Internet of Things – pokretač novog tehnološkog eldorada
NOVI tehnološki svijet pokretan je rastućom ekspanzijom „interneta stvari“ (Internet of Things) – segmentom koji obuhvaća svakodnevne uporabne predmete, odnosno uređaje i njihove sustave, koji imaju sposobnost prikupljanja podataka te njihove inteligentne obrade uz mogućnost komuniciranja i dijeljenja informacija.
Predmeti svjesni svoje okoline
Sve revolucionarne neurokirurške metode u zdravstvu, automatizirani proizvodni pogoni, razni modeli beskontaktnog plaćanja, pametni satovi, energetski učinkovite zgrade, personalizirane zdravstvene aplikacije i mnoge slične tehnološke inovacije počivaju na eri sveznajućeg interneta i s njim povezanih sustava.
Očekuje se da će ova niša u budućnosti donijeti cjelokupnu inter-povezanost, od gradskog prometa do medicinskih uređaja i kućanskih aparata, pametnih satova i autonomnih vozila… Kada predmeti postanu „svjesni“ svoje okoline i kad im se omogući međusobna komunikacija, oni će postati snažan alat za razumijevanje i efikasno upravljanje složenim procesima i situacijama u kojima se nalaze. Iako će takvi pametni predmeti imati mogućnost interakcije s ljudima, više je vjerojatno da će komunicirati međusobno, te uz minimalne ljudske intervencije samostalno ažurirati svoje dnevne aktivnosti ovisno o podražajima iz okoline.
Inženjeri inovatori
Globalno je gospodarstvo odavno prepoznalo potencijal interneta stvari, a rastuća potreba za uvođenjem novih tehnologija sve više generira potražnju upravo za stručnjacima koji u svom profesionalnom i obrazovnom backgroundu povezuju inženjerska, programerska i inovatorska znanja i vještine.
Konačno, posljednji veliki skok u digitalnom povezivanju stvorio je stotine milijardi dolara vrijedne kompanije bez kojih su život i poslovanje danas nezamislivi (Google, Facebook, Amazon, Ebay…), a upravo bi Internet stvari (Internet of Things) trebao imati isti razvojni učinak.
ICT je ključan generator rasta
I hrvatski ICT sektor, primarno izvozno orijentiran, počinje se nametati kao jedan od ključnih generatora gospodarskog rasta. Ne čudi stoga da sve više mladih istražuje mogućnosti visokog obrazovanja u STEM području, ali uz stjecanje multidisciplinarnih primjenjivih znanja i vještina i u području interneta stvari (IoT).
Sveučilište VERN' je prepoznalo ove potrebe te je pokrenulo sveučilišni studij Internet stvari (Internet of Things). Riječ je o interdisciplinarnom studiju koji kombinira znanja programiranja i elektrotehnike, s naglaskom na internetske tehnologije, integrirane uređaje, senzore i bežične komunikacije, a studentima omogućuje pristup najnovijim tehnologijama i sudjelovanje u razvoju inovativnih proizvoda i usluga.
Što nudi studij Internet of Things
Studenti će tijekom studija naučiti programirati novi val priključnih uređaja i senzora, razvijati softver i hardver koji mijenjaju svijet, čijim povezivanjem nastaju radikalne nove usluge i proizvodi. Usvajat će i široki spektar znanja koji predstavlja temelj za ambicioznu karijeru u područjima razvoja softvera, mobilnih komunikacija, elektroničkih sklopova i sustava te ostalih komponenti u dolazećem svijetu interneta tvari.
Iako je riječ o budućnosti mnoge komponente interneta stvari koristimo već i danas. Prihvaćanje interneta stvari dolazi kroz percepciju korisnosti koju nam tako „internetski“ spojena okolina donosi. Jer spajanje predmeta i stvari na internet omogućuje im novu, dodatnu svrhu koja će ih učiniti poželjnima pa čak i nezamjenjivima, poput pametnih gradova i kuća ili autonomnih vozila.
Više informacija o sadržaju sveučilišnog studija Internet stvari (Internet of Things) možete pronaći na linku Sveučilišta VERN'.
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti