HRVATSKA IGNORIRA UNESCO Plitvice će biti izbačene s popisa svjetske baštine?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Martina Pauček Šljivak/Index
NACIONALNI park Plitvička jezera sve je bliže tome da izgubi status svjetske baštine UNESCO-a. Naime, Upravi parka kako doznaje Index, još nije stigla obavijest da je stavljen moratorij na gradnju unutar Nacionalnog parka.
Ravnatelj NP Plitvička jezera Anđelko Novosel u razgovoru za Index rekao je da nije stavljen moratorij jer je cijelo ljeto nastavljena gradnja unutar područja parka. A upravo je moratorij na gradnju bio jedan od četirizahtjeva UNESCO-a, ako Hrvatska želi da NP Plitvička jezera ostanu uvrštena na popisu njihove svjetske prirodne baštine, na kojem se nalazi od 1979. godine.
"U UNESCO-ovom paketu mjera od Hrvatske traže da stavi moratorij na gradnju. Da se javna ustanova uključi u postupak izdavanja građevinskih dozvola za objekte na području NP Plitvice, da se izradi Strateška procjena utjecaja na okoliš za važeći prostorni plan te da Republika Hrvatska zatraži od Centra za svjetsku baštinu provedbu reaktivnog monitoringa nad svjetskom baštinom", rekao je za Index Anđelko Novosel.
No, nije stavljen moratorij na gradnju niti je JU uključenu u postupak izdavanja građevinskih dozvola. Umjesto toga, Plitvice se nastavljaju devastirati što zbog prekomjernog broja posjetitelja, što zbog gradnje unutar granica parka.
Milijun i pol posjetitelja
"Ove godine ćemo imati oko milijun i pol posjetitelja, a zbog masovnog turizma trpi upravo priroda. Morali smo privremeo obustaviti Obiteljski tjedan jer nam tad dnevno pristigne oko 10.000 do 12.000 posjetitelja. Obiteljski tjedan ćemo vratiti kad to bude bilo moguće u okviru provedbe akcijskog plana upravljanja posjetiteljima.
Naime, u Obiteljskom tjednu je ulaznica 25 kuna, a troškovi su nam ogromni jer to uključuje i vožnju brodom i autobusom. Uostalom evo sad je cijena za Plitvice 50 kuna. Stvar je u tome da ne možemo svjetsku baštinu stavljati na akciju. To nije trgovina.
S ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta planiramo iduće godine organizirati povoljnije ulaze za školsku djecu jer je obrazovanje najvažnije. Tako ćemo omogućiti djeci slabijeg imovinskog stanja posjet Plitvicama", rekao je Novosel.
Govorio je i prekomjernoj gradnji, koja se kaže intenzivno odvija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"UNESCO je tražio moratorij na gradnju dok se ne napravi strateška procjena prostornog plana. To nije napravljeno, a mi sad idemo u izradu plana upravljanja parkom. Naime, iduće godine ističe stari plan upravljanja koji se dosad djelomično provodio. U sastavnom dijelu plana nisu bili ugostiteljski objekti odnosno hoteli koji su u našem vlasništvu. S njima se nije upravljalo strateški.
U sklopu tog planiramo i akcijski plan upravljanja posjetiteljima, sve to treba biti gotovo do kraja 2017. Iduće godine ćemo raditi istraživanja posjetitelja odnosno tijeka posjetitelja.
Akcijski plan upravljanja posjetiteljima će se temeljiti na modelu LAC. Po njemu se gleda koja je to granica prihvatljivog utjecaja na prirodu te su vrlo važani zadovoljstvo i doživljaj posjetitelja. Naime, jezerski dio parka nam je najopterećeniji. Tu su već vidljive promjene zbog prekomjernog broja posjetitelja.
Imamo cijeli sustav divljih staza, problem s otpadom, imamo staze po šumi gdje se uopće ne bi ni smjelo ići. Sve to nije ni čudo kad imamo gotovo milijun i pol posjetitelja godišnje. To je za park previše", rekao nam je Novosel.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Nijemac pišao u jezero
U zagađenje parka imali smo se priliku i sami uvjeriti. Prilikom obilaska Plitvica ugledali smo Nijemca koji je urinirao direktno u jezero. Potom smo u blizini svake klupice naišli na gomilu odbačenog smeća - i to ne u kantama za otpad. Tako su maramice, vrećice i otpaci od hrane poput kora od banane i naranči bili rasuti diljem parka.
Ravnatelj Plitvica, kaže kako je to uobičajena pojava jer zbog masovnog turizma NP Plitvička jezera sve više izbjegavaju istinski ljubitelji prirode koji se znaju i kako u njoj ponašati.
"Da bi se posjetiteljima osigurao doživljaj prirode i time se osjećali zadovoljni, nepophodno je ograničiti broj posjetitielja. Danas je u ljetnoj sezoni posjećivanja stanje potpuno drugačije. Posjetitelji satima čekaju u redovima za prijevoz brodom ili vlakom, gužvaju se na mostovima i stazama što je vrlo neugodno", kazao je ravnatelj Novosel.
I za kraj iz Ministarstva graditeljstva te Ministarstva zaštite okoliša nismo dobili odgovor na pitanja vezana za zahtjeve UNESCO-a.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati