Jedan od najvažnijih Putinovih ljudi: Ukrajina bi 2025. mogla prestati postojati
SAVJETNIK ruskog predsjednika Vladimira Putina i stalni član Vijeća sigurnosti Nikolaj Patrušev ne isključuje mogućnost da Ukrajina prestane postojati kao država ove godine.
"Posebno je uznemirujuće što nasilno nametanje neonacističke ideologije i bjesomučna rusofobija uništavaju nekada prosperitetne gradove Ukrajine, uključujući Harkiv, Odesu, Nikolajev i Dnjepropetrovsk. Moguće je da će Ukrajina u ovoj godini potpuno prestati postojati", rekao je u intervjuu za KP.RU.
"Smatram da bi pregovori o Ukrajini trebali biti vođeni između Rusije i Sjedinjenih Država bez sudjelovanja drugih zapadnih zemalja.
S Londonom i Bruxellesom nema se o čemu razgovarati. Vodstvo EU, primjerice, odavno je izgubilo pravo govoriti u ime mnogih svojih članica, poput Mađarske, Slovačke, Austrije, Rumunjske i nekih drugih europskih zemalja koje su zainteresirane za stabilnost u Europi i zauzimanje uravnoteženog stava prema Rusiji", dodao je Patrušev.
Tko je Patrušev?
Podsjetimo, u jednom od najšokantnijih poteza u prošlogodišnjoj rekonstrukciji svog okruženja i vlade, Putin je premjestio Patruševa s dužnosti šefa državne sigurnosti, koju je obnašao 16 godina, na poziciju bez praktički ikakve moći - da nadgleda brodogradnju kao pomoćnik Kremlja.
Tijekom posljednjih godina smatran je najutjecajnijom osobom iz kruga predsjednika. Čak je jedan dio javnosti i analitičara smatrao da zapravo Patrušev vodi zemlju umjesto Putina. Naravno, to je sve u sferi nagađanja, pravih dokaza za tako nešto nema.
Vezano za rat u Ukrajini, smatra se da je Patrušev ključan čovjek koji je zagovarao napad na Ukrajinu. Iako formalno funkcija tajnika Vijeća nije od velikog značaja, bitno je razumjeti da je preko toga Patrušev mogao kontrolirati, odnosno nadzirati cijeli sigurnosni blok. Patrušev je tako na neizravan način pripremao mogućnost utjecaja na bilo koju Putinovu odluku.
Sam Patrušev je, kao i Šojgu, osoba koja je u sustavu preko trideset godina. Veza njega i predsjednika Putina potječe i iz ranijih dana, a njihova suradnja počela je 1999. godine, kada je Patrušev imenovan zamjenikom direktora FSB-a Vladimira Putina. Dalje je nastavio pratiti Putina u stopu. Kada je Putin postao premijer pod Jeljcinom, Patrušev je preuzeo direktorsku poziciju u FSB-u. Na čelu obavještajne službe je bio deset godina.
U tom periodu vodio je praktički sve "protuterorističke akcije" u Čečeniji. Iz tog perioda se pamte likvidacije čečenskih vođa. Praktički odmah nakon njegovog imenovanja dogodile su se eksplozije u stambenim zgradama u Moskvi i još nekim gradovima, što je iskorišteno kao povod za pokretanje "protuterorističke specijalne operacije" u Čečeniji ili ono što se neslužbeno naziva Drugi čečenski rat. Iako je bilo terorističkih akcija Čečena po unutrašnjosti Rusije, vjeruje se (postoje i ozbiljni dokazi) da su akcije koje su bile povod Rusiji da se obračuna s Čečenijom djelo službi - odnosno upravo FSB-a.
Protivnik Zapada
U svibnju 2008. godine preuzeo je funkciju tajnika Vijeća sigurnosti RF-a, kada je predsjednik Rusije bio Dmitrij Medvedev. U tom razdoblju vjeruje se da je upravo Patrušev djelovao kao "kontrolor" Medvedeva, koji se u to vrijeme pozicionirao dosta liberalnije od prethodnog predsjednika Vladimira Putina.
Nakon što su Medvedev i Putin zamijenili funkcije, Patrušev je ostao tajnik Vijeća sigurnosti. U tom periodu je bio izričito negativno nastrojen prema Zapadu. Više je puta govorio o "namjernoj eskalaciji napetosti" od zapadnih zemalja na granicama s Rusijom, "Goebbelsovim" metodama antiruske propagande, kao i podršci nacionalističkim pokretima u cilju stvaranja prijetnje Rusiji.
Ukrajina
Također je oštro kritizirao i krivio Zapad za destabilizaciju Ukrajine, a ta je retorika postajala još oštrija u 2014. godini, nakon svrgavanja Janukoviča. Govorio je tada da su na vlast došli štićenici Zapada i da je suverenitet Ukrajine izgubljen. Nekoliko mjeseci prije početka ruske invazije sastao se u Moskvi sa šefom CIA-e Williamom Burnsom. Vijeće je izvijestilo da su razgovarali o bilateralnim odnosima.
Mjesec dana prije same invazije Patrušev je izjave o prijetnji da će Rusija napasti Ukrajinu nazvao "apsurdnim". Tada je optužio SAD da je spreman "boriti se do posljednjeg Ukrajinca" te rekao da Rusija "ne želi rat u Ukrajini", koji nameće Zapad.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati