Koliko dugo Ukrajina može izdržati u ratu za svoje nebo?
OD SVIH iznenađenja s kojima se ruski predsjednik Vladimir Putin susreo otkako je u veljači napao Ukrajinu, možda je najveće to što Rusija tek treba postići zračnu nadmoć, piše CNN.
"Neuspjeh Rusije svodi na kombinaciju slabe pripreme, pametne ukrajinske upotrebe resursa"
Na papiru ne samo da bi ruska vojska trebala postići brze kopnene pobjede, nego bi ruske zračne snage trebale biti u stanju brzo preuzeti kontrolu nad nebom. Na početku rata Rusija je imala 1391 zrakoplov, Ukrajina 132 (uz 948 ruskih helikoptera i samo 55 ukrajinskih), što je Putinu trebalo omogućiti zračnu dominaciju potrebnu da eliminira otpor Ukrajine. Ukupni ruski obrambeni proračun od 45,8 milijardi dolara gotovo je 10 puta veći od proračuna Ukrajine.
Stručnjaci poput bivših djelatnika ratnog zrakoplovstva i vladinih dužnosnika vjeruju da se neuspjeh Rusije svodi na kombinaciju slabe pripreme, pametne ukrajinske upotrebe resursa temeljenih na obavještajnim podacima i ciljanih donacija oružja Ukrajini od zapadnih saveznika.
"Koliko sam shvatio, uspjeli su spasiti veliki dio svojih zračnih snaga premještanjem zrakoplova sa aerodroma prije nego što su ih Rusi uništili, na temelju obavještajnih podataka prije napada", kaže general Riho Terras, bivši zapovjednik estonske oružanih snaga.
"Ukrajinci su bili pametni i doveli Rusiju do lažnog osjećaja sigurnosti"
Sophy Antrobus, znanstvena suradnica na Freeman Air and Space Instituteu i bivša časnica Kraljevskog ratnog zrakoplovstva u Velikoj Britaniji, slaže se da je u ranim fazama rata Ukrajina poduzela pametne korake koji se sada vraćaju.
"Bili su pametni u tome što nisu rasporedili sve svoje resurse koji su mogli oboriti ruske zrakoplove. To je možda dovelo Rusiju do lažnog osjećaja sigurnosti, a Ukrajina je uspjela braniti svoj zrak dok stiže pojačanje od saveznika", kaže Antrobus.
Ta pojačanja uključuju protuzračne sustave S-300, rakete Stingers i Javelin. Prisutnost takvih raketnih sustava označava dramatično pojačanje za Ukrajinu.
Kongresnik Mike McCaul, član Odbora za vanjske poslove američkog Kongresa, rekao je za CNN da sustav S-300 ruske proizvodnje ima sposobnost pogađati na većim visinama nego projektil Stinger, koje su SAD također poslale Ukrajini: "S-300 su protuzračni sustav za velike visine, nešto poput naše baterije raketa Patriot. Činjenica da se ovaj sustav koristi i da ih još dolazi bit će prednost za Ukrajinu".
Iako bi ovi raketni sustavi mogli biti učinkoviti, još uvijek je pitanje koliko dugo Ukrajina može zadržati Rusiju i u zraku i na zemlji. Ruska vojska je i dalje mnogo veća, NATO se ne želi izravno uključiti ili uspostaviti zonu zabrane leta. A što rat dulje traje, Ukrajina će se sve više oslanjati na svoje saveznike u dopremi smrtonosnog oružja.
Koliko će to trajati?
Koliko će to trajati dijelom ovisi o tome koliko je Putin spreman uložiti u pobjedu u ratu i želi li ponoviti taktiku koju ruske snage koriste kao potporu sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu protiv pobunjenika u građanskom ratu, smatra Antrobus.
"Je li spreman ponašati se kao u Aleppu i činiti vidljive zločine? Najgori dani rata u Siriji dogodili su se godinama nakon početka sukoba, ali javnost je, nažalost, obraćala manje pažnje. Ovaj sukob traje samo tri tjedna", ističe Antrobus.
Kad bi Putin bio spreman ići u krajnosti viđene u Siriji, smatra Antrobus, to bi predstavljalo mnogo veći rizik za Rusiju, zbog protuzračnog naoružanja koje Ukrajina ima i kojim se opskrbljuje. Rusija mora razmotriti svoje srednjoročne perspektive, objašnjava Antrobus za CNN, koliko su opreme i ljudi spremni izgubiti zbog drugih interesa: "Stavljanje vlastitih boraca u tu razinu opasnosti i gubitak ruskih resursa pritom će biti vrlo teško opravdati".
Što bi bio podnošljiv i održiv gubitak u zamjenu za kontrolu ukrajinskog neba, također je nepoznato. Justin Bronk, istraživač zračnih snaga i tehnologije na londonskom Royal United Services Instituteu, ne vjeruje da Rusija može postići značajnu zračnu superiornost nad većinom zemlje bez neodrživih gubitaka.
"Malo je dokaza koji pokazuju da su ruske zračne snage sposobne za velike i složene zračne operacije koje bi ovaj zadatak zahtijevao", kaže Bronk.
Ruska bitka za ukrajinsko nebo u nekim aspektima također ovisi o tome koje dijelove teritorija kontrolira. Terras kaže da je Rusija ograničena u kontroli ukrajinskog zračnog prostora sve dok većinu svojih napada pokreće izvan Ukrajine.
To znači da Rusija u mnogim slučajevima mora dizati bombardere s aerodroma izvan ukrajinskih granica kako bi izvela raketne napade na ciljeve unutar Ukrajine. Terras dodaje da su ukrajinske snage dosad bile mudre u odabiru strateških dijelova zemlje za obranu.
Koliko dugo ukrajinski saveznici mogu nastaviti dostavljati oružje za koje su ukrajinske snage uvježbane?
Druga nepoznanica kada je riječ o tome koliko će ovaj rat trajati je koliko dugo ukrajinski saveznici mogu nastaviti dostavljati oružje za koje su ukrajinske snage uvježbane. Mnoga poslana oružja, uključujući sustav S-300 za koji je McCaul rekao da je stigao u Ukrajinu prošle srijede, potječu iz sovjetske ere i nepoznato je koliko se brzo mogu dopuniti.
Ukrajina već godinama posjeduje S-300. Slovačka je preliminarno pristala poslati još ovog oružja u Ukrajinu. CNN je također izvijestio da SAD pokušavaju utvrditi koje bi još zemlje mogle poslati S-300 u Ukrajinu.
NATO je mnogo puta jasno dao do znanja da neće osigurati zonu zabrane letova iznad Ukrajine jer ne želi biti uvučen u rat protiv Rusije. SAD su iz istog razloga odvratile zemlje istočne Europe, poput Poljske, članice NATO-a, od slanja oružja.
Poljska je prvotno predložila da sve svoje borbene avione MiG-29 dopremi u zračnu bazu američkog ratnog zrakoplovstva Ramstein u Njemačkoj, kako bi se potom mogli predati Ukrajini.
Međutim, američka administracija brzo je tu ideju nazvala neodrživom, jer premještanje zrakoplova iz baze NATO-a u zračni prostor iznad Ukrajine izaziva ozbiljnu zabrinutost za cijeli NATO savez, rekao je glasnogovornik Pentagona John Kirby.
Ovdje optimizam onih koji su analiziraju kako se Ukrajina brani nailazi na veliku prepreku. Iako SAD obećavaju dodatnih 800 milijuna dolara vojne pomoći, oklijevanje Zapada da se izravno uključi ostavlja najteži posao isključivo Ukrajini.
"Moramo isporučiti više zemaljske i zračne obrane koju Ukrajinci mogu koristiti. Moramo razmotriti dostavu aviona iz sovjetske ere. Širom Europe postoje savršeno dobri borbeni zrakoplovi koje Ukrajina može koristiti za obranu", kaže Terras.
Koliko daleko je zapadni savez spreman ići u opskrbi ovakvom vojnom opremom ovisi o politici. U kojoj mjeri Ukrajina može vjerodostojno obraniti svoje nebo ovisit će o tome koliko daleko je zapadni savez spreman ići. A koliko dugo Putin može opravdavati svoj skupi rat, ovisit će o tome koliko dugo Ukrajina može vjerodostojno braniti svoje nebo.
Ukrajinci su dosad napravili izvanredan posao u odupiranju ruskom napadu. No kako se sukob odugovlači, sudbina branitelja ostat će u rukama i strpljenju drugih.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati