Hrvatska ima najveći pad poljoprivrednih troškova u EU
HRVATSKA je i u drugom tromjesečju bilježila najveći pad ulaznih troškova u poljoprivredi u EU, a padom cijena poljoprivrednih proizvoda pratila je europski prosjek, pokazalo je danas izvješće Eurostata.
Na razini EU poljoprivredni proizvodi pojeftinili su u drugom tromjesečju za tri posto u usporedbi s istim prošlogodišnjim razdobljem, upola blaže nego na početku godine.
U skupini osnovnih proizvoda Eurostat je izdvojio jaja, žitarice i industrijske kulture, kojima je cijena bila otprilike 14 posto niža nego u drugom tromjesečju prošle godine.
Najviše je pak poskupjelo maslinovo ulje, za 41 posto, a dvoznamenkasti rast cijena, za 10 posto bilježio je i krumpir, zbog manjka u opskrbi.
Cijene voća bile su tek tri posto više nego lani, uz značajne razlike među pojedinim skupinama proizvoda, napominju statističari. Limun je tako bio otprilike upola jeftiniji nego lani, a tropsko voće za 51 posto skuplje. I cijene povrća zadržale su se, više-manje, na prošlogodišnjoj razini. Luk je bio upola jeftiniji, a mahune i cvjetača za gotovo 30 posto skuplje nego prošlog proljeća.
Jeftinija Mađarska
U 17 zemalja EU, od ukupno 25 čijim je podacima Eurostat raspolagao, cijene poljoprivrednih proizvoda bile su u drugom tromjesečju niže nego lani.
Daleko su najviše i u razdoblju od travnja do lipnja pojeftinili poljoprivredni proizvodi u Mađarskoj, za 13 posto. Slijede Poljska i Češka s cijenama nižim za 12, odnosno za 10 posto.
U Hrvatskoj su cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom tromjesečju bile za dva posto niže nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. U prvom tromjesečju bili su pojeftinili za četiri posto.
Najviše su ovog proljeća poskupjeli poljoprivredni proizvodi u Grčkoj, za osam posto. Slijede Latvija, Cipar i Irska s cijenama višim za nekih tri posto.
Niži ulazni troškovi
Cijene dobara i usluga koji se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji pale su u Uniji u drugom tromjesečju u prosjeku za sedam posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.
Na početku godine bile su se smanjile za 11 posto.
To znači da se ulazni troškovi u poljoprivredi EU smanjuju godinu dana, prema Eurostatovim izračunima.
Najviše su i u razdoblju od travnja do lipnja pojeftinila gnojiva i poboljšivači tla, za 19 posto. Slijedi stočna hrana s cijenama nižim za 13 posto nego lani, izračunali su statističari.
Dvoznamenkasta petorka
Ulazni troškovi u poljoprivredi bili su u drugom tromjesečju u svim zemljama EU niži nego lani, a najviše su pali u Hrvatskoj, za 14 posto, utvrdio je Eurostat. Hrvatska je najveći pad bilježila i u prvom tromjesečju, za 20 posto u odnosu na početak prošle godine.
Umjetna gnojiva i poboljšivači tla pojeftinili su u Hrvatskoj u drugom tromjesečju za 35 posto, a stočna hrana za 23 posto. Troškovi sjemena i sjemenskog materijala stabilizirali su se nakon 13-postotnog pada na početku godine i bili su viši za tri posto nego lani.
Motorno gorivo poskupjelo je za 10 posto, pet puta više nego na početku godine.
Dvoznamenkasti pad ukupnih ulaznih troškova u poljoprivredi bilježile su u drugom ovogodišnjem tromjesečju i Mađarska, Španjolska, Slovačka i Irska, za nekih 11 posto.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati