Jako raste paušalni porez po krevetu, iznajmljivači revoltirani
NE PRESTAJU reakcije iznajmljivača u obalnom dijelu Hrvatske na ovogodišnje povećane iznose paušalnog poreza po krevetu za turističko iznajmljivanje. Neki gradovi, poput Pule, Splita i Dubrovnika, odlučili su se za maksimalan iznos od 199 eura, a u turističkim mjestima u okolici Šibenika plaćat će se, primjerice, 150 eura po krevetu godišnje.
Mještani turističkog Žaborića nedaleko od Šibenika su revoltirani jer je ove godine paušal gotovo četiri puta veći od dosadašnjeg, javlja HRT. "Digli su nam komunalije, digli su nam po ležaju cijenu, a mi od toga ništa nemamo", govori iznajmljivačica Nevenka Gović.
Umjesto da se ulaže, tvrde stanovnici, nemaju odvodnju, u pojedinim dijelovima ni javnu rasvjetu. A svrstani su u istu cjenovnu kategoriju kao i Šibenik. "Ovih 150 eura paušala je za one najatraktivnije zone koje su, naravno, i po učestalosti i po popunjenosti u samom vrhu", kaže Željko Burić, gradonačelnik Šibenika.
Nema vode, struja nestane...
Mještani kažu da je Žaborić ljeti popunjen toliko da "puca po šavovima" i da se dozvole za gradnju neprekidno izdaju, a infrastruktura trpi.
"Mjesec i pol dana, kada je špica, nema vode, struja nestane, pritisak vode je slab, počnu s bazenima, zalijevaju vrtove, travu, vode nema po 6 sati, ljudi dolaze da se tuširaju, pritiska nema", ljuti se iznajmljivačica Rajna Živković.
"Mislim da sigurno svi znate što znači usred sezone čišćenje septičkih jama, kada od tog smrada gosti zatvaraju vrata i prozore", govori iznajmljivačica Zorica Petković. Traže da se, ako se već povisio paušalni porez, taj novac vrati "onamo gdje je naplaćen".
"Neka uvedu subvencije"
"Mi smatramo da bi bilo u redu, nek se povisi cijena. Ali svatko je u svom dvorištu postavio rasvjetni stup pa neka subvencioniraju taj rasvjetni stup, račun za Elektru. Neka subvencioniraju ljudima pražnjenje jama", kaže Nikica Gović, predsjednik MO-a Žaborić.
"Mislim da bi lokalna uprava iznajmljivačima trebala predstaviti program što će se njihovim novcima napraviti da bi se poboljšala destinacija, destinacijski menadžment i sama kvaliteta usluge unutar destinacije", istaknula je Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja.
"Taj smještaj je danas 36 posto bolje popunjen od ostalog obiteljskog smještaja, koji nije investirao i, s druge strane, puni se u predsezoni i posezoni", rekla je Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ-a Kvarner.
Iznajmljivači duž obale kažu da treba razlučiti tradicionalni obiteljski smještaj od rentijerstva.
"Još uvijek najbolje žive oni iznajmljivači koji nisu ni kategorizirali svoje stanove, koji uredno oglašavaju te stanove na raznoraznim platformama na internetu i stavljaju čisti crni novac u džep", kazala je iznajmljivačica Maja Škufca.
Sve svoje primjedbe iskazali su iznajmljivači i u javnom savjetovanju. No, primjedbe nisu prihvaćene.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati