Najveći gubitnik ovih izbora je SDP, no nije jedini
NAJVEĆI gubitnik ovih izbora definitivno je SDP, no nije jedini. Most je, primjerice, napravio uspješnu transformaciju od stranke koja okuplja nezavisne načelnike i gradonačelnike u stranku koja je zadovoljna ulaskom nekoliko svojih članova u vijeća i skupštine. Domovinski pokret, koji se predstavlja kao stožerna desna stranka, hvali se ulaskom u drugi krug zagrebačkih izbora, kao i ulaskom u 14 županijskih skupština, no za sada nigdje nije na vlasti. No krenimo redom. Od SDP-a.
>> Ovo su rezultati izbora u svih 128 gradova
"Shvatili smo poruku birača, izvukli smo iz toga pouku i mijenjat ćemo se nabolje", rekao je u jednom trenutku šef SDP-a Peđa Grbin. No problem je u tome što SDP nije doživio poraz, nego debakl. Od četiri najveća grada u Hrvatskoj, samo u jednom gradu, i to Rijeci, njegov kandidat ulazi u drugi krug, dok je u glavnom gradu njegov kandidat bio peti, a u Splitu četvrti.
Debakl SDP-a
No ukupna slika možda bi mogla i zavarati jer je SDP u prvom krugu ostvario čak 44 pobjede, a najznačajnije su one za Krapinsko-zagorsku županiju, Ploče, Velu Luku, Korčulu, Krk, Umag i Koprivnicu. SDP se u drugom krugu bori za još 51 mjesto na čelu županija, gradova i općina. Najznačajnije su borbe u Splitsko-dalmatinskoj županiji, Rijeci, Šibeniku, Zadru, Karlovcu i Sisku. Iako je Siniša Hajdaš Dončić temeljem ovih brojki rekao da njegova stranka nije pred potopom, nego je najjača stranka na ljevici i lijevom centru, činjenice ipak govore drugačije.
Ako dobro prođe u drugom krugu, možda bude poraz, a ne debakl
Osim u Rijeci, gdje je SDP ipak zabilježio lošiji rezultat nego prije četiri godine, ta stranka nema značajniju pobjedu. Štoviše, uzdrmana je i u svojoj do jučer najčvršćoj utvrdi, Primorsko-goranskoj županiji, gdje Zlatko Komadina u drugi krug mora prvi put. Nevjerojatno zvuči podatak da SDP, nominalno druga stranka u Hrvatskoj, u četrdesetak općina uopće nije imao svoje liste, a u Osječko-baranjskoj županiji nije uopće imao svog kandidata. U mnogim gradovima SDP se također skrivao iza zbirnih lista više stranaka, odnosno koalicijskih partnera. U drugom krugu trebalo bi se dogoditi više čuda, prije svega u Splitsko-dalmatinskoj županiji, pa da SDP može pričati o porazu, a ne o debaklu.
Transformacija Mosta
Most je prije šest godina bio senzacija parlamentarnih izbora, kada se pojavio kao opcija koja može razbiti duopol HDZ-a i SDP-a. Koncept Mosta iz 2015. godine bio je jednostavan. Osim što su se predstavljali kao treći put te su negirali bilo kakvu ideologiju, okupljali su neovisne uspješne lokalne političare, odnosno gradonačelnike i načelnike općina. Sjedište im je bio Metković, gdje su vladali Božo Petrov i Nikola Grmoja.
No na ovim je lokalnim izborima Most, koji je nastao na savezu pobjednika lokalnih izbora, spao na svega dvije pobjede u prvom krugu. Miro Bulj dobio je 42.7 posto u prvom krugu, a u drugom ga čeka HDZ-ov Igor Vidalina, ali su mostovci u gradskom vijeću osvojili najviše glasova. Tu je i mala općina Kolan na Pagu, gdje su na izbore išli s HSP-om i Suverenistima, a njihov kandidat osvojio je 52 posto glasova. Doduše, Petrova čeka drugi krug izbora u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, no prevelika je razlika između njega i dosadašnjeg župana Nikole Dobroslavića iz HDZ-a. Metković nisu vratili. Dalibor Milan iz HDZ-a dobio je izbore u prvom krugu.
Most je tako definitivno napustio ideju o uspješnim lokalnim političarima, a to su priznali i u izbornoj noći.
"Most više nije 'dalmatinska stranka', nego smo sada postali nacionalna stranka", rekao je kandidat Mosta za zagrebačkog gradonačelnika Zvonimir Troskot pojašnjavajući da su u četiri najveća grada u Hrvatskoj ušli u gradske skupštine i vijeća.
Škorini luzeri
Domovinski pokret, koji se reklamira kao stožerna stranka desnice, u prvom krugu izbora nije zabilježio ni jednu pobjedu. No činjenica je da su članovi ove stranke samostalno ili u koalicijama ušli u 14 županijskih skupština te u skupštinu grada Zagreba, gdje će biti oporba. Ostali su u utrci za grad Zagreb, gdje Miroslav Škoro misli dostići veliku prednost Tomislava Tomaševića, a njihovi kandidati idu u drugi krug i u Zaprešiću i Benkovcu. Valja naglasiti da je u drugom krugu izbora u Vukovaru Ivan Penava, koji nije član Škorine stranke, no ima njezinu potporu. Isto tako, u Osijeku je u drugom krugu nezavisni Berislav Mlinarević, kojeg također podupire ta stranka. I to bi bilo to.
Iz Domovinskog pokreta u izbornoj su noći naglašavali kako su izborni rezultati zapravo sjajni, no da ne bi bili gubitnici ipak im treba barem jedna pobjeda. Bilo gdje.
Tko se više sjeća HNS-a?
Među gubitnicima je i HNS. Nekada moćna lokalna stranka, barem na sjeveru i na krajnjem jugu Hrvatske, gotovo je potpuno nestala. Njezini vijećnici ušli su u pojedine gradove i općine, no gotovo uvijek u koaliciji s nekom strankom. U Veloj Luci primjerice s SDP-om, u Pazinu s IDS-om, u Kutini s HDZ-om, a u Svetom Đurđu s Reformistima. Predsjednik HNS-a Stjepan Čuraj kaže da imaju oko stotinu vijećnika diljem Hrvatske, kao i da ih čeka borba za dva veća grada, Lepoglavu i Čakovec. Iz HNS-a priznaju kako je zabilježen ogroman pad u odnosu na lokalne izbore 2013. i 2017. godine, no smatraju kako su preokrenuli negativan trend posljednjih parlamentarnih izbora.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati