Glavni tajnik UN-a o ratu u Libiji: "Duboko sam zabrinut"
GLAVNI tajnik Ujedinjenih naroda rekao je kako je "duboko zabrinut" nakon što se u petak u Libiji susreo sa zapovjednikom Khalifom Haftarom čije su snage krenule prema Tripoliju, sjedištu međunarodno priznate vlade.
Napad Haftarove Libijske nacionalne vojske (LNA), saveznice paralelnih vlasti čije je sjedište na istoku, opasno je jačanje borbe za moć koja traje od zbacivanja Muammara Gaddafija 2011.
Eskalacija iznenadila UN, glavni tajnik je "duboko zabrinut"
"Napuštam Libiju teškog srca i duboko zabrinut. I dalje se nadam da je moguće izbjeći krvavi sukob u Tripoliju i oko njega", napisao je Antonio Guterres na svom Twitter profilu.
"UN je predan pronalasku političkog rješenja i, što god se dogodilo, podršci libijskom narodu."
Televizija Al-Arabija prenosi kako je Haftar glavnom tajniku rekao da će se operacija njegovih snaga nastaviti do poraza terorista.
Tripoli bi bio ključan plijen za Haftarovu paralelnu vladu na istoku. Prije 5 godina on je skupio bivše Gaddafijeve vojnike i u trogodišnjoj bitci osvojio Benghazi, najveći grad na istoku. Ove godine se proširio na jug, bogat naftnim poljima.
Nova eskalacija sukoba iznenadila je UN. Guterres je ovaj tjedan bio u libijskoj prijestolnici kako bi pomogao u organizaciji nacionalne konferencije o pomirenju, planirane za ovaj mjesec.
Sukob se pretvorio u rat
No snage LNA su u četvrtak osvojile grad Gharyan, oko 80 kilometara južno od Tripolija, nakon okršaja sa snagama vjernima premijeru Fayezu al-Serraju kojeg podržava UN.
Potom su krenule prema sjeveru i stigle na oko 40 kilometara od Tripolija, tvrde istočni izvori. No nisu uspjeli osvojiti kontrolnu točku oko 30 kilometara zapadno od prijestolnice kojom bi zatvorili obalni put do Tunisa.
Vojska vjerna Tripoliju je u Zawiyi, zapadno od prijestolnice, pritvorila 145 boraca LNA, otkrio je zapadni zapovjednik Mohamed Alhudair, a potvrdili izvori iz LNA-a.
Zaplijenjeno je i 60 vozila.
U isto vrijeme su skupine vjerne Tripoliju iz obalnog grada Misrate prenijele naoružanje u Tripoli kako bi pojačale obranu protiv Haftara.
Guterres u zaštićenom kompleksu
Guterres je većinu večeri u četvrtak proveo u snažno zaštićenom kompleksu UN-a u predgrađu Tripolija, potom je letio u Benghazi i dovezao se do Haftarove baze.
Ranije je otišao u Tobruk, još jedan grad na istoku, gdje se susreo s Aguilom Salehom, predsjednikom Zastupničkog doma koji je također Haftarov saveznik.
"Moj cilj ostaje isti: izbjegavanje vojnog sukoba. Ponavljam da ne postoji vojno rješenje za libijsku krizu, samo političko", napisao je glavni tajnik UN-a ranije na Twitteru.
Saleh je u četvrtak pozdravio ofenzivu. Nakon susreta s Guterresom njegov je glasnogovornik otkrio kako su razgovarali o načinima zaustavljanja krize i nadolazećoj konferenciji, no nije otkrio detalje.
Nova eskalacija je poraz za Ujedinjene narode i zapadne države koje pokušavaju posredovati između Serraja i Haftara koji su se prošli mjesec susreli u Abu Dhabiju kako bi razgovarali o podjeli moći.
Može li se sklopiti dogovor
Konferencijom bi se trebao sklopiti dogovor o izborima kojima bi se dovršila nestabilnost u Libiji, velikom proizvođaču nafte i tranzitnoj točki za migrante koji prelaze Saharu na putu prema Europi.
Haftara podržavaju Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati koji ga smatraju štitom protiv islamista i daju mu vojnu podršku, stoji u izvještajima UN-a.
No Emirati su se pridružili zapadnim državama u izražavanju zabrinutosti zbog sukoba. Njemačka je pozvala na izvanredni sastanak Vijeća sigurnosti, a Rusija je objavila da, usprkos napisima, ne pomaže Haftarovim snagama i zalaže se za političko rješenje.
Tunis je pojačao kontrole na svojoj granici s Libijom, a talijanski ministar unutarnjih poslova objavio je da je veoma zabrinut zbog razvoja događaja u toj bivšoj talijanskoj koloniji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati