Kako su krajnji desničari kapitalizirali bijes javnosti?
TKO JE KRAJNJA desnica u Velikoj Britaniji i kako su desničari raspirili vatru u zemlji nedavnim neredima na britanskim ulicama? Priču donosi Deutsche Welle.
Dijelove Ujedinjenog Kraljevstva zahvatili su neredi nakon što su u napadu nožem na plesnom tečaju u gradu Southportu, na sjeverozapadu Engleske, ubijene tri djevojčice, a nekoliko ih je ozlijeđeno.
Kasnije je otkriveno da je osumnjičeni počinitelj Axel Rudakubana, 17-godišnjak rođen u Cardiffu u Walesu, a roditelji su mu iz Ruande. No prosvjedi, kao odgovor na napad, poprimili su sasvim drugu dimenziju, transformirajući se u etnički ili čak sektaški sukob.
S jedne strane tu su bili pristalice krajnje desnice i lokalne, pretežno bijele zajednice, a na meti sve ono što je povezano s imigrantima, posebice muslimanska zajednica.
Je li nasilje bilo planirano?
Hoteli u kojima su bili smješteni tražitelji azila zapaljeni su, javne zgrade oštećene, a policijske postaje napadnute u raznim dijelovima zemlje. Maskirani muškarci također su viđeni u isječcima na društvenim mrežama kako šetaju ulicama.
Mnogi su se pitali je li nasilje bilo planirano ili je nastalo spontano i slučajno. I kako se napad nožem na satu plesa, koji je izveo 17-godišnjak iz Cardiffa čiji su roditelji iz Ruande, nominalno kršćanske vjere, pretvorio u nerede koji su ciljali pretežno muslimane.
Britanski zakoni o zaštiti podataka isprva su branili policiji da objavi ime osumnjičenika za napad nožem, maloljetnika, što je krajnja desnica iskoristila.
Rosa Freedman, profesorica na Sveučilištu Reading, rekla je za DW da je krajnja desnica u nedostatku imena napadača imala priliku okriviti svog omiljenog neprijatelja: muslimanske imigrante.
"Krajnja desnica je širila glasine da je on neregularni migrant, da je musliman”, rekla je za DW.
Ona kaže da je to, iako nije prouzročilo nerede, zapalilo iskru straha i mržnje "koju su u Ujedinjenom Kraljevstvu raspirili prethodna konzervativna vlada, neke novine, kao i krajnje desničarske grupe još od vremena prije Brexita".
Do trenutka kada je sudac ukinuo anonimnost imena napadača, britanska nova i stara krajnja desnica skupile su dovoljno zamaha za svoju kampanju, uglavnom online, kaže ona.
Hope not Hate, dobrotvorna organizacija koja se bori protiv rasizma, priopćila je u svojoj izjavi da je krajnja desnica organizirala niz prosvjeda širom zemlje "protiv migranata, muslimana i multikulturalizma". Organizacija je dodala da je ono što se dogodilo bio "najgori val krajnje desničarskog nasilja u Velikoj Britaniji nakon rata".
Nova krajnja desnica u Velikoj Britaniji
Nova krajnja desnica u Ujedinjenom Kraljevstvu je sastavljena od manjih skupina, često pojedinačnih aktera koji su internetski fenomeni. Oni imaju ogroman utjecaj zbog svoje sposobnosti da tematiziraju neke opravdane pritužbe na internetu, ali uglavnom koriste društvene medije za izazivanje netrpeljivosti prema imigrantima i muslimanima.
Ključni igrač na desničarskoj sceni je Stephen Christopher Yaxley-Lennon, poznatiji pod imenom Tommy Robinson.
On je bivši član krajnje desne i fašističke Britanske nacionalne stranke (BNP) i suosnivač Engleske obrambene lige (EDL), krajnje desne, antimigrantske skupine.
BNP nema nijednog izabranog predstavnika u parlamentu, a EDL odavno slovi kao mrtav. Pa ipak, prema navodima policije Merseysidea, pristaše EDL-a bili su istaknuti u prošlotjednim sukobima s policajcima ispred džamije u Southportu. Britanski mediji izvijestili su da vlada razmatra hoće li tu grupu zabraniti kao ekstremističku organizaciju.
EDL je osnovan u Londonu 2009. godine, a mnogi njegovi sljedbenici bili su nogometni navijači koji su vjerovali da muslimani ne mogu biti pravi Englezi. Nogometni huliganizam odavno je povezan s ekstremno desničarskim aktivnostima u Ujedinjenom Kraljevstvu, iako je ta povezanost opala od vrhunca huliganizma u 70-im i 80-im godinama prošlog stoljeća.
Yaxley-Lennon je i dalje utjecajna figura među pristašama EDL-a i širi raspoloženje protiv imigranata, muslimana i policije među svojih 900.000 sljedbenika na platformi X.
U objavi na platformi X od 2. kolovoza činilo se da je pozdravio napad na policijsku stanicu kada je napisao: "Trebao si poslušati @Keir_Starmer", označivši račun britanskog premijera.
Andrew Tate, britansko-američki influencer na društvenim mrežama koji trenutno čeka suđenje u Rumunjskoj zbog optužbi za silovanje i trgovinu ljudima, također je optužio policiju u Ujedinjenom Kraljevstvu da staje na stranu imigranata i muslimana. On sam je mješovite rase i deklarirao se kao konvertit na islam. On je bio među prvima koji su pokrenuli glasine koje su dovele do nedavnog nasilja, sugerirajući da je napadač iz Southporta "stigao brodom prije mjesec dana".
U objavi na X-u podijelio je sliku muškarca tamnije boje kože na gumenom čamcu koji u jednoj ruci drži nož, a u drugoj britanske funte. U objavi je pisalo: "Tipičan čovjek iz Cardiffa."
Nepovjerenje prema policiji
Sijanje nepovjerenja prema policiji i dovođenje u pitanje njezinog kredibiliteta još je jedna taktika koju prihvaćaju svi ekstremno desničarski akteri u Ujedinjenom Kraljevstvu. Stručnjaci kažu da to okreće ljude protiv službi reda i mira te ih potiče da pribjegnu nasilju.
Matthew Hankinson, osuđeni član neonacističke skupine National Action, koju je britanska vlada zabranila 2016., prisustvovao je neredima u Southportu i navodno se zalagao za ubijanje korumpiranih policajaca. On je optužio policiju da ugnjetava ljude koji samo prosvjeduju protiv ubojstva "bijele djece", prenosi BBC.
Nigel Farage, čelnik Reformističke stranke, također je, kako se čini, namjerno stvorio sumnje u distribuirane informacije i doveo u pitanje iskrenost policije. On je rekao da se pita "prešućuje li nam se istina".
Paul Golding, lider još jedne krajnje desne fašističke političke stranke pod nazivom Britain First, objavio je više postova na internetu u kojima dovodi u pitanje pravednost policije. Stručnjaci kažu da su takve optužbe protiv policije često povezane s antimuslimanskim sadržajem kako bi se namjerno stvorila lažna veza.
Elon Musk, vlasnik X-a, pozicionirao se kao najveći pristalica britanske krajnje desnice. Prošle godine Yaxley-Lennon je zahvalio Musku što mu je ponovno aktivirao račun na X-u nakon što je bio zabranjen zbog objavljivanja sadržaja mržnje.
U kontroverznom potezu Musk je objavio da je "građanski rat neizbježan" u Britaniji.
Kada se Starmer obratio na X-u kako bi ublažio zabrinutost građana, rekavši: "Nećemo tolerirati napade na džamije ili muslimanske zajednice", Musk je započeo rat riječima, insinuirajući da premijera ne zanima sigurnost svih zajednica.
Golding iz Britain First je podržao Muskovo propitivanje premijera i objavio da Musk "razotkriva Keira Starmera" uz emotikon koji plješće.
U bilješci pod naslovom Nasilni nered potaknut dezinformacijama i glasinama društvenih medija B. J. Harrington, čelnik Nacionalnog vijeća načelnika policije za javni red, rekao je: "Dezinformacije su veliki pokretač ovog nasilja, a mi znamo puno onih koji nazoče ovim takozvanim prosvjedima kao izravan odgovor na ono što su pročitali na internetu."
"Često se postovi dijele i proširuju na računima i profilima koji imaju puno pratitelja. Naporno radimo kako bismo to spriječili", rekao je on.
Zamolio je ljude da "obrate posebnu pozornost na ono što čitaju, što dijele i čemu vjeruju iz internetskih izvora".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati