Prekinuta potraga za Antonijom: Tijelo nije pronađeno, bespilotne letjelice snimat će korito rijeke Krke
Foto: Nikša Stipaničev / Cropix, MORH, Edgetech
POTRAGA za tijelom Antonije Bilić, koja je nastavljena jutros na području rijeke Krke i okolnih jezera, prekinuta je u 15 sati, izvijestila je policija. Tijekom popodneva bespilotnim letjelicama bit će snimljeno područje kanjona Krke, od brane Brljan do ušća rijeke Krke u Šibeniku. "Današnjom pretragom nije pronađeno tijelo nestale maloljetnice Antonie Bilić.", priopćila je policija.
U potrazi je sudjelovao isti broj osoba kao i jučer, dakle preko 110 pripadnika Interventne jedinice policije, Specijalne policije (ronioci), policijskih službenika Kriminalističke i preko 20 pripadnika GSS-a i manji broj vatrogasaca iz Drniša. U pomoć je stiglo i osam slovenskih mornara s posebnim sonarom, kojega ima jedino Slovenija od svih država u regiji. Sonar je danas pretražio tri mala jezera uz rijeku Krku, no ništa nije pronađeno, izvijestila je slovenska vojska dodajući da će potragu nastaviti.
Jučer su pretraživali teren od Oklaja prema Kistanjama. Ronioci su bili na gornjem toku Krke, ali nije bilo rezultata. Prema Paravinjinom opisu mjesta gdje je navodno ostavio Antonijino tijelo, radi se o vrlo nepristupačnom terenu.
Kronologija:
15:00 - Šibenska policija priopćila je da je pretraga završila te da će se nastaviti u jutarnjim satima. Dodaju da tijelo nije pronađeno. Slovenska vojska priopćila je kako su pretražili tri mala jezera uz Krku te da također nisu ništa pronašli
14:50 - Vrhovni sud odlučio je da će obje istrage protiv Paravinje voditi šibenski sud
14:20 - MUP je izvijestio kako bespilotne letjelice snimaju korito rijeke Krke, te se nadaju da bi uporaba letjelica iz zraka mogla koristiti u pronalasku novih tragova u slučaju nestale Antonije
14:00 - Slučaj Paravinja komentirala je i premijerka Kosor, koju su novinari pitali jesu li hrvatske institucije mogle napraviti više, jer je Paravinja uz sva nedjela godinama slobodno šetao Hrvatskom.
"Vidjet ćemo je li se moglo više i bolje. Trenutno ulažemo napore da što prije bude izručen Hrvatskoj i da pravosudni sustav može reći svoje, da zaista odgovara za nedjela", rekla je Kosor.
Danas je o slučaju Paravinja razgovarala i s ministrom pravosuđa Bošnjakovićem. "U svom ovom užasu dobro je da postoji dobra volja u susjednoj državi za izručenje. Ministarstvo pravosuđa i MUP poduzimaju sve kako bi stao pred lice pravde u Hrvatskoj", kazala je premijerka.
13:09 - Ana Bilić: Ne vjerujemo izjavama osumnjičenika i tražimo poligrafsko testiranje
13:00 - Zbog optužbi za silovanje Paravinja na sarajevskom sudu u roku od osam dana
12:49 - Dvije bespilotne letjelice OS RH u potrazi su za Antonijom Bilić, priopćila je Hrvatska vojska. "Temeljem zahtjeva Ministarstva unutarnjih poslova u potragu za nestalom Antonijom Bilić danas, u utorak, 28. lipnja 2011. uključile su se i Oružane snage RH koje su na mjesto pretrage uputile dvije bespilotne letjelice OS RH te 12 pripadnika OS RH koji su zaduženi za rad s istima.", dodaju iz MORH-a.
12:15 - Simon Korez iz Slovenske vojske rekao je za Index da u potrazi za Antonijom Bilić sudjeluje osam vojnika 430. mornaričke divizije iz Ankarana. "Upotrebljavaju sonar tipa Sentinel. Ta naprava se pusti u more ili rijeku. Dugačka je oko metar i vuče je čamac koji je na vodi. Naprava je vezana na računalo koje prikazuje što ima u rijeci u širini 50 metara, 25 metara lijevo i desno od sonara", kazao nam je Korez i dodao kako sonar vidi sve predmete u širini 50 metara.
Rekao nam je da je u Sloveniji sonar bio u već nekoliko akcija pronalaženja, a jednog utopljenika je pronašao prije otprilike dvije godine.
10:50 - IZ MUP-a objašnjavaju da je šest slovenskih vojnika i specijalnih policajaca došlo na prijedlog hrvatske Specijalne policije, a na poziv glavnog ravnatelja hrvatske policije.
"Priključili su nam se vojnim čamcem i uređajem Side-scan Sonar Edge Tech 4900 kojeg posjeduje slovenska vojska, a služi za pretragu dna vodene površine", ističu iz MUP-a. Objašnjavaju da se sonar spušta u dubinu od 10 posto ukupne dubine vode i radi po principu odbijanja zvukova o predmete koji se nalaze na dnu vodene površine.
"Na kompjuteru koji zaprima povratnu informaciju vide se obrisi predmeta s dna vodene površine. Uređaj evidentira frekvencije od 400 do 900 kHz", pišu iz MUP-a i dodaju kako je uređaj uspješno korišten u Sloveniji kod pretraga Drave i Soče.
9:00 - Glasnogovornica šibenske policije rekla nam je kako će slovenski vojnici koji su došli u pomoć i donijeli posebnu opremu također sudjelovati u pretrazi terena
8:30 - Šibenska policija je objavila da u potrazi sudjeluje preko 130 ljudi te da je današnja potraga usmjerena od Brljana prema hidrocentrali
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati