Je li "Slava Ukrajini" nacistički pozdrav? Ne, ali...
U NOVOM broju Hrvatskog tjednika, ekstremno desnog i filoustaškog glasila iz Zadra, više je članaka posvećeno ratu u Ukrajini, a u njima se spominje i pozdrav "Slava Ukrajini" koji je u međuvremenu postao pomodni izraz podrške žrtvama agresije Vladimira Putina.
Za Hrvatski tjednik "Slava Ukrajini!" je "po svojoj povijesti i značenju istovjetan starohrvatskom pozdravu ‘Za dom spremni’", kako to piše u jednom članku. Naravno, Hrvatskom tjedniku ne treba samo tako vjerovati na riječ, ali njihov stav o "Slava Ukrajini" svjedoči da se današnja domaća ekstremna desnica identificira s tim pozdravom kao i s onim ustaškim.
Sličnost između "Slava Ukrajini" i "Za dom spremni"
Je li, dakle, "Slava Ukrajini" nacistički pozdrav? Nije. Nacistički je pozdrav "Sieg Heil" ili "Heil Hitler". Ako ćemo biti precizni, a budimo, ni ZDS nije nacistički pozdrav. Ali je, kao i "Slava Ukrajini", bio službeni pozdrav koji je koristio jedan slavenski Hitlerov saveznik u Drugom svjetskom ratu, saveznik koji je sudjelovao u holokaustu nad Židovima i činio masovne fašističke zločine u ime borbe za nacionalnu državu Hrvata, odnosno Ukrajinaca.
Saveznik o kojem je riječ u ukrajinskom slučaju je Stepan Bandera (1909.-1959.), ukrajinski nacionalist koji je tijekom Drugog svjetskog rata uz pomoć nacista pokušao uspostaviti neovisnu ukrajinsku državu.
Tko je Stepan Bandera?
U izjavi za Deutsche Welle povjesničar Oleksandr Zaicev s Ukrajinskog katoličkog sveučilišta u Lavovu prije četiri godine je objasnio da taj pozdrav datira iz Prvog svjetskog rata, kada su se vojne jedinice kratkotrajne Ukrajinske Narodne Republike borile na strani njemačkih i austrougarskih vojnika protiv Rusije. Međutim, tek 1930. godine počeo se masovno koristiti i postao je pozdrav Banderine Organizacije ukrajinskih nacionalista (OUN).
"Postoje zapisi koji pokazuju da su tijekom sudskih saslušanja protiv vođe OUN-a Stepana Bandere 1936. godine njegove pristaše dodale fašistički pozdrav rukom uz slogan 'Slava Ukrajini'", rekao je Zaicev za DW.
Postoji jedna velika razlika između dva pozdrava
Ključna je razlika između ova dva pozdrava što Slava Ukrajini postoji i prije pokušaja uspostave Bandrine stahovlade, dok je ZDS patentiran od strane ustaša i nedvojbeno je ustaško-fašistički pozdrav, kako je svojedobno rekao i povjesničar i političar Zlatko Hasanbegović.
Vratimo se spomenutom pokušaju strahovlade. Banderine snage su 1941. podržale progon Poljaka, Židova i Rusa i smatraju se odgovornima za masakr između 35 i 60 tisuća Poljaka. Bandera je bio i žestoki antisemit, ali je ipak pao u nemilost nacista te završio u logoru Sachsenhausen, da bi 1944. bio pušten i instaliran da se bori protiv napredujuće Crvene armije. Nije baš bio uspješan u tome te je nakon Drugog svjetskog rata završio u Münchenu, surađujući s nekim zapadnim tajnim službama i ekstremno denim organizacijama, sve dok ga KGB 1959. nije ubio.
Predsjednik Ukrajine Viktor Juščenko je Banderu 2010. posthumno proglasio herojem Ukrajine. Europski je parlament tada bio osudio takav potez, kao i Rusija, te niz židovskih organizacija.
Sada pozdrav "Slava Ukrajini" koristi i Ursula von der Leyen
12 godina kasnije je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen usred Europskog parlamenta u znak solidarnosti s Ukrajinom koristila pozdrav "Slava Ukrajini" te za to dobila veliki aplauz. Isto je nekoliko dana kasnije učinio i hrvatski premijer Andrej Plenković u saboru te također dobio veliki aplauz.
Za vrijeme SSSR-a je "Slava Ukrajini" bio zabranjen, a otkako je Ukrajina 1990-ih postala neovisna ovaj se pozdrav koristio samo u ekstremnim nacionalističkim krugovima. Širu popularnost dobio je nakon narančaste revolucije na Majdanu 2014. godine kao izraz probuđenog ukrajinskog nacionalizma te je 2018. postao i službeni pozdrav ukrajinske vojske.
Dvostruke konotacije
"Slava Ukrajini" ima, kako bi to rekao premijer Plenković, dvostruke konotacije. Trenutno je na Zapadu taj pozdrav postao izraz solidarnost s Ukrajinom, ali za mnoge je to - ne samo Ruse - i dalje pozdrav jednog Hitlerovog saveznika i ratnog zločinca koji bi trebao biti marginaliziran, a ne rehabilitiran.
Neki će zato reći da je današnji "Slava Ukrajini" drugačiji od onog iz Banderinog vremena, a neki da ga se ne može samo tako odvojiti od njegovih korijena. U ovom trenutku se, nema sumnje, može reći da je pozdrav "Slava Ukrajini" na svom motivacijskom i propagandnom vrhuncu, unatoč svojoj kontroverznoj povijesti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati