FOTO Ovo su svi Trumpovi ljudi
OČEKUJE se da će američki Senat ovog tjedna potvrditi neke od odabranika Donalda Trumpa za njegovu buduću vladu nakon što je gornji dom američkog Kongresa prošlog tjedna u tu svrhu održao preko 10 saslušanja.
Dodatna saslušanja za druge nominirane članove administracije zakazana su ovaj tjedan.
Evo nekih Trumpovih odabranika za ključne položaje, uključujući obranu, obavještajne službe, zdravstvo, diplomaciju, trgovinu, pravosuđe, imigraciju i gospodarstvo:
Ministar obrane - Pete Hegseth
Četrdesetčetverogodišnji Hegseth, vojni je veteran koji kaže da prezire "woke" politike postojećih vođa Pentagona.
Kao ministar obrane Hegseth bi mogao ispuniti Trumpovo predizborno obećanje da će iz američke vojske izbaciti generale koje optužuje da provode progresivne politike vezane za raznolikost protiv kojih su se pobunili konzervativci.
Također, to bi moglo dovesti do sukoba između Hegsetha i čelnika Združenog stožera generala C.Q. Browna, kojeg je Hegseth optužio da "slijedi radikalne stavove ljevičarskih političara".
Hegseth, bivši komentator televizijske mreže Fox News, na svom je saslušanju u Senatu porekao optužbe iz policijskog izvješća da je seksualno napao ženu na konferenciji u Kaliforniji 2017.
Nije podignuta optužnica, a on se privatno nagodio s navodnom žrtvom, no optužbe kompliciraju njegovo potvrđivanje.
U prošlosti se također protivio tome da žene imaju borbene uloge u vojsci, no odustao je od tog stava na saslušanju u utorak.
Državna odvjetnica - Pam Bondi
Trump je za državnu odvjetnicu izabrao Bondi, bivšu odvjetnicu savezne države Floride, onog dana kada je njegov prethodni odabranik Matt Gaetz povukao svoju nominaciju suočen s otporom republikanaca u Senatu zbog optužbi za nedolično seksualno ponašanje i uporabu nezakonitih droga.
Pedesetdevetogodišnja Bondi bila je glavna odvjetnica u trećoj najmnogoljudnijoj saveznoj državi od 2011. do 2019.
Biondi je tijekom Trumpovog prvog mandata bila je u njegovom povjerenstvu za zloporabu opijata i droga.
Trumpovi najbliži suradnici su položaj državnog odvjetnika opisali kao najvažniji u vladi nakon samog predsjednika te kao ključnog za njegove planove da izvede masovne deportacije, pomiluje osuđene osobe zbog upada u Kapitol 6. siječnja 2021. te da se osveti onima koji su ga navodno progonili protekle četiri godine.
Bondi je branila Trumpove lažne tvrdnje da je predsjedničku utrku 2020. izgubio zbog velike izborne prevare.
Na svom saslušanju obećala je da neće koristiti ministarstvo pravosuđa kako bi progonila ljude na temelju njihovih političkih stavova, no izbjegavala je izravna pitanja o tome hoće li istraživati ljude koje Trump prezire.
"Nikada neće postojati popis neprijatelja u ministarstvu pravosuđa", rekla je Bondi senatskom odboru za pravosuđe.
Državni tajnik - Marco Rubio
Bude li potvrđen, senator Rubio postat će prvi latinoamerički šef diplomacije.
Pedesettrogodišnji Rubio bio je možda i najratoborniji izbor na Trumpovom popisu kandidata za tu funkciju.
Senator rođen u Floridi ranije se zalagao za čvršću vanjsku politiku s obzirom na američke geopolitičke suparnike, uključujući Kinu, Iran i Kubu.
Tijekom proteklih nekoliko godina ublažio je neke svoje stavove kako bi približio Trumpovima.
Trump je bivše predsjednike optužio da su zemlju odveli u skupe i uzaludne ratove te je zagovarao manje intervencionizma.
Rubio, za kojeg se očekuje da će biti potvrđen bez poteškoća, upozorio je tijekom svog saslušanja da SAD mora promijeniti smjer kako bi izbjegao da postane ovisniji o Kini.
