Ministar Fuchs: Imali smo pritužbe roditelja zbog zaključavanja škola
MINISTAR znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs rekao je danas da je krizni tim krenuo u Osnovnu školu Prečko u Zagrebu nakon jutrošnjeg napada te da će dionici trebati promisliti o pristupima zaštiti škola od budućih sličnih slučajeva.
Fuchs je ocijenio da se radi o strašnoj tragediji koja je potresla sve u zemlji i kazao da je u mislima sa svima, u prvom redu s djecom i roditeljima stradale djece, ali i svim ostalim učenicima škole.
"Naš krizni tim je odmah po obavijesti, čak i bez potrebnih detalja, krenuo prema školi, on se i sada nalazi tamo, taj dio odvija se po propisanim i ustaljenim procedurama kako smo napravili u Ministarstvu", rekao je Fuchs u izjavi novinarima u NSK nakon sjednice vlade.
Ići će se i na individualne, ali jednako tako i na grupni pristup psihološkoj pomoći i ta psihološka pomoć definitivno će trajati koliko god bude potrebna.
Oni će po potrebi dizati dodatne stručnjake u direktnim komunikacijama s roditeljima, učenicima i osobljem i nastavnicima škole. Prvo će kontaktirati djecu koja su nažalost nastradala, ali svakako i sve ostale učenike i roditelje, ali i nastavnike škole, kazao je.
Fuchs je ocijenio da će svi dionici obrazovanja trebati promisliti pristupe za preveniranje budućih sličnih slučajeva.
"Ne radi se o terorizmu"
"Morat ćemo zajedno razraditi svi skupa, i osnivači škola, ali svakako i mi u Ministarstvu, da vidimo na koji najbolji način se mogu prevenirati ovakvi slučajevi gdje se ne radi o terorizmu ili ugrozi unutar škole od učenika ili djelatnika, nego kad imate ovakve upade ljudi sa strane.
Naravno da to treba u maksimalnoj mjeri spriječiti, ali podsjetit ću vas isto tako na one događaje u Beogradu, tamo je profesionalni zaštitar sjedio na porti i bio likvidiran. Ne postoje apsolutna rješenja, ali da ćemo naravno pokušati napraviti sve što možemo, sigurno da hoćemo", rekao je.
Ministar Fuchs je kazao da se o sigurnosti škola razmišlja od "onog isto tako tragičnog događaja u Beogradu" i podsjetio da je tada Ministarstvo uputilo dopis svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj upravo upozoravajući na smjernice i potrebu intenzivnog rada na sprečavanju ovakvih i sličnih događaja u samim školama i s apsolutnim i prvenstvenim naglaskom na sigurnost učenika.
Napomenuo je da ne postoji poseban propis da netko od zaštitarskih službi bude angažiran i sjedi na vratima u školama. "Taj segment angažmana zaštitarskih službi ostao je u ingerencijama osnivača gdje škola, u početku, procijeni ima li nekakav problem, iako ja mislim da to u ovom slučaju nije slučaj, obrati osnivaču koji onda po potrebi angažira neku zaštitarsku službu", kazao je.
"Detektori metala neprovedivi u velikim školama"
Osvrćući se na pitanje uvođenja detektora metala, kazao je da je to u nekoj velikoj školi neprovedivo.
"Ako uzmete samo da bi takav pregled detektorom trajao minutu-dvije, ulazak djece u školu trajao bi satima", kazao je i dodao da napadnuta škola u Prečkom ima i videonadzor, ali da to nije spriječilo osobu da uđe unutra.
Rekao je i da su neke škole prakticirale da na porti sjedi netko od tehničkog osoblja škole i bude zadužen za ulaske u školu, a drugi dio škola zaključava vrata nakon što učenici uđu.
"Roditelji su se žalili na zaključavanje škola"
"Međutim mi smo u Ministarstvu imali pritužbe roditelja zbog zaključavanja škole. Dakle, nije baš to potpuno jednoobrazno, ima uvijek i protiv", kazao je Fuchs i dodao da je pitanje na koji način bi se današnji slučaj mogao prevenirati.
Ne radi se ni o kakvom učeniku i ne radi se ni o kakvom de facto terorizmu, kazao je.
Odbacio je mogućnost da u školama budu zaposleni socijalni radnici jer se oni bave obiteljima, a u školama djeluju socijalni pedagozi koji su školovani da pokrivaju pedagoški i socijalni aspekt.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati