FOTO Ostaci jezivog rituala iz drevnog Egipta: Pronađena jama s odsječenim rukama
ZNANSTVENICI smatraju da bi desetak odsječenih ruku koje su pronađene naslagane u dvorištu drevne egipatske palače moglo predstavljati jeziv ritual "uzimanja trofeja". Već smo ranije na natpisima i reljefima iz starih egipatskih grobnica i hramova vidjeli osakaćene ili amputirane ruke, no izgleda da je ovo prvi put da su arheolozi pronašli stvarne dokaze ovakve mučne prakse.
Arheolozi su analizirali skupinu desnih šaka izvorno pronađenih 2011. godine, koje su bile zakopane u tri odvojene jame u dvorištu palače Hiksa u Avarisu. Palača datira iz 15. dinastije (1640.-1530. p.n.e.), kada su kraljevi Hiksa vladali donjim i srednjim Egiptom. Stručnjaci smatraju da su Hiksi u tom periodu osvojili Egipat i da su njihovi kraljevi bili prvi strani vladari te civilizacije, iako noviji dokazi pokazuju da je to možda pogrešno shvaćeno.
Ruke su pripadale najmanje jedanaestorici muškaraca i vjerojatno jednoj ženi. Naime, njemački i austrijski arheolozi pronašli su dodatne nepotpune ostatke šaka i prstiju, što znači da bi se moglo raditi o ukupno 18 odsječenih šaka, piše Science Alert.
"Kada su u jamama otkrivene šake, one su još uvijek bile mekane i fleksibilne"
Paleopatologinja Julia Gresky s Njemačkog arheološkog instituta u Berlinu i njezini kolege su prvo razmatrali tafonomske uzroke za određeni položaj odsječenih ruku. Tafonomija ispituje tijela i dijelove tijela nakon smrti, procjenjujući procese očuvanja, razgradnje i fosilizacije.
Iako se dijelovi tijela mogu zbog različitih uzroka nakon smrti odvojiti od trupa (poplava, erozija, pljačkaši grobnica itd.), znanstvenici smatraju da se u ovome slučaju radilo o namjernom pozicioniranju ljudskih ostataka.
"Nakon uklanjanja dijelova podlaktice, šake su stavili u zemlju sa široko raširenim prstima, uglavnom na dlanovima. Kada su u jamama otkrivene ruke, one su još uvijek bile mekane i fleksibilne, što ukazuje na to da su bile zakopane prije početka mrtvačke ukočenosti ili nedugo nakon njenog prolaska", navode znanstvenici.
Rigor mortis ili mrtvačka ukočenost započinje nekoliko sati nakon smrti, a obično se povlači unutar 1 do 3 dana. Početak ovog procesa varira za različite dijelove tijela - rigor mortis šake obično kreće 6 do 8 sati nakon prestanka životnih funkcija. Stoga su znanstvenici zaključili da su pojedinci vjerojatno bili raskomadani tijekom ili neposredno prije obreda, a ruke stavljene u jamu nakon što je prošao rigor mortis.
Ritual kažnjavanja ili slavlja?
Stručnjaci navode da su Hiksi u Egiptu prakticirali amputaciju desne nekih 50 do 80 godina prije nego što se to zabilježilo na grobnim hijeroglifima. "Egipćani su usvojili ovaj običaj najkasnije za vrijeme vladavine kralja Amasisa, kao što pokazuje reljef s hrpama ruku u njegovom hramu u Abidu", objašnjavaju.
Ostala su još neka neodgovorena pitanja, a jedno od najvažnijih jest je li sakaćenje bilo neki oblik ritualne kazne ili slavljenje vojne pobjede. Arheolozi ipak naginju hipotezi o vojnom trofeju. "Lokacija, tretman i položaj odsječenih ruku ne odgovaraju formi kažnjavanja. Također, jame u kojima su bile zakopane šake nalazile su se u velikom predvorju palače, ispred prijestolne dvorane", navode znanstvenici.
Istraživanje naziva First osteological evidence of severed hands in Ancient Egypt objavljeno je u časopisu Scientific Reports.