HRT nabavlja software za financije: Iz posla vrijednog 10 milijuna kuna izbačene domaće tvrtke
Foto: Davor Pongračić (Cropix)
HRVATSKA RADIOTELEVIZIJA raspisala je nedavno natječaj za nabavu softwarea koji bi trebao obuhvati sve financije te kuće, računovodstvo te obračun plaća za stalno zaposlene, vanjske suradnike i honorarce. Budući da se na Prisavlju godišnje okreće oko 200 milijuna eura, da trenutno ima 3400 zaposlenika te da je angažirano više od 4000 vanjskih suradnika, na Prisavlju su odlučili raspisati natječaj za softversko rješenje, koje bi prema njihovim procjenama stajalo najmanje deset milijuna kuna.
Činilo se sjajnom prilikom za neku od domaćih tvrtki, no natječaj koji je raspisao HRT, odmah u startu izbacuje takvu mogućnost jer se mogu javiti samo velike tvrtke iz inozemstva, a prema natječaju veliku šansu imaju Oracle Financials te SAP.
Iskustvo u poslovima s velikim brojem zaposlenih i honoraraca
Tako se u natječaju doslovno traži da je ponuditelj obvezan dostaviti najmanje tri potvrde za usluge implementacije modula za obračun plaća i honorara u velikim tvrtkama. Velike tvrtke po standardima HRT su one "s više od 1000 zaposlenih, s više od 4000 vanjskih suradnika i honoraraca te s više od 80 korisničkih licenci".
U Hrvatskoj teško da se može naći tvrtka koja ima, primjerice, 1000 zaposlenih i četiri puta više honoraraca osim samog HRT-a pa se može reći odmah u startu kako tvrtke iz Hrvatske sa softverskim rješenjima mogu zaboraviti na prijavu za Prisavlje.
No, restrikcijama za domaće tvrtke nije kraj jer u dijelu koji govori o tehničkoj i stručnoj sposobnosti doslovno stoji kako se traži od tvrtki ovjera kojom dokazuju da su u zadnje tri godine imali uredno ispunjen ugovor o sličnim poslovima, a "ponuditelj je obvezan dostaviti najmanje pet potvrda za značajne ugovore implementacije ponuđenog ERP rješenja" s "minimalnim ugovoreni iznosom od 2,5 milijuna kuna". Hrvatske tvrtke teško da su mogle imati toliko velike ugovore, posebice ako su bile koncentrirane na hrvatsko tržište gdje su još uvijek višestruko manje cijene poslova nego izvan Hrvatske.
Polog pola milijuna kuna, a posao vrijedan 10 milijuna kuna
Također, sporna je i odredba koja od ponuditelja traži da raspolaže s minimalno 50 djelatnika koji su kvalificirani i imaju iskustvo na implementacijama ponuđenog ERP rješenja, što se dokazuje certifikatima izvornog proizvođača. Neke od velikih i uglednih tvrtki iz Hrvatske imaju manje zaposlenih, no u natječaju upada u oko još jedan biser.
Unatoč tome što traže 50 kvalificiranih djelatnika, posao će na kraju odraditi tvrtka koja nije proizvođač rješenja nego samo obavlja implementaciju jer se traži da se navede naziv programskog rješenja i ime izvornog proizvođača.
U vrlo čudnom natječaju koji implicira da se posao nekom namješta, traži se i garancija poslovne banke gospodarskog subjekta u iznosu od pola milijuna kuna, što bi značilo da posao vrijedi najmanje 10 milijuna kuna. Dubrovačka tvrtka Laus CC upozorila je prva na sve nelogičnosti te kažu kako bi se cijeli posao mogao odraditi po višestruko manjoj cijeni.
Softversko rješenje vrijedi puno manje
"Jamstvo za ozbiljnost ponude uobičajeno iznosi 2 posto do 5 posto od visine ponude. Eksplicitnim određivanjem iznosa jamstva eliminira se sve one kojima je teško do jamstva doći. Međutim, interesantniji je ovdje podatak da HRT očekuje ponude od minimalno 10 milijuna kuna (ako je 5 posto jamstva). Domaće rješenje vjerojatno bi bilo najmanje 5 puta jeftinije", kažu iz dubrovačkog Lausa.
No na HRT-u su bili i više nego iznenađeni našim ispitivanjem jer, kako kažu, do sada nije bilo pritužbi da se protežira strana tvrtka, a kažu nam i kako ne stoji tvrdnja da se ni jedna hrvatska tvrtka ne može javiti na natječaj.
"Zbog trenutne financijske situacije procijenjeno je da HRT mora minimalizirati mogućnost krive procjene u nabavi i implementaciji softverskog rješenja, te nabaviti kvalitetno rješenje koje u potpunosti odgovara njegovoj veličini i kompleksnosti. Na kraju, napominjemo kako većina javnih televizija koje su članice EBU-a koristi međunarodne svjetske javno priznate software koji imaju iste standarde u tvrtkama koje su ih implementirale", odgovorila nam je Ana Srđen iz odnosa s javnošću HRT-a dodajući da je natječaj nabave softwarea otvoren za sve ponuditelje koji mogu zadovoljiti postavljene kriterije.
HRT ne vidi ništa čudno
"Treba naglasiti da se spomenuti kriteriji odnose na HRT koji trenutno zapošljava oko 3400 zaposlenika i angažira više od 4000 vanjskih suradnika. Zbog veličine i kompleksnosti sustava potrebno je dostaviti referencu kojom će se dokazati da ponuditelj ima iskustva i sposobnosti u implementaciji slično zahtjevnih projekata", kaže Sršen dodajući da će HRT prihvatiti sve ponude u slučajevima kada je proizvođač rješenja ujedno i ponuditelj.
Ukoliko implementator nije proizvođač softwarea, HRT zapravo traži informaciju o proizvođaču softverskog rješenja. Svako ponuđeno rješenje koje ispunjava sve tehničke i funkcionalne zahtjeve HRT će uzeti u razmatranje, kažu nam s Prisavlja.
SAP se širi na državne tvrtke
Prema dostupnim podacima i natječaju HRT-a strani izvođači koji bi mogli ući u posao su Microsoft Dynamics, Oracle Financials te SAP. S obzirom na to da je zahtjev HRT-a da se koristi Oracle baza, iz igre najvjerojatnije ispada Microsoft.
U igri između Oraclea i SAP-a valja istaknuti kako je SAP odnedavno ušao u veliki posao s Inom, Ministarstvom financija te Podravkom, a radi i s Croatia airlinesom i Tiskom.