Direktor CIA-e - John Ratcliffe
Ratcliffe, koji je bio direktor uprave obavještajnih agencija (DNI) pri kraju Trumpovog prvog mandata, bit će na čelu CIA-e u njegovoj drugoj vladi.
Bivšeg kongresnika i javnog tužitelja, 59-godišnjeg Ratcliffea, smatra se Trumpovim lojalistom koji će vjerojatno dobiti potvrdu Senata.
Ipak, dok je vodio DNI, Ratcliffe je često postupao protivno procjenama karijernih državnih službenika, zbog čega su ga kritizirali demokrati koji su rekli da je politizirao ulogu ne bi li dobio naklonost Trumpa.
Tijekom svog saslušanja Ratcliffe je obećao da neće otpuštati ili otjerati zaposlenike zbog njihovih političkih stavova ili mišljenja o Trumpu, koji je redovito napadao službu i njezine procjene.
Ministrica domovinske sigurnosti - Kristi Noem
Noem će kao ministrica domovinske sigurnosti nadgledati golemu saveznu agenciju s 260.000 djelatnika koja se bavi svime od granične, kibernetičke i prometne sigurnosti do odgovora na krizne situacije.
Trenutna guvernerka Južne Dakote, 53-godišnja Noem je stekla pozornost na nacionalnoj razini kada je odbila uvesti obvezu nošenja maski tijekom pandemije.
Noem je tijekom senatskog saslušanja nezakonitu imigraciju prikazala kao "invaziju", a američko-meksičku granicu kao "ratnu zonu". Obećala je da će podržati Trumpovu tvrdu liniju glede useljavanja.
Veleposlanica pri Ujedinjenim narodima - Elise Stefanik
Stefanik, američka zastupnica u Kongresu iz New Yorka i čvrsta Trumpova pobornica, bit će njegova veleposlanica pri Ujedinjenim narodima.
Četrdesetgodišnja Stefanik, bivša predsjednica republikanskog kluba u Zastupničkom domu, preuzela je vodeću poziciju u donjem domu 2021. kada je izabrana kao zamjena za tadašnju čelnicu Liz Cheney, koja je izbačena zbog kritiziranja Trumpovih lažnih tvrdnji o izbornoj prevari.
Stefanik će doći u UN nakon smionih Trumpovih obećanja da će okončati rusko-ukrajinski rat i u vrijeme kada Izrael i Hamas kreću u krhko primirje u Gazi.
Njeno saslušanje je zakazano za utorak.
Direktor FBI-a - Kash Patel
Patel, koji je za Trumpovog prvog mandata bio savjetnik čelnika DNI-a i ministra obrane, bio je oštar kritičar saveznog istražnog ureda.
Ranije je tražio da mu se oduzme uloga prikupljanja obavještajnih podataka te da se otpuste svi zaposlenici koji odbijaju podržavati Trumpov program.
Bivši republikanski dužnosnik u Zastupničkom domu, 44-godišnji Patel se često pojavljivao u Trumpovoj predizbornoj kampanji.
Trenutni šef FBI-a Christopher Wray, republikanac kojeg je prvotno imenovao Trump, u prosincu je najavio da će u siječnju podnijeti ostavku.
Datum Patelovog saslušanja još nije određen.
Voditeljica uprave obavještajnih službi - Tulsi Gabbard
Gabbard, bivšu demokratsku članicu Kongresa i časnicu pričuvne komponente američke vojske, Trump je imenovao da bude na čelu DNI-a, gdje će nadgledati rad 18 obavještajnih službi.
Četrdesettrogodišnja Gabbard je bila istaknuta kritičarka vanjske politike Bidenove administracije, osobito što se tiče njegove podrške za Ukrajinu u ratu protiv Rusije.
Ni datum njenog saslušanja još uvijek nije određen.
Ministar zdravlja - Robert F. Kennedy mlađi
Sedamdesetogodišnji Kennedy, aktivist za zaštitu okoliša koji je širio dezinformacije o opasnostima cjepiva, sada bi trebao voditi američkog ministarstvo zdravstva.
Bivši nezavisni predsjednički kandidat, govorio je o ukidanju Uprave za hranu i lijekove (FDA) s 18.000 zaposlenika, koja je odgovorna za sigurnosne standarde hrane, lijekova i medicinske opreme, te o zamjeni stotina djelatnika Nacionalnih instituta za zdravlje (NIH).
Kennedy je kritizirao američku prehrambenu industriju zbog dodavanja sastojaka za koje tvrdi da su Amerikance učinili manje zdravima.
Ministarstvo zdravstvo nadgleda FDA, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, NIH-a i goleme programe Medicare i Medicaid, koje omogućuju zdravstveno osiguranje siromašnima, starijima od 65 i osoba s invaliditetom.
Trump je u intervjuu za časopis Time u prosincu rekao da će s Kennedyjem razgovarati o budućnosti programa cijepljenja djece, navevši kao razlog tobožnje visoke stope autizma u djece.
Kennedy je iznosio tvrdnje o vezi između cjepiva i autizma, koje su opovrgnute.
Bivša dadilja obitelji je tvrdila da ju je Kennedy neprimjereno dirao prije 25 godina.
Nije podignuta optužnica, a Kennedy je rekao da se ne sjeća incidenta.
Njegovo saslušanje također još nije zakazano.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost - Mike Waltz
Waltz, republikanski zastupnik u donjem domu i umirovljeni pripadnik specijalnih postrojbi američke vojske, jedan je od vodećih kritičara Kine.
Trumpov lojalist koji je bio i pukovnik u Nacionalnoj gardi, 50-godišnji Waltz kritizirao je kineske vojne aktivnosti u regiji Azija-Pacifik te naglasio potrebu da SAD bude spreman na potencijalan sukob tamo.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost je utjecajna uloga koja je iziskuje potvrdu Senata.
Waltz će biti odgovoran za brifiranje Trumpa o ključnim pitanjima nacionalne sigurnosti i koordinaciju s raznim agencijama.
Ured za učinkovitost vlade - Elon Musk i Vivek Ramaswamy
Istaknuti tehnološki milijarder Musk i bivši republikanski predsjednički kandidat Ramaswamy su zaduženi za novi Ured za učinkovitost vlade, kao nagradu za njihovu čvrstu podršku tijekom predizborne kampanje.
Trump je rekao da će 53-godišnji Musk i 39-godišnji Ramaswamy davati prijedloge za smanjenje birokracije u vladi, ukidanje nepotrebnih regulacija i troškova te restrukturiranje saveznih službi iako tijelo neće imati stvaran autoritet prema saveznom zakonu.
Umjesto toga, Trump je rekao da će Ured surađivati s Bijelom kućom i Uredom za upravljanje i proračun.
Kako se ne radi o uredu vlade, Musk i Ramaswamy ne moraju biti potvrđeni u Senatu.
'Šef granice' - Tom Homan
Homan je zadužen za jedan od najvećih Trumpovih predizbornih prioriteta: osiguravanje državne granice.
Trump je obuzdavanje broja migranata koji nezakonito ulaze u zemlju učinio središnjim elementom svoje kampanje, obećavši masovne deportacije.
Kao "šef granice", 62-godišnji Homan je rekao da će mu prioritet biti deportacija imigranata koji su nezakonito u SAD-u i koji predstavljaju sigurnosnu prijetnju.
Homan je bio vršitelj dužnosti ravnatelja imigracijske i carinske službe u Trumpovom prvom mandatu.
Senat ne treba potvrditi njegovu nominaciju.
Šefica kabineta - Susie Wiles
Wiles, jedna od dvoje voditelja Trumpove predizborne kampanje, bit će njegova šefica kabineta u Bijeloj kući, što će je učiniti jednom od najmoćnijih žena u vladi.
Šezdesetsedmogodišnjakinji i višegodišnjoj političkoj operativki se pripisuju zasluge za učinkovitu kampanju koja je Trumpu pomogla da dopre do novih birača.
Pobornici se nadaju da će unijeti osjećaj za red i disciplinu koji je često manjkao tijekom Trumpovog prvog mandata kada je promijenio brojne šefove kabineta.
Šef kabineta ne treba potvrdu Senata.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati