Kako je tajna skupina nagovorila Hamas i dovela do golemog diplomatskog uspjeha
IZRAELSKI premijer Benjamin Netanyahu zgrabio je za ruku visokog dužnosnika Bijele kuće za Bliski istok, Bretta McGurka, dok su izlazili sa sastanka u Izraelu 14. studenoga. Razgovori o oslobađanju 240 talaca koje drže militanti Hamasa bili su u zastoju, a napetosti su bile visoke.
Brett McGurk se okrenuo i vidio kako izraelski vođa gleda ravno u njega. "Potreban nam je ovaj dogovor", rekao je Netanyahu. Tjedan dana kasnije, izraelski vođa dobio je što je želio, piše Politico. I izraelska vlada i Hamas objavili su kasno sinoć da su pristali na dugo očekivani dogovor: Hamas će osloboditi 50 žena i djece odvedenih 7. listopada iz Izraela.
Među taocima koji će biti pušteni i trogodišnja Amerikanka Abigail
Među njima će biti i troje Amerikanaca, uključujući trogodišnju djevojčicu Abigail, čije su roditelje militanti ubili tijekom prošlomjesečnog napada. Izrael će osloboditi oko 150 palestinskih zatvorenika, žena i tinejdžera, a borbe u šestotjednom ratu bit će zaustavljene na četiri do pet dana.
Oslobađanje svakih dodatnih 10 talaca iznad početnih 50 dovelo bi do dodatnog dana pauze u borbama, objavio je sinoć Netanyahuov ured.
Sporazum ispisan na više stranica, koji će stupiti na snagu 24 sata nakon objave, detaljno opisuje tehničke aspekte varljivog dogovora za koji je trebalo pet napornih tjedana da se sklopi - iako je dogovor bio na stolu prije nego što je Izrael pokrenuo vojnu operaciju protiv Hamasa.
Sve se svodi na jednu stvar
Dogovor se i dalje svodi na jednu stvar: najveći diplomatski napredak u sukobu, onaj za koji se dužnosnici Bidenove administracije nadaju da će dovesti do povećanja humanitarne pomoći za Palestince koji pate u Gazi i otvoriti vrata za vraćanje više talaca kući.
"Odlučni smo da ih sve izvučemo. To je bio glavni zahtjev ovog dogovora", rekao je novinarima sinoć jedan viši američki dužnosnik.
Posao nije završen. Oko 200 talaca - muškaraca, vojnika Izraelskih obrambenih snaga, dvojnih i stranih državljana - ostat će iza rešetaka, iako se SAD i Izrael nadaju da će neki od njih biti oslobođeni odmah nakon početnog vala. Nastavljaju se pregovori o njihovom oslobađanju, a američki dužnosnici napominju da bi Hamas, koji je pod golemim vojnim pritiskom, mogao iskoristiti stanku u borbama za oslobađanje još ljudi.
Netanyahu obećao nastavak rata sve do povrata svih talaca
Rat će se nastaviti čim završe transferi talaca. "U ratu smo i nastavit ćemo rat", rekao je Netanyahu nekoliko sati prije objave: "Nastavit ćemo dok ne postignemo sve naše ciljeve". Ti su ciljevi, ponovio je ured premijera u utorak, "nastaviti rat kako bi se kući vratili svi taoci, dovršila eliminacija Hamasa i osiguralo da neće biti nove prijetnje državi Izrael iz Gaze".
Ipak, diplomacija koja je započela nedugo nakon najgoreg terorističkog napada u povijesti Izraela, u kojem je ubijeno 1200 ljudi, dovela je do prvog znaka svjetla u mračnom vremenu. Namjera Bidenove administracije je iskoristiti prvu pravu deeskalaciju od strane Izraela i Hamasa kao odskočnu dasku za vraćanje više talaca kući.
Visoki američki dužnosnik rekao je novinarima na brifingu kako je dogovor o taocima prešao ciljanu crtu. Drugi visoki dužnosnik otkrio je dodatne pojedinosti pregovora za Politico. Obojica su zatražili i dobili anonimnost.
Kako su tekli pregovori? Ključna je bila mala, tajna skupina
Katar, bliski saveznik SAD-a sa značajnim utjecajem na Hamas, obratio se Bijeloj kući ubrzo nakon 7. listopada s informacijama o taocima koje su militanti upravo odveli. Izrael i svijet još su bili u šoku od najsmrtonosnijeg dana za Židove nakon holokausta, a odvođenje gotovo 250 ljudi samo je dodatno pojačalo traumu. Njihov povratak djelomično bi zaliječio otvorenu ranu.
Katar je predložio da se formira mala, tajna skupina između SAD-a i Izraela koji bi radio na pitanju talaca. Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan obratio se dvojici svojih suradnika, McGurku i Joshu Geltzeru, zamjeniku pomoćnika predsjednika u Vijeću za nacionalnu sigurnost. Zajedno su radili na svojim kontaktima da bi koordinirali kako najbolje postići dogovor s Hamasom.
Ulozi su postali jasni tijekom Zoom razgovora 13. listopada između predsjednika Joea Bidena i obitelji nestalih Amerikanaca i talaca. Razgovor je trajao duže nego što je raspored dopuštao, jer je Biden dopustio svima na liniji da iznesu priče o svojim voljenima i izraze svoje strahove. "Bila je to jedna od najpotresnijih stvari koje sam doživio u tom uredu", rekao je prvi viši dužnosnik.
Pitanje talaca bilo je ključno u razgovorima Bidena i Netanyahua
Pitanje talaca postalo je središnja komponenta Bidenovih brojnih telefonskih poziva i sastanaka licem u lice s Netanyahuom, zajedno s pritiskom na Izrael da dopusti da humanitarna pomoć stigne do onih kojima je potrebna i da osigura da vojne operacije za iskorjenjivanje Hamasa u Gazi daju prednost civilnoj sigurnosti.
Ti su napori prvi put urodili plodom 23. listopada. Hamas je pustio dvije američke državljanke, Natalie i Judith Raanan, majku i kćer. To je bio dokaz da bi rad odjela mogao na kraju osigurati oslobađanje više talaca.
Dan kasnije, Hamas je svojim kanalima poslao vijest u odjel: određeni broj zarobljenih žena i djece mogao bi napustiti Gazu. Kvaka je, međutim, bila u tome što se njihov siguran tranzit mogao osigurati samo ako Izrael ne pokrene svoju kopnenu invaziju.
"Američki dužnosnici su postavili Izraelcima teška pitanja o tome treba li kopnena ofenziva biti odgođena kako bi se dala prilika dogovoru. Izraelci su utvrdili da uvjeti nisu dovoljno čvrsti za odgodu kopnene invazije. Još uvijek nije bilo dokaza o životu bilo kojeg taoca sa strane Hamasa", rekao je drugi viši dužnosnik administracije. Ni SAD ni Izrael nisu se složili da dogovor treba sklopiti bez jamstva da će militanti pustiti ljude.
Napori iza zatvorenih vrata
Izraelske kopnene snage napale su Gazu krajem listopada. No, rekao je američki dužnosnik, "plan invazije je prilagođen da bude u fazama i osmišljen kako bi se mogao zaustaviti ako se postigne dogovor".
Napori diplomacije odvijali su se iza zatvorenih vrata. Obrisi dogovora su bili u nastajanju. Hamas je dao informacije o 50 svojih talaca, signalizirajući Bidenu da ih je moguće izvući. Američki predsjednik iznio je svoja stajališta Netanyahuu u pozivu 14. studenog, a izraelski čelnik se složio.
Kasnije tog dana Netanyahu je zaustavio McGurka, govoreći mu koliko je važno da Izrael postigne dogovor. Iako je izraelski narod podržavao rat, i dalje je krivio Netanyahua što nije uspio osigurati naciju od Hamasa i što nije uspio vratiti izraelske taoce kući. Sporazum nije bio samo moralna stvar. Bila je to politička nužnost.
Ozbiljne komplikacije
Komplikacije su i dalje postojale. Izrael je prekinuo komunikacije unutar Gaze tijekom svojih vojnih operacija, što je otežalo prenošenje bilo kakvih informacija prema Hamasu.
Militanti su također zaprijetili potpunim prekidom pregovora nakon što je izraelska vojska ušla u bolnicu Al-Shifa u sjevernoj Gazi, za koju izraelski i američki dužnosnici tvrde da je bila Hamasov zapovjedni centar za napad na Izrael. Razgovori su nastavljeni tek nakon što je Izrael, preko mobilnog kanala, javio Hamasu da će bolnica nastaviti s radom.
Biden je smatrao kako istječe vrijeme da se nešto dogodi. Dana 17. studenog nazvao je katarskog emira, napomenuvši da će McGurk biti u njegovoj zemlji sljedeći dan kako bi pregledali konačni tekst sporazuma.
Bili su uključeni i Mossad i šef CIA-e
Neposredno prije nego što je stigao glavni bliskoistočni Bidenov savjetnik, Katar je dobio neke komentare o predloženom sporazumu od Hamasa. Obojica su nazvala direktora CIA-e Billa Burnsa, koji je vodio vlastitu regionalnu diplomaciju i bio glavna poveznica s Mossadom, izraelskom obavještajnom agencijom.
Dogovor je, rekao je drugi dužnosnik administracije, "strukturiran za žene i djecu u prvoj fazi, ali s očekivanjem budućih oslobađanja i ciljem da se svi taoci vrate kući svojim obiteljima".
Sljedećeg jutra McGurk je bio u Kairu na sastanku s Abbasom Kamelom, šefom egipatske obavještajne službe. Dok su razgovarali, ušao je egipatski suradnik s porukom: čelnici Hamasa u Gazi prihvatili su gotovo sve što je dogovoreno u Dohi noć prije.
"Ovo je konačna ponuda"
McGurk je stigao natrag u Izrael 19. studenoga kako bi razgovarao s tamošnjim ratnim kabinetom, prenijevši im postojeći dogovor i Hamasovu reakciju na njega. Te su večeri visoki izraelski dužnosnici dali do znanja SAD-u da pristaju na dogovor uz samo neke manje izmjene.
Katar je tu verziju poslao Hamasu. "To je konačna ponuda", naglasio je katarski čelnik svojim kolegama iz Hamasa, prema dvojici američkih dužnosnika.
"Mučan petotjedni proces"
Bilo je nekih manjih promjena tijekom sljedećih 48 sati, ali postalo je jasno da će sve strane prihvatiti sporazum. Hamas je 21. studenog dao zeleno svjetlo. Preostalo je samo da kompletan izraelski kabinet da odobri dogovor, što su svi u odjelu očekivali da će se dogoditi.
Vijest o njihovom potpisivanju stigla je potkraj jučerašnjeg dana u Washingtonu. Bilo je gotovo. Bio je to "mučan petotjedni proces", rekao je prvi visoki američki dužnosnik. Čak i nakon sklapanja sporazuma o taocima, oni koji su uključeni u proces još uvijek misle na ljudske žrtve. Dužnosnik je, misleći na Abigail, rekao: "Ne mogu ni zamisliti stanje trogodišnje djevojčice u ovoj situaciji".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati