Izgleda da Saturnova "Zvijezda smrti" ispod površine skriva ogroman ocean
SATURNOV mjesec Mimas poznat je po neobičnoj sličnosti (misli se na izgled) sa Zvijezdom smrti, golemom vojnom svemirskom postajom iz serijala filmova Ratovi zvijezda. No, znanstvenici su nedavno otkrili još jednu zanimljivu stvar o ovome prašnjavome svijetu – izgleda da ispod površine skriva ogroman ocean.
Astronomi su priopćili kako podaci NASA-ine svemirske letjelice Cassini o rotacijskom kretanju i orbiti Mimasa potvrđuju da se ispod sloja leda debelog 20 do 30 km nalazi ogromna količina vode. Ono što je posebice intrigantno jest to da je ovaj podzemni ocean nastao relativno nedavno u kozmičkom smislu - zasigurno prije manje od 25 milijuna godina, odnosno najvjerojatnije prije 5 do 15 milijuna godina.
"Na prvi pogled, ovdje biste zadnje tražili tekuću vodu u Sunčevom sustavu"
"Na prvi pogled, ovo bi bilo zadnje mjesto u Sunčevom sustavu gdje biste tražili vodu. Mjesec izgleda staro i neaktivno, s ogromnom količinom kratera", rekao je astronom Valery Lainey iz Pariškog opservatorija (l'Observatoire de Paris), a prenosi Reuters.
No Mimas se ipak našao među mjesecima u Sunčevom sustavu za koje postoje snažni dokazi da ispod površine skrivaju oceane; uz njega su to Saturnovi Enkelad i Titan te Jupiterovi Europa i Ganimed. Spisak se možda i poveća, s obzirom na to da još neki mjeseci izgledaju "sumnjivo" u tom smislu, poput Jupiterove Kaliste.
Podaci o orbiti
Cassini je lansirana u listopadu 1997., no do Saturna je stigla tek u srpnju 2004. Misija proučavanja plinovitog diva i njegovih mjeseci trajala je čitavih 14 godina, nakon čega je 15. rujna 2017. letjelica ispustila svoj zadnji "dah" i uronila u atmosferu Saturna.
Mada promatranja ledene površine Mimasa nisu ukazala na deformacije koje bi upućivale na skriveni ocean, znanstvenici su nakon detaljnije analize podataka utvrdili da se određeni aspekti njegove orbite mogu objasniti jedino time da se u mjesečevom podzemlju nalazi ogromna količina vode.
Što znamo o Mimasu?
Mimas je sedmi po veličini Saturnov mjesec, koji sveukupno ima više od 100 mjeseca. Neki od njih su ogromni; Titan je primjerice veći od Merkura, dok su drugi majušni, poput neke gradske četvrti. Promjer Mimasa, koji nije savršeno okrugao, u prosjeku je 400 km.
Plimno je zaključan, odnosno uvijek je istom stranom okrenut prema Saturnu, kao što je slučaj i s Mjesecom koji prema nama pokazuje uvijek isto lice. Njegova najizraženija karakteristika je ogroman krater Herschel zbog kojeg i nalikuje Zvijezdi smrti.
Tekuća voda unutar Mimasa čini više od polovice njegovog ukupnog volumena. S obzirom na to da je voda u direktnom kontaktu sa stjenovitom jezgrom mjeseca, tamo bi se mogli zbivati kemijski procesi povoljni za razvoj života, navode znanstvenici.
"Može nam ponuditi jedinstvenu priliku za istraživanje prve faze razvoja života"
Tu je jedini problem mladost samog oceana. "Čak i da na Mimasu postoje glavni uvjeti za razvoj života - voda, toplina, organski spojevi – problem je što je ocean nastao relativno nedavno, a to bi moglo predstavljati određeni izazov za razvoj životnih oblika", rekao je planetarni znanstvenik Gabriel Tobie iz francuske znanstvene ustanove CNRS.
"S druge strane, ne znamo koliko točno treba životu da se manifestira u odgovarajućem okruženju. Mimas nam stoga može ponuditi jedinstvenu priliku za istraživanje prve faze razvoja života", dodao je.
Istraživanje naziva A recently formed ocean inside Saturn’s moon Mimas objavljeno je u časopisu Nature.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati