Jesu li ubojstva ukrajinskih civila u Buči genocid?
UBOJSTVO civila u Buči, predgrađu ukrajinskog glavnog grada Kijeva izazvalo je brojne optužbe za ratne zločine, a neki tvrde da je Moskva otišla i korak dalje. "Ono što ste ovdje vidjeli je pravi genocid", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u Buči.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki slaže se da se ubojstva u Buči i drugim gradovima u blizini glavnog grada "moraju nazivati djelima genocida i u skladu s tim postupati prema njima". A britanski premijer Boris Johnson rekao je da napadi na civile u Buči "nisu daleko od genocida".
Ali SAD i NATO prestali su koristiti tu riječ prilikom opisivanja onoga što se događa u Ukrajini. Dakle, postoji li razlog da se ruske snage optuže da su počinile ono što se naziva "zločinom svih zločina", pita se BBC.
Što je genocid?
Genocid se općenito smatra najtežim zločinom protiv čovječnosti. Definira se kao masovno istrebljenje određene skupine ljudi, na primjer, ubojstvo šest milijuna Židova u holokaustu Drugog svjetskog rata.
Konvencija UN-a o genocidu definira genocid kao počinjenje bilo čega od sljedećeg "s namjerom da se uništi, u cijelosti ili djelomično, nacionalna, etnička, rasna ili vjerska skupina":
- ubijanje članova skupine;
- nanošenje teških tjelesnih ili psihičkih ozljeda članovima skupine;
- namjerno nametanje životnih uvjeta smišljenih da dovedu do fizičkog uništenja skupine u cijelosti ili djelomično;
- nametanje mjera za sprječavanje rađanja unutar skupine;
- prisilno premještanje djece iz ove skupine u druge skupine.
Je li Rusija počinila genocid u Ukrajini?
O tome nema konsenzusa. Eugene Finkel, izvanredni profesor međunarodnih odnosa na Sveučilištu Johns Hopkins, vjeruje da je u Ukrajini u tijeku genocid. Kaže da postoje dokazi o ubojstvima ljudi na temelju njihovog ukrajinskog identiteta, počinjenima u Buči i drugim mjestima.
"Ne radi se samo o ubijanju ljudi, već se cilja na skupinu određenog nacionalnog identiteta", kaže Finkel ukazujući također da retorika koja dolazi iz Moskve ukazuje na genocidnu namjeru.
On ukazuje na članak pod naslovom "Što bi Rusija trebala učiniti s Ukrajinom?", koji je prije nekoliko dana objavila ruska državna novinska agencija Ria. U članku se tvrdi da je Ukrajina "nemoguća kao nacionalna država" te da se čak ni njezino ime "očito ne može održati". Ukrajinsku nacionalističku elitu "treba likvidirati, njezin je preodgoj nemoguć", tvrdi autor Timofej Sergejcev.
Svoju teoriju temelji na neosnovanoj tvrdnji da je Ukrajina nacistička država te da je i značajan dio stanovništva kriv jer se radi o "pasivnim nacistima". Nakon ruske pobjede, tim ljudima neophodno je potreban preodgoj u trajanju od najmanje jedne generacije, a to bi "neminovno značilo deukrajinizaciju".
"Za mene je promjena tona posljednjih tjedana u Rusiji, a posebno među elitama, bila prijelomna točka koju nazivamo pragom namjere, ne samo da se uništi država, već da se uništi identitet. Cilj rata je deukrajinizacija. Oni se ne usredotočuju na državu, oni se fokusiraju na Ukrajince", kaže Finkel.
Gregory Stanton, osnivač i predsjednik Genocide Watcha, kaže kako postoji dokaz da ruska vojska zapravo namjerava djelomično uništiti ukrajinsku nacionalnu skupinu: "Zato ciljaju civile. Njihova meta nisu samo borci i vojska."
Stanton kaže da su tvrdnje ruskog predsjednika Putina uoči invazije, da je osmogodišnji rat na istoku Ukrajine izgledao kao genocid, neki znanstvenici nazvali "zrcaljenjem".
"Često će počinitelj genocida optužiti drugu stranu, ciljane žrtve, da namjerava počiniti genocid prije nego što to, zapravo, učini počinitelj. To se dogodilo u ovom slučaju", ističe Stanton.
'Dokazi još nisu dovoljno jaki'
No, drugi stručnjaci za područje genocida kažu da je prerano definirati ruske zločine u toj kategoriji. Prema Jonathanu Leaderu Maynardu, predavaču međunarodne politike na King's Collegeu u Londonu, dokazi su još uvijek nejasni prema strogom tumačenju Konvencije o genocidu. To ne znači nužno da se genocid ne događa, on kaže kako je vrlo jasno da se zločini događaju, samo da se tek trebaju definirati njihovi razmjeri.
"Moguće je da su ta zlodjela genocidna ili bi u budućnosti mogla eskalirati u genocid, ali dokazi još nisu dovoljno jaki", kaže Maynard.
Međutim, ukazuje na duboko zabrinjavajuću retoriku ruskog predsjednika koji niječe povijesno postojanje Ukrajine kao neovisne nacije. To ilustrira "genocidni način razmišljanja", smatra Maynard, pri čemu Vladimir Putin vjeruje da Ukrajina "nije stvarna pa nema pravo na postojanje".
"Rizik od genocida raste zbog takve retorike, ali ne možemo automatski pretpostaviti da će takva retorika dovesti do akcija na terenu", rekao je Maynard za BBC.
Za Philippea Sandsa postoje dokazi o ratnim zločinima s obzirom na gađanje civila, a čini se da je opsada lučkog grada Mariupolja zločin protiv čovječnosti. Međutim, profesor Sands, koji je direktor Centra za međunarodne sudove na University Collegeu u Londonu, kaže kako bi dokazao genocid prema međunarodnom pravu, tužitelj mora utvrditi namjeru uništenja skupine, u cijelosti ili djelomično. A međunarodni sudovi postavili su vrlo visok prag za to.
Namjera se može utvrditi izravnim dokazima o tome da počinitelji govore da ubijaju ljude kako bi uništili cijelu skupinu. No, profesor Sands vjeruje kako je malo vjerojatno da će takvi dokazi postojati u slučaju Ukrajine.
Namjera se također može zaključiti iz obrasca ponašanja, ali Sands dodaje kako je i to teško dokazati. Još se ne zna dovoljno o namjerama onih Rusa za koje se tvrdi da su počinili zločine.
"Ulazak u selo i pogubljenje značajnog udjela odraslih muškaraca iz jedne nacionalne ili vjerske skupine na očigledno sustavnoj osnovi, ako se to dogodilo u Buči, mogao bi biti pokazatelj genocidne namjere", kaže Sands i nastavlja:
"Ali u ovoj fazi nemamo dovoljno dokaza o tome što se točno dogodilo i zašto. Mislim da je ispravno biti izuzetno oprezan na znakove genocidne namjere jer rat se seli na istok Ukrajine i postaje sve brutalniji."
"Putin pokazuje genocidnu retoriku"
Alex Hinton, ravnatelj Centra za proučavanje genocida i ljudskih prava na Sveučilištu Rutgers, kaže kako se čini da se ratni zločini i zločini protiv čovječnosti zasigurno događaju u Ukrajini kroz uništavanje bombardiranjem i gađanje civila.
Predsjednik Putin pokazuje genocidnu retoriku, smatra Hinton, ali to će trebati jasno povezati sa zločinima na terenu kako bi se dokazala genocidna namjera.
"Ne bih rekao da je ovo genocid, kao što je Zelenskij izjavio, ali rekao bih da su signali upozorenja tu. Rizik je vrlo visok", kaže Hinton.
Bez obzira na to čini li Rusija genocid ili ne, Alex Hinton smatra da su ruske postrojbe očigledno počinile zločine u Ukrajini: "Znamo da se događaju strašni zločini i to tjera na akciju. Ne bismo trebali tražiti dokaze genocida kako bismo učinili više da to zaustavimo."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati