Kurdska vojska zbog prijetnji iz Bagdada stiže u regiju Kirkuku
Foto: Hina
KURDSKE vlasti u Iraku poslale su dodatnih tisuću vojnika u naftom bogatu regiju Kirkuka zbog prijetnji središnje vlasti u Bagdadu, objavio je potpredsjednik autonomne regije Kurdistana (KRG).
Deseci tisuća kurdskih pešmerga već je stacionirano unutar i okolo Kirkuka, a od četvrtka ih je stiglo još 6 tisuća, otkrio je Korsat Rasul u vrijeme sve jačih tenzija između sjeverne regije i Bagdada.
Izolacija Kurdistana
Iračka vlada je poduzela niz mjera kako bi izolirala to područje otkad su Kurdi na referendumu 25. rujna izglasali neovisnost, uključujući zabranu međunarodnih letova i pozivanja na zaustavljanje trgovine sirovom naftom.
Irački premijer Haider al-Abadi više je puta ponovio da ne planira napasti taj teritorij, no sigurnosno vijeće regionalne vlade Kurdistana u četvrtak je podiglo uzbunu radi gomilanja iračkih vojnih snaga južno od Kirkuka, "uključujući tenkove, topništvo, vojne džipove i minobacače".
"Te se snage nalaze oko 3 kilometara od pešmerga. Obavještajci tvrde kako postoje namjere zauzimanja obližnjih naftnih polja, zračne luke i vojne baze", priopćila je regionalna vlada.
Pregovori
Glasnogovornik iračke vojske tvrdi kako je ona aktivna u blizini Kirkuka kako bi "istražila i osigurala" obližnju regiju Havija koja je prije tjedan dana oslobođena iz ruku militanata Islamske države.
Vlasti KRG-a od referenduma su više puta pozivale na pregovore, no Bagdad odbacuje tu mogućnost ako se Kurdi ne odreknu rezultata tog glasovanja na kojemu je većina odabrala neovisnost.
Kirkuk leži u blizini granice autonomne regije KRG-a, no snage pešmerga su ušle u njega nakon kolapsa iračke vojske i uoči širenja Islamske države 2014., čime su spriječili da naftna polja padnu pod kontrolu džihadista.
Smanjenje tenzija
Njemačka, u tradicionalno dobrim odnosima i s Bagdadom i s KRG-om, poziva na korake kojima bi se smanjile tenzije.
"Htjeli bismo od njih zatražiti da preuzmu odgovornost i ne eskaliraju taj sukob", naglasio je glasnogovornik njemačke vlade Steffen Seibert u Berlinu.
Čvrsti stav Iraka prema Kurdima ima podršku susjedne Turske i Irana koji se snažno protive secesionističkom pokretu jer i sami imaju značajnu kurdsku manjinu.
Glasnogovornik turskog predsjednika Tayyipa Erdogana u četvrtak je objavio da će Turska postupno zatvarati granične prijelaze sa sjevernim Irakom u koordinaciji sa središnjom vlašću u Bagdadu i s Iranom. Turski premijer Binali Yildirim trebao bi posjetiti Bagdad u nedjelju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati