Nijemac kojeg je zlostavljao svećenik: Ne želim njihov novac, želim pravdu
NIJEMAC Matthias Katsch ispričao je kako je imao 13 godina kada ga je u jezuitskoj školi u Berlinu prvi put zlostavljao svećenik. Nakon zlostavljanja, njegove ocjene su se pogoršale, pa ga je taj svećenik natjerao na dodatne poduke kod njegovog kolege, također svećenika.
Kako je Katsch ispričao, taj ga je svećenik natjerao da se skine u sobi za glazbeni, rekao mu da se sagne preko klupe za sviranje klavira i sadistički ga pretukao. Isto se ponovilo više puta u nadolazećim godinama.
Katsch je 2010. godine svoju priču iznio u javnost
"Mislio sam da bi moglo biti još dječaka poput mene, ali sam uvijek mislio i da samo ja imam dva zlostavljača. To je bila grozna sramota za mene", ispričao je CNN-u Katsch, sada 55-godišnji muškarac koji je dio kampanje koja traži pravdu za žrtve zlostavljanja od strane svećenika.
"Šokirao sam se kada sam saznao da nisam jedini. Bilo je puno žrtava koje su iskusile isto. Tada sam shvatio da se radi o sistematskom zlostavljanju", dodao je.
Katsch je 2010. godine svoju priču podijelio s javnosti, što je izazvalo iznošenje priča od stotina osoba koje su preživjele zlostavljanje. Podsjetimo, ovog utorka je Njemačka biskupska konferencija objavila izvješće koje je utvrdilo da je u posljednjih 70 godina od strane 1600 svećenika i drugih pripadnika klera zlostavljano najmanje 3.677 osoba.
Više od polovice žrtava u vrijeme zlostavljanja imalo je manje od 14 godina, a većina žrtava bili su dječaci.
Kardinal Reinhard Marx, predsjedavajući Njemačkom biskupskom konferencijom, otkrio je ove podatke koje je nazvao sramotnima.
"Šokirani smo i duboko potreseni jer se ovo dogodilo u Crkvi. Kao i da je to danas moguće, i to od strane svećenika i klera, božjih ljudi. Onih kojima je dan zadatak čuvanja ljudi. Moramo se na ovo osvrtati opet i opet. Već smo o ovome govorili, ali moramo o tome govoriti ponovno", rekao je.
Katsch je sumnjičav
Katsch sumnja da izvješće u potpunosