti objavljeni u srijedu također otkrivaju nove detalje o žučnom sastanku u Afganistanu u veljači 2011. godine, tijekom kojeg su afganistanske specijalne snage, koje su bile partneri SAS-u, ljutito povukle svoju potporu. Sastanak je uslijedio nakon rastućeg razdora između SAS-a i afganistanskih specijalnih snaga oko onoga što su Afganistanci smatrali nezakonitim ubojstvima.
"Sve ovo je vrlo štetno"
Jedan afganistanski časnik koji je bio prisutan na sastanku bio je toliko bijesan da je navodno posegnuo za svojim pištoljem. Opisujući sastanak u nedavno objavljenom e-mailu, časnik SBS-a je napisao: "Nikada prije nisam imao tako neprijateljski sastanak - vikanje, mahanje rukama i potezanje cijevi od 9 mm - sve je to prilično neugodno."
Nakon intervencije viših britanskih časnika, afganistanske postrojbe pristale su nastaviti surađivati sa SAS-om. Ali neće to biti posljednji put da u znak protesta uskraćuju potporu.
"Sve je ovo vrlo štetno”, zaključio je časnik SBS-a svom e-mailu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati