Lina Budak na sudu pobijedila HZZO, oni se žale na presudu
LINA BUDAK uspješno vodi dva postupka pred Upravnim sudom u Zagrebu protiv HZZO-a koji joj 2023. godine nije htio dati pristanak za operaciju u inozemstvu te za četiri kemoterapije koje je na kraju primila u Njemačkoj. Točnije rečeno, hrvatski zdravstveni sustav nije joj htio platiti liječenje u inozemstvu.
>> Lina Budak prvu kemoterapiju primila u Münchenu: "Ovo je odmazda sustava prema meni"
>> Mlada Splićanka: Ne mogu ni spavati normalno, a ne daju mi da idem van na operaciju
Prvostupanjski sudovi i u jednom i u drugom slučaju presudili su kako je HZZO bio u krivu te da je Budak imala pravo na liječenje u inozemstvu. Prema toj presudi HZZO bi trebao iz svojih sredstava pokriti troškove liječenja u inozemstvu.
Sud: Zbog grešaka povrijeđeno je ljudsko pravo na zdravlje
Kako je utvrdio sud u svom obrazloženju, nepobitno je dokazano kako je u slučaju postupanja prema Budak kao teškom pacijentu bilo grubih nedostataka i diskriminatornih učinaka internih procedura, a koje su dovele do nepravodobnog liječenja čime je, utvrdio je Upravi sud u Zagrebu, povrijeđeno ljudsko pravo na zdravlje.
"Želim da i ova presuda bude vodilja za Katarinu Perkušić iz Splita i sve druge pacijente koji se bore da im se prizna pravo na liječenje u inozemstvu", kaže Budak u razgovoru za Index zadovoljna presudama na koje je HZZO već najavio žalbe. No, krenimo redom.
Slučaj Line Budak, o kojem je prvi pisao Index, a kojoj je zbog propusta u liječenju ozbiljno narušeno zdravlje i ugrožen život, potvrdio je još jednom zašto se po stopi smrtnosti od raka Hrvatska nalazi na drugom mjestu među državama članicama EU.
Intervju s Budak objavili smo u veljači 2023. godine, u kojem je otkrila kako boluje od karcinoma dojke, a ključan nalaz, koji ukazuje na tešku malignu bolest, bio joj je uskraćen punih sedam mjeseci.
Beroševa inspekcija nije utvrdila nepravilnosti, sud jest
Lini Budak nije bio dostupan nalaz PHD-a (rezultat biopsije). Taj nalaz ne izdaje se pacijentima na ruke, već isključivo u sklopu specijalističkog kontrolnog pregleda. Na specijalistički pregled Budak se javila sedam mjeseci kasnije, odnosno kada je završila sve pretrage na koje ju je poslao specijalist.
Sedam ključnih mjeseci kasnilo je liječenje ove bolesti, za koju je najvažnije vrijeme reakcije, odnosno što raniji početak liječenja. Zbog izgubljenog vremena te činjenice da nije dobila nikakvu terapiju, kao i toga da joj nije propisano liječenje, Budak se odlučila na operativni zahvat u Njemačkoj.
Nalaz inspekcije Ministarstva zdravstva utvrdio je da nije bilo pogrešaka ni kršenja procedura u pristupu liječenju toj zagrebačkoj odvjetnici, inače onkološkoj bolesnici.
"Ustavna obaveza svakog od nas je brinuti o svom zdravlju.", rekao je tada prilično bešćutno danas bivši ministar zdravstva Vili Beroš. No, Upravni sud nije se složio s tom tvrdnjom, naglašavajući da Budak nije 7.5 mjeseci obaviještena o svom zdravstvenom stanju.
Nalaz pravobraniteljice pobio Beroševu inspekciju
Za razliku od bolničkih povjerenstva i inspekcije resornog Ministarstva koje su u rekordnom roku od par tjedana odbacili pritužbe Line Budak, pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter istragu je provodila mjesecima, te na kraju u studenom prošle godine objavila izvješće koje je u potpunosti pobijalo nalaz inspekcije Ministarstva zdravstva.
Sud je uzeo u obzir i nalaz pučke pravobraniteljice te dao za pravo Budak da su joj, u njenom slučaju, povrijeđena osnovna prava te je potpuno jasno, u njenom slučaju, zašto je na kraju izgubila povjerenje u zdravstveni sustav Hrvatske.
Sud: S pravom izgubila vjeru u zdravstveni sustav zemlje
"Uz sve ostale, nazovimo ih 'propuste' zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj, iako bi bila prikladnija neka puno teža riječ, jasno je zašto je tužiteljica potpuno izgubila vjeru u zdravstveni sustav zemlje čija je državljanka i pomoć odlučila potražiti u Njemačkoj", stoji u obrazloženju presude.
Na obje presude Upravnog suda HZZO je već najavio žalbu. Kako nam kaže Budak, spremna je ići od kraja te svojim primjerom pomoći i potaknuti i druge slične slučajeve da naprave isto.
Podsjetimo, Index je jučer objavio priču o psihijatrici iz Splita Katarini Perkušić koja je podnijela zahtjev HZZO-u za liječenje u inozemstvu jer joj je potrebna reoperacija koja, prema njenim saznanjima, nikada nije izvedena u Hrvatskoj.
Takav zahvat zahtijeva centar s visokom razinom stručnosti i iskustva, gdje se ovakve reoperacije redovito izvode. No, HZZO je odbio taj zahtjev.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati