FT: Šef CIA-e u tajnosti otputovao u Kinu
RAVNATELJ CIA-e Bill Burns otputovao je u tajni posjet Kini prošlog mjeseca, doznaje Financial Times. Tajni posjet jednog od najpouzdanijih dužnosnika američkog predsjednika Joea Bidena signalizira koliko je Bijela kuća postala zabrinuta zbog pogoršanja odnosa između Pekinga i Washingtona.
Pet osoba upoznatih sa situacijom ispričalo je da je Burns, bivši visoki diplomat kojem se često povjeravaju delikatne prekomorske misije, otputovao u Kinu na razgovore s dužnosnicima. Posjet dolazi u trenutku kad se Washington zalaže za stabilizaciju odnosa s Pekingom.
Biden tražio od šefa CIA-e da provede delikatne misije
Bijela kuća i CIA odbili su komentirati, ali anonimni američki dužnosnik je potvrdio da se Burns susreo s kineskim obavještajnim dužnosnicima tijekom putovanja. "Prošlog mjeseca direktor Burns otputovao je u Peking gdje se sastao s kineskim kolegama i naglasio važnost održavanja otvorenih linija komunikacije u obavještajnim kanalima", ispričao je.
Inače, prošli mjesec se američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan susreo s visokim kineskim dužnosnikom za vanjsku politiku Wang Yijem u Beču. Bijela kuća nije najavila taj sastanak, nego je samo po njegovu završetku objavila da je sastanak održan.
Biden je u nekoliko navrata tražio od ravnatelja CIA-e da provede delikatne misije, kod kuće i u inozemstvu. Burns je u studenom 2021. otputovao u Moskvu kako bi upozorio ruske dužnosnike da ne napadaju Ukrajinu. Nekoliko ljudi upoznatih sa situacijom reklo je da je Biden prošle godine poslao Burnsa na Capitol Hill u pokušaju da uvjeri tadašnju predsjednicu Zastupničkog doma Nancy Pelosi da ne putuje na Tajvan.
Duga povijest tajne diplomacije
Turbulentno razdoblje u odnosima između Kine i SAD-a je započelo u veljači kada se sumnjivi kineski špijunski balon pojavio na nebu iznad Sjeverne Amerike. Biden je prošlog mjeseca rekao da očekuje skoro "zatopljenje" odnosa bez davanja ikakvih detalja. Burns je otputovao u Kinu prije nego što je Biden dao taj komentar na summitu G7 u Hirošimi.
Paul Haenle, bivši visoki dužnosnik Bijele kuće u Kini, naglasio je da je jedna od prednosti slanja Burnsa to što su ga poštovali demokrati i republikanci, a također je dobro poznat kineskim dužnosnicima. "Znaju ga kao sugovornika od povjerenja. Oni bi pozdravili priliku da ga tiho angažiraju iza scene. Oni će tihi diskretni angažman s Burnsom vidjeti kao savršenu priliku", uvjeren je.
Burnsovo putovanje nastavlja tradiciju korištenja direktora CIA-e za osjetljive misije. "Direktori CIA-e imaju dugu povijest tajne diplomacije. Oni mogu putovati u potpunoj tajnosti i često imaju jake odnose s obavještajnim službama domaćina izgrađene tijekom vremena", rekao je Dennis Wilder, bivši stručnjak CIA-e za Kinu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati