Neće u stečaj: Država spašava Jadransku banku i tvrdi da je to javni interes
Foto: Hina
JADRANSKA BANKA iz Šibenika neće ići u stečaj, te će biti prva banka u posljednjih 15 godina koja će dobiti pomoć države za nastavak poslovanja.
Banka ima raspršenu vlaničku strukturu i u pretežitom je vlasništvu domaćih dioničara, pravnih i fizičkih osoba.
Državna agencija za osiguranje štednh uloga i sanaciju banaka, uz prethodno mišljenje Ministarstva financija, donijela je oluku o pokretanju postupka sanacije Jadranske banke.
"U skladu s prijedlogom Savjeta Hrvatske narodne banke od 2. listopada o.g., Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB) donijela je 8. listopada 2015., temeljem čl. 28. Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava, Odluku o otvaranju postupka sanacije Jadranske banke d.d. Šibenik. Ovoj Odluci prethodilo je usvajanje Sanacijskog plana od strane Savjeta Hrvatske narodne banke, uz prethodno mišljenje Ministarstva financija i DAB-a. Otvaranjem postupka sanacije Jadranska banka d.d. Šibenik nastavlja s uobičajenim poslovanjem, pod vodstvom nove uprave koju imenuje DAB. Naime, usprkos neispunjavanju regulatornih zahtjeva za kapitalom, Jadranska banka d.d. Šibenik ima jaku i stabilnu likvidnost, kao i pristup dopunskoj likvidnosti kod HNB-a", objavila je Hrvatska narodna banka.
Iz HNB-a navode da postoji javni interes za spašavanje banke, jer je u Šibensko-kninskoj županiji njena uloga bitna zbog velike povezanosti s gospodarstvom. Osim toga, gotovo polovica poslovnica i bankomata na tom području u vlasništvu je Jadranske banke, pa se procijenilo da bi njeno nestajanje imalo negativan utjecaj na stanovništvo i gospodarstvo u cjelini.
"Postoji javni interes za spašavanje banke"
"Sanacija Jadranske banke predložena je nakon što su ispunjeni uvjeti za njeno pokretanje prema Zakonu o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava. Utvrđeno je postojanje javnog interesa za nastavak funkcioniranja banke u značaju njezinih ključnih funkcija, u prvom redu za dostupnost kreditiranja te platnih usluga građanima i gospodarskim subjektima u Šibensko-kninskoj županiji, kao i u zaštiti javnih sredstava. Od ukupnih depozita stanovništva i gospodarskih subjekata u županiji, 34,4% odnosi se na Jadransku banku, a čak pedeset posto ukupnih sredstava koje je cjelokupni bankarski sektor pozajmio trgovačkim društvima s područja ove županije dolazi iz Jadranske banke.
U banci su krajem kolovoza ove godine građani imali otvoreno gotovo 25 tisuća računa za plaćanje, a njene poslovnice i bankomati čine 48% poslovnica svih banaka i 23 posto svih bankomata u županiji. S obzirom da zamjena tih usluga ne bi bila moguća u kratkom roku, zatvaranje poslovnica i bankomata banke ugrozilo bi dostupnost sredstava na računima, kao i platnih usluga građanima i gospodarskim subjektima, a time i nesmetano odvijanje gospodarske aktivnosti.
Kada je riječ o zaštiti javnih sredstava, valja reći da bi u slučaju stečaja banke znatna sredstva mogla postati privremeno ili trajno nedostupna jedinicama lokalne i područne samouprave te pojedinim javnim poduzećima s područja Šibensko-kninske županije", navode iz HNB-a.