Biden prvi put komentirao napade, poslao poruku Iranu. Huti gađali krivi brod?
AMERIČKI i britanski zrakoplovi, brodovi i podmornice napali su u noći na petak mete diljem Jemena u znak odmazde za napade Huta na brodove u Crvenom moru šireći regionalni sukob izazvan izraelskim ratom u Gazi. Očevici su potvrdili eksplozije širom zemlje rekavši da su mete bile vojna baza blizu aerodroma u Sani, vojni položaj kod zračne luke u Taizu, mornarička baza u Hodeidi i položaji Huta u pokrajini Hajjah.
"Ovi ciljani napadi su jasna poruka da SAD i partneri neće tolerirati napade na naše ljude i dopustiti neprijateljskim snagama da ugrožavaju slobodu plovidbe", izjavio je američki predsjednik Joe Biden.
Huti, koje podržava Iran, objavili su da su petorica boraca poginula u ukupno 73 zračna udara te obećali da će se osvetiti i nastaviti napade na brodove u znak potpore Palestincima u borbi protiv Izraela.
Američki dužnosnik rekao je da je desetak ciljeva gađano u napadima koji nisu bili samo simbolički nego im je cilj oslabiti vojne sposobnosti Huta. "Gađali smo vrlo specifične mete na vrlo specifičnim lokacijama preciznim oružjem", izjavio je dužnosnik. Britansko ministarstvo obrane priopćilo je da prvi podaci pokazuju da je "zadan udarac sposobnosti Huta da napadaju trgovačke brodove" i da se zasad ne planiraju nove akcije.
Američki predsjednik Joe Biden je prvi put osobno komentirao noćnu operaciju protiv Huta.
Govoreći tijekom putovanja u Pennsylvaniju, predsjednik je rekao kako vjeruje da "nije bilo civilnih žrtava" u udarima i da je to jedan od razloga zašto su bili uspješni.
Upitan je li SAD u posredničkom ratu s Iranom - koji podržava skupinu Huti - Biden je odgovorio "ne". Dodao je: "Iran ne želi rat s nama."
O tome je li spreman Hute nazvati terorističkom skupinom, rekao je: "Mislim da jesu."
Amerikanci i Britanci u noći na petak napali su položaje Huta u Jemenu. Kažu da je akcija bila ograničena i neophodna kako bi se ustabilila globalna pomorska plovidba.
>> Opširnije
Jemenski Huti ispalili su danas protubrodsku balističku raketu, ali nisu pogodili nijedan brod, rekao je visoki američki vojni dužnosnik.
Pomorske tvrtke iz Ujedinjenog Kraljevstva ranije su izvijestile o ispaljivanju projektila na brod jugoistočno od Adena u Jemenu, bez ozlijeđenih ili pretrpljene štete.
U ovom trenutku nije jasno radi li se o istom incidentu.
Iran je oštro kritizirao napade SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva na mete Huta u Jemenu, nazivajući ih "proizvoljnima" i "kršenjem međunarodnog prava", javlja AFP.
Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanani rekao je da Iran, koji podupire Hute, kao i militante Hamasa i Hezbolaha u Libanonu, "snažno osuđuje vojne napade... jutros na nekoliko jemenskih gradova".
"(Napadi) su bili samovoljna radnja, jasno kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Jemena i kršenje međunarodnih zakona i propisa", rekao je.
SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i saveznici rekli su u zajedničkom priopćenju nakon zračnih napada da je njihov cilj "deeskalirati napetosti i vratiti stabilnost u Crvenom moru".
No Kanani je upozorio da napadi "neće imati nikakvog rezultata osim poticanja nesigurnosti i nestabilnosti u regiji", kao i "skretanja pozornosti svijeta sa zločina u Gazi", gdje se Izrael bori protiv Hamasa.
SAD "nije zainteresiran" za rat s Jemenom, ali neće oklijevati poduzeti daljnje korake kao odgovor na napade Huta u Crvenom moru, kaže Bijela kuća.
“Nismo zainteresirani za ... rat s Jemenom. Ovdje nismo zainteresirani za bilo kakav sukob", rekao je glasnogovornik Bijele kuće John Kirby novinarima na Air Force Oneu, prenosi Reuters.
Kazao je da su i sinoćnji udari pokrenuti kako bi se spriječila eskalacija sukoba.
"Huti su ti koji su ovdje eskalirali. Imaju izbor", rekao je još Kirbi.
Britanska agencija za pomorske trgovinske operacije (UKMTO) objavila je da je primila više izvještaja o malim brodovima koji su se približavali trgovačkim brodovima u blizini 80 nautičkih milja jugoistočno od jemenskog lučkog grada Adena.
U novosti objavljenoj na društvenim medijima, UKMTO je rekao da su dva mala broda navodno pratila trgovački brod više od sat vremena.
Trgovački brod je izvijestio da nije uočeno oružje, rečeno je.
SAD je najavio nove sankcije usmjerene na slamanje financijske mreže koja financira Hute u Jemenu.
Washington je najavio sankcije za dvije tvrtke – Cielo Maritime sa sjedištem u Hong Kongu i Global Tech Marine Services sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima – za koje je rekao da su bile uključene u otpremu iranske robe u ime mreže Hutskog financijskog posrednika Sa'ida al- Jamala.
Američko ministarstvo financija je priopćilo: "Prihod od prodaje robe podupire Hute i njihove stalne napade na međunarodne brodove u Crvenom moru i Adenskom zaljevu."
Izrael je kritizirao Visoko povjereništvo UN-a za ljudska prava što u svom pozivu na prekid vatre nije spomenuo oslobađanje talaca koje je Hamas zatočio u Gazi.
>> Opširnije
Ranije smo prenijeli da je Britanska agencija za pomorske trgovinske operacije (UKMTO) priopćila da je primila dojavu o ispaljivanju projektila prema brodu u Crvenom moru oko 90 nautičkih milja jugoistočno od jemenskog lučkog grada Adena.
Reuters je izvijestio da je britanska tvrtka za pomorsku sigurnost Ambrey rekla: "Ovo je bio drugi tanker koji su Huti greškom gađali dok je prevozio rusku naftu. Tanker pod panamskom zastavom uočio je tri čamca dok je plovio prema istoku kroz međunarodni preporučeni tranzitni koridor."
Navodi se da je brod prijavio projektil koji je pogodio vodu.
Tvrtka je procijenila da je plovilo pogrešno ciljano na temelju zastarjelih javno dostupnih informacija koje povezuju plovilo s Britanijom.
SAD procjenjuje učinak zračnih napada na jemenske Hute, priopćila je Bijela kuća.
Glasnogovornik John Kirby rekao je da su napadi, izvedeni zajedno s Ujedinjenim Kraljevstvom, bili usmjereni na sposobnost skupine da skladišti, lansira i vodi svoje projektile ili bespilotne letjelice.
"Još uvijek radimo procjenu stvarnih utjecaja na sve te mete. Taj posao je u tijeku. Tako da mislim da ćemo u nadolazećim satima imati bolju predodžbu o specifičnostima štete ovdje", rekao je Kirby za MSNBC.
Također je rekao da "Sjedinjene Države ne traže sukob s Iranom".
"Ne želimo eskalirati i nema razloga da eskalira dalje od onoga što se dogodilo u posljednjih nekoliko dana", rekao je mreži.
Nova raketa ispaljena je prema brodu u Crvenom moru, objavila je Britanska agencija za pomorske trgovinske operacije (UKMTO).
UKMTO kaže da je zapovjednik broda prijavio da je projektil pao u vodu udaljenu oko 400 metara, a potom su ga pratile tri male letjelice.
Nema izvješća o ozlijeđenima ili šteti i brod plovi prema sljedećoj luci. Incident se dogodio oko 16 sati po hrvatskom vremenu.
Međunarodno priznata vlada Jemena rekla je da Huti snose odgovornost za uvlačenje zemlje u "vojnu arenu sukoba".
Vlada koju podupire Saudijska Arabija rekla je u priopćenju da je operacija SAD-a i Velike Britanije odgovor na napad pobunjeničke skupine na međunarodna plovila u Crvenom moru.
Valja napomenuti da su Huti 2014. zauzeli jemenski glavni grad Sanu i veći dio sjevera zemlje. U siječnju 2015. opkolili su rezidenciju bivšeg predsjednika Abd Rabbua Mansoura Hadija natjeravši ga u bijeg. Huti su kasnije imenovali vlastito predsjedničko vijeće, poznato kao Vrhovno političko vijeće.
Saudijska Arabija formirala je vojnu koaliciju nacija koje žele vratiti vladu koju podržava međunarodna zajednica na vlast i potisnuti Hute. Gotovo devet godina kasnije Huti još uvijek kontroliraju Sanu i druge dijelove Jemena.
Prema informacijama ekonomskog instituta IfW, kontejnerski promet kroz Crveno more opao je za 70 posto, a najveći njemački brodar Hapag-Lloyd govori o mjesečnim gubicima u "visokom dvoznamenkastom milijunskom iznosu".
>> Opširnije
Britanska agencija za pomorske trgovinske operacije (UKMTO) upravo je objavila da je primila izvještaj o incidentu u moru 90 nautičkih milja jugozapadno od jemenskog glavnog grada Adena. Službe istražuju incident, poručili su.
Brodovima se savjetuje da plove uz oprez i prijave bilo kakve sumnjive aktivnosti, poručuje UKMTO.
Sjedinjene Države i Britanija pokrenule su tijekom noći žestoke napade na ciljeve povezane s Hutima u Jemenu.
>> Opširnije
Zračni američko-britanski udari na proiranske Hute u Jemenu bili su "obrambene naravi i osmišljeni kako bi se očuvala sloboda plovidbe jednim od ključnih plovnih puteva u svijetu", priopćio je danas glasnogovornik NATO-a.
>> Opširnije
Pentagon inzistira na tome da napadi na ciljeve Huta u Jemenu nisu dio sukoba između Izraela i Hamasa.
Tajnik za medije, general-bojnik Patrick Ryder rekao je za CBS News da su "ciljani napadi bili posebno usmjereni na ometanje pobunjeničke skupine i zaustavljanje njezinih napada na brodove u Crvenom moru".
"Imate pobunjenike Hute koji neprestano provode napade na međunarodne brodove - više od 50 zemalja je pogođeno time, što utječe na ekonomski prosperitet više nacija. Dakle, ovo nije dio sukoba između Izraela i Hamasa", rekao je mreži.
Ryder je ranije za CNN rekao da su američko-britanski udari imali "dobre učinke" i da će obje vojske nastaviti pratiti situaciju radi osvetničkih napada.
Dodao je kako nema planova za slanje američkih trupa u regiju.
"Nastavit ćemo nadzirati i kao što su predsjednik i ministar (obrane) Austin rekli, nastavit ćemo poduzimati potrebne mjere."
Tajnik za medije ponovio je da se vojna akcija razlikuje od onoga što se događa u Gazi. "Nitko ne želi vidjeti širi regionalni sukob. Ali opet, ne možemo dopustiti ovakvu vrstu opasnog, nepromišljenog ponašanja", rekao je.
Deseci tisuća ljudi okupili su se u znak potpore jemenskim pobunjenicima Hutima nakon što je militantna skupina bila meta zapadnih napada.
Mohammed Ali al-Houthi, član vrhovnog političkog vijeća Huta, rekao je o SAD-u: "Vaši udari na Jemen su terorizam. Sjedinjene Države su vrag."
Neki su prosvjednici klicali kad su zapaljene zastave SAD-a i Izraela.
Britanski premijer Rishi Sunak rekao je u petak da Ujedinjeno Kraljevstvo mora poslati "snažan signal" da su napadi pobunjenika Huta u Crvenom moru pogrešni i da se ne mogu izvoditi "nekažnjeno".
Govoreći tijekom posjeta Ukrajini, Sunak je rekao da UK i saveznici neće oklijevati u osiguranju komercijalnog brodarstva.
"Tijekom prošlog mjeseca vidjeli smo značajan porast u broju napada Huta na komercijalne brodove u Crvenom moru. To dovodi u opasnost nedužne živote, remeti globalnu ekonomiju i također destabilizira regiju. U to vrijeme smo također vidjeli najveći pojedinačni napad na ratni brod Britanske mornarice u više desetljeća", rekao je Sunak.
"Sada je jasno da se takvo ponašanje ne može nastaviti. Zato smo se udružili sa saveznicima u vrlo javnoj osudi ovakvog ponašanja. I to je razlog zbog kojeg sam sa saveznicima donio odluku da poduzmem ono što smatram potrebnim, proporcionalnim i ciljanim djelovanjem protiv vojnih ciljeva kako bih degradirao i ometao sposobnost Huta. Nećemo oklijevati zaštititi živote i sigurnost komercijalnog transporta", dodao je.
Jemenski pobunjenici Huti, koje podržava Iran, objavili su danas da su svi američki i britanski interesi postali "legitimne mete".
>> Opširnije
Američki i britanski zrakoplovi, brodovi i podmornice napali su sinoć mete diljem Jemena u znak odmazde za napade Huta na brodove u Crvenom moru šireći regionalni sukob izazvan izraelskim ratom u Gazi.
>> Opširnije
Italija je odbila sudjelovati u američkim i britanskim napadima na Hute u Jemenu, rekao je vladin izvor objasnivši da Rim preferira politiku "smirivanja" u Crvenom moru.
>> Opširnije
Stigla je prva reakcija turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana na sinoćnje zračne udare Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva na vojne mete jemenskih pobunjenika Huta, koje podupire Iran.
>> Opširnije
Dolarski prihod Sueskog kanala pao je od početka godine za 40 posto u odnosu na isto razdoblje 2023., rekao je šef uprave Osama Rabie, budući da ga brodari zaobilaze kako bi izbjegli napade jemenskih Huta.
>> Opširnije
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da su noćašnji napadi Britanije i SAD-a na vojne ciljeve Huta u Jemenu namijenjeni sprječavanju daljnjih napada.
Ministarstvo je priopćilo da je odgovor bio usmjeren na sprječavanje daljnjih napada i da je u skladu s Poveljom UN-a.
"Naš cilj ostaje deeskalacija napetosti i ponovno uspostavljanje stabilnosti u Crvenom moru", priopćilo je ministarstvo.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock ponovno je bila u posredničkoj misiji na Bliskom istoku. Od njezinog posljednjeg putovanja situacija se znatno pogoršala.
>> Opširnije
Umirovljeni časnik britanske vojske Simon Mayall rekao je da je Egipat u poziciji izvršiti pritisak na Hute. Smatra da su Huti napade u Crvenom moru pokrenuli po nalogu Irana, koji stoji iza njih.
On očekuje da će trgovina kroz Crveno more još pasti i da će to posebno pogoditi Egipat.
Zbog rata u Gazi Saudijska Arabija mora balansirati između približavanja Izraelu i panarapske solidarnosti.
>> Opširnije
Nakon sinoćnjih zračnih udara savezničkih snaga na mete pobunjenika Huta, koje podupire Iran, stigla je reakcija te islamističke skupine.
>> Opširnije
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova poručila je da je američki napad na teritorij Jemena potpuno nepoštivanje međunarodnog prava.
“Američki zračni napadi na Jemen još su jedan primjer anglosaksonskog iskrivljavanja rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a i potpunog nepoštivanja međunarodnog prava u ime eskalacije situacije u regiji za njihove vlastite destruktivne svrhe”, rekla je.
Zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev poručio je da su Amerikanci otvorili novi front protiv Huta u Jemenu.
"Ove noći Amerikanci su otvorili novi front protiv Huta u Jemenu, skrećući pozornost, između ostalog, s problematičnih optužbi u Kijevu", naveo je Medvedev, optužujući Ukrajinu za sumnjive radnje s oružjem koje im je poslano.
Jemenski Huti su objavili da udari SAD-a i Britanije protiv pokreta neće proći bez "kažnjavanja ili odmazde". Vojni glasnogovornik skupine rekao je da je u udarima ubijeno pet boraca i ranjeno šest drugih te da će Huti nastaviti blokirati prolaz brodovima u Crvenom i Arapskom moru.
Kina je rekla da je zabrinuta zbog eskalacije napetosti u Crvenom moru i pozvala na suzdržanost nakon zajedničkih vojnih napada SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva na ciljeve Huta u Jemenu. U redovnom brifingu za novinare glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekao je da Peking "poziva sve relevantne strane da ostanu smirene i budu suzdržane kako bi se spriječilo širenje sukoba".
"Spremni smo komunicirati sa svim stranama i deeskalirati napetosti, s ciljem zajedničkog održavanja sigurnosti međunarodnog plovnog puta", dodao je.
Vojni analitičar Marinko Ogorec je za N1 komentirao eskalaciju na Bliskom istoku nakon vojnih napada SAD-a i Velike Britanije na Jemen, koje su oštro osudili Iran i oružana skupina Hezbolah.
>> Opširnije
Siloviti zračni i pomorski napadi britanskih i američkih snaga na jemenske pobunjenike Hute, koje podržava Jemen, proračunata je eskalacija kojoj je cilj odvraćanje prijetnji u Crvenom moru, ali bi ipak mogla izazvati regionalni rat.
>> Opširnije
Nakon dva mjeseca neselektivnih napada na brodove u Crvenom moru Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo odlučili su uzvratiti.
Po prvim izvještajima osnovno oružje napada bio je krstareći projektil Tomahawk.
>> Opširnije
SAD treba poslati "jasnu nedvosmislenu poruku" Hutima da neće tolerirati ove napade na brodove, rekao je bivši načelnik stožera američkih marinaca za Sky News.
"Huti kažu da to čine kako bi pomogli svojoj braći iz Hamasa i gađaju izraelske brodove", rekao je. No rekao je da "u tome nema istine" i da su "Huti gađali sve što je plutalo".
Također je rekao da je predsjedniku Bidenu "manjkalo hrabrosti", ali "nekako ju je u posljednjih nekoliko tjedana pronašao. SAD mora poslati jasnu i nedvosmislenu poruku Hutima i Iranu da SAD i njegovi koalicijski partneri neće tolerirati ove napade na brodove."
Kada je Biden izdao zapovijed za zračne napade, ugrozio je jedan od primarnih ciljeva njegove bliskoistočne politike – sprječavanje regionalnog rata.
>> Opširnije
Hamas je oštro osudio napade na mjesta Huta u Jemenu.
"SAD i UK snosit će odgovornost za utjecaje svojih napada na sigurnost regije", rečeno je.
Pojavljuje se više detalja o umiješanosti Velike Britanije.
Zračne snage letjele su s četiri mlažnjaka Typhoon kako bi izvele precizne napade na dva vojna cilja Huta u Jemenu, prema ministarstvu obrane. Rečeno je da su zrakoplovi ispalili navođene bombe Paveway IV na Bani u sjeverozapadnom Jemenu, odakle su Huti lansirali izviđačke i napadačke dronove.
"Brojne zgrade uključene u operacije bespilotnih letjelica bile su mete naših zrakoplova", priopćilo je britansko ministarstvo obrane. Zrakoplovi su također pogodili aerodrom u Abbsu koji se koristi za lansiranje krstarećih projektila i bespilotnih letjelica, navodi se.
"Prvi pokazatelji govore da je sposobnost Huta da prijete trgovačkom brodovlju oslabljena. Prilikom planiranja napada posebno se pazilo da se svaki rizik za civile svede na najmanju moguću mjeru, a svaki takav rizik dodatno je ublažen odlukom da se udari izvode tijekom noći."
Cijene nafte porasle su nakon što su američke i britanske snage pokrenule napade na Hute.
>> Opširnije
Nove eksplozije čule su se rano jutros u jemenskom zapadnom lučkom gradu Hodeidahu, rekao je jedan stanovnik za CNN. Eksplozije su se dogodile samo nekoliko sati nakon što su snage SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva pogodile najmanje 60 ciljeva u područjima zemlje pod kontrolom Hutija kao odgovor na napade skupine koju podupire Iran na komercijalne brodove u Crvenom moru.
Huti kažu kako ih "napadi na Jemen neće odvratiti od toga da i dalje podupiru Gazu".
"Nema apsolutno nikakvog opravdanja za ovu agresiju na Jemen, jer nije bilo prijetnje međunarodnoj plovidbi u Crvenom i Arapskom moru. Gađanje će nastaviti utjecati na izraelske brodove ili one koji idu prema lukama okupirane Palestine. SAD i Velika Britanija pogriješili su misleći da će udari odvratiti Jemen od potpore Palestini i Gazi", napisao je na X-u glasnogovornik Huta Mohammed Abdulsalam.
Savjetnik iračkog premijera Fadija al-Shammarija optužio je Zapad za širenje sukoba između Izraela i Hamasa, izvijestila je državna novinska agencija INA.
Fadi al-Shammari je rekao da Zapad povećava napetosti u regiji.
Hutijski general tvrdio je bez pružanja dokaza da su američki i britanski bojni brodovi pogođeni u Crvenom moru. General bojnik Abdul Salam Jahaf rekao je da je "velika bitka izbila" u vodama u ranim jutarnjim satima.
Ali sat vremena nakon njegove izjave, objavljene na X-u, Reuters je izvijestio da nije došlo do nikakve odmazde. Američki dužnosnici rekli su novinskoj agenciji da "ne bi bili iznenađeni da vide nekakav odgovor".
Nakon napada, general bojnik Salam Jahaf je rekao: "Na američko, britansko i izraelsko barbarstvo je odgovoreno i sada je izbila velika bitka u Crvenom moru. "Sigurno je da je više američkih i britanskih bojnih brodova pogođeno."
Vođa Hutija Mohammed al-Bukhaiti rekao je kako će SAD i Velika Britanija "uskoro shvatiti" da su napadi na Jemen "najveća ludost u njihovoj povijesti".
>> Opširnije
Britanski premijer Rishi Sunak je rekao da se ne može dopustiti da se napadi Hutija nastave.
"Ujedinjeno Kraljevstvo uvijek će se zalagati za slobodu plovidbe i slobodan protok trgovine. Stoga smo poduzeli ograničenu, nužnu i proporcionalnu akciju u samoobrani."
Huti su pobunjenička skupina koju podupire Iran i koja kontrolira velik dio Jemena.
>> Opširnije
Jutrošnji udari odražavaju neuspjeh Zapada da obuzda rat, rekao je za Sky News analitičar Mark Stone.
>> Opširnije
Rusija je zatražila hitan sastanak Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kako bi se raspravljalo o udarima.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani izdao je priopćenje u kojem se navodi da zemlja oštro osuđuje američko-britanski napad na jemenske Hutije, prenosi Nournews. "Snažno osuđujemo vojne napade koje su jutros izveli Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo na nekoliko gradova u Jemenu... Smatramo da je to jasno kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Jemena te kršenje međunarodnih zakona, propisa i prava."
Militantna skupina Hezbolah u Libanonu također je osudila akciju. Skupina, koja je jedna od nekoliko u regiji koja se slaže s Iranom, rekla je: "Američka agresija još jednom potvrđuje da su SAD puni partner u tragedijama i masakrima koje je počinio cionistički neprijatelj u Gazi i regiji."
Saudijska Arabija pozvala je na suzdržanost i "izbjegavanje eskalacije", a ministarstvo vanjskih poslova reklo je da pozorno prati situaciju s "velikom zabrinutošću". Posljednjih je mjeseci bila uključena u mirovne pregovore s Hutijima.
Američke zračne snage kažu da su pogodile "više od 60 ciljeva na 16 lokacija militantnih Hutija koje podupire Iran, uključujući zapovjedne i kontrolne čvorove, skladišta streljiva, lansirne sustave, proizvodna postrojenja i radarske sustave protuzračne obrane".
U izjavi na svojoj web stranici, zračne snage iznose više detalja:
U napadima je korišteno više od 100 precizno navođenih streljiva različitih vrsta. Ovi udari su se sastojali od koalicijskih zračnih i pomorskih napada i sredstava za podršku iz cijele regije, uključujući zrakoplove Središnjeg zapovjedništva američkih pomorskih snaga i rakete Tomahawk za kopnene napade lansirane s površinskih i podzemnih platformi.
Huti obećavaju da će nastaviti napadati brodove
Huti će nastaviti gađati brodove koji idu prema Izraelu unatoč udarima SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, rekao je glasnogovornik. Mohammed Abdulsalam rekao je da nema opravdanja za napad u Jemenu.
Vođa Hutija Mohammed al-Bukhaiti zaprijetio je kako će SAD i Velika Britanija "uskoro shvatiti" da su napadi na Jemen "najveća ludost u njihovoj povijesti".
"Amerika i Britanija pogriješile su kad su pokrenule rat protiv Jemena jer nisu imale koristi od svojih prethodnih iskustava", napisao je na X-u. "Svaki pojedinac na ovome svijetu suočen je s dva izbora - stati ili uz žrtve genocida ili uz njegove počinitelje", dodao je.
U telefonskom brifingu s novinarima, visoki američki dužnosnik rekao je kako još nije bilo nikakvog vojnog odgovora od zapovjednika Hutija.
"Dosad nismo vidjeli nikakvu izravnu akciju odmazde usmjerenu prema SAD-u ili drugim članicama koalicije. Ostajemo spremni, naravno da ćemo se braniti, ali u ovom trenutku nismo vidjeli odgovor Hutija", izjavio je dužnosnik, koji je želio ostati anoniman.
Tijekom noći, pred vratima Bijele kuće okupila se skupina prosvjednika koji su skandirali "Neka Jemen živi" i "Ruke dalje od Jemena". Prema prvim informacijama, čini se kako su događaj organizirale antiratne skupine Code Pink i koalicija ANSWER.
Video, koji je spomenuta koalicija objavila na platformi X, prikazuje još jedan antiratni prosvjed koji se održava na Times Squareu u New Yorku.
Američko središnje zapovjedništvo također je objavilo detalje na X-u o zračnim napadima na Jemen.
"Ova multinacionalna akcija ciljala je na radarske sustave, sustave protuzračne obrane te skladišta i lansirna mjesta za jednosmjerni napad bespilotnih letjelica, krstarećih i balističkih projektila. Akcija je bila odvojena od operacije Prosperity Guardian, pomorske koalicije koja djeluje u Crvenom moru. Ovi napadi nisu povezani i odvojeni su od Operacije Prosperity Guardian, obrambene koalicije preko 20 zemalja koje djeluju u Crvenom moru, tjesnacu Bab al-Mandeb i Adenskom zaljevu.
Nezakonite i opasne radnje Hutija neće se tolerirati", objavili su.
Sjedinjene Države i Velika Britanija započele su napade na ciljeve povezane s Hutima u Jemenu, izjavila su četiri američka dužnosnika za Reuters u četvrtak.
To je prvi put da su napadi pokrenuti protiv skupine koju podupire Iran, a otkako je krajem prošle godine počela gađati međunarodne brodove u Crvenom moru. Huti, koji kontroliraju veći dio Jemena, gađaju brodske rute na Crvenom moru kako bi iskazali podršku Hamasu, palestinskoj islamističkoj skupini. Pritom, napadi su prekinuli međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.
Vjeruje se da su ovo prvi udari koje su Sjedinjene Države izvele protiv Huta u Jemenu od 2016. godine, napominje Reuters. Dužnosnici, koji su željeli ostati anonimni, rekli su da se uskoro očekuje službeno priopćenje u kojem će biti navedeni detalji o udarima.
Napadi izvedeni avionima, brodovima i podmornicama
No, otkrili su da su napadi izvedeni zrakoplovima, brodovima i podmornicama, da su Australija, Kanada, Bahrein i Nizozemska pružile potporu operaciji, a da je ciljano više od deset lokacija.
Glavni grad Sana, kao i gradovi Saada i Zamar te pokrajina Al-Hudaida samo su neki od ciljeva napada, potvrdio je dužnosnik Huta, nazvavši te napade "američko-cionističko-britanskom agresijom".
Svjedoci su za Reuters otkrili da su napadi bili usmjereni na vojnu bazu u blizini zračne luke glavnog grada, vojnu lokaciju u blizini zračne luke grada Taiz, pomorsku bazu u Al-Hudaidi i vojne lokacije u pokrajini Hadža.
Ranije u četvrtak, vođa Huta je izjavio da svaki američki napad na tu skupinu neće proći bez odgovora.
Huti, koji su zauzeli veći dio Jemena u građanskom ratu, obećali su da će napadati brodove povezane s Izraelom ili koji idu prema izraelskim lukama. Međutim, mnogi od ciljanih brodova nisu imali veze s Izraelom.
Američka vojska priopćila je u četvrtak da su Huti ispalili protubrodsku balističku raketu na međunarodne brodske putove u Adenskom zaljevu, što je 27. napad te skupine od 19. studenog.
Predsjednik SAD-a Joe Biden potvrdio je jučer da su Sjedinjene Države i Velika Britanija, uz potporu Australije, Bahreina, Kanade i Nizozemske, izveli napade u Jemenu na lokacije koje koriste pobunjenici Huti.
>> Opširnije
Zamjenik ministra vanjskih poslova Husa Hussein al-Izzi dao je izjavu za jemenski TV kanal Al-Masirah.
Rekao da će SAD i Velika Britanija "platiti visoku cijenu" za "ovu očitu agresiju".
Dužnosnik Huta, koje podržava Iran, potvrdio je na X-u, bivšem Twitteru, da su napadi izvedeni diljem Jemena.
"Američko-cionističko-britanska agresija na Jemen pokrenula je nekoliko napada na glavni grad Sanu, pokrajinu Hudaidu, Sadu i Dhamar", objavio je dužnosnik Huta Abdul Qader al-Mortada.
TV kanal Al-Masirah kojim upravljaju Huti objavio je na Telegramu objave o lokacijama napada koje je predvodio SAD.
Mreža navodi da su se dogodili udari na glavni grad Sanu, uključujući zračnu bazu al-Dulaimi, u blizini međunarodne zračne luke u zemlji. Rečeno je da su druge mete uključivale kamp istočno od grada Saada, lokacije oko zračne luke Hudaida, međunarodne zračne luke Taiz i obalnog okruga Abs.
Ranije je dužnosnik Huta rekao da se odvijaju "neprijateljski napadi" na Sanu, prenosi Reuters. Veći udari su zabilježeni i u luci Hudaida, hutijskom uporištu u Crvenom moru.
Udare je potvrdio i jemenski slobodni novinar Ali al-Sakani. Na mreži X napisao je: "Zračni udari na položaje Huta u provincijama Sana, Saada, Damar i Hudaida, rekli su mi lokalni stanovnici."
Novinari AP-a u Sani čuli su četiri eksplozije, ali nisu vidjeli borbene avione. Dvojica stanovnika Hudaida rekli su da su čuli pet jakih eksplozija.
Huti, koji kontroliraju veći dio Jemena, gađaju brodske rute na Crvenom moru kako bi iskazali podršku Hamasu, palestinskoj islamističkoj skupini. Pritom su napadi prekinuli međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa. Različite brodske linije obustavile su plovidbu Crvenim morem i umjesto toga krenule na duže putovanje oko Afrike.
Huti, koji su zauzeli veći dio Jemena u građanskom ratu, obećali su da će napadati brodove povezane s Izraelom ili koji idu prema izraelskim lukama. Međutim, mnogi od ciljanih brodova nisu imali veze s Izraelom.
SAD je u srijedu izvijestio o velikom napadu Huta na američke i britanske snage ratne mornarice. Kazao je da su američka i britanska vojska uništile 21 dron i projektile koje su Huti ispalili s teritorija Jemena na južni dio Crvenog mora. Britanski ministar obrane Grant Shapps je rekao da se radi o dosad najvećem napadu jemenskih militanata od kada je prije tri mjeseca izbio rat između Izraela i Hamasa u Gazi te je ustvrdio da je "ova situacija neodrživa".
Američka vojska priopćila je u četvrtak da su Huti ispalili protubrodsku balističku raketu na međunarodne brodske putove u Adenskom zaljevu, što je 27. napad te skupine od 19. studenog.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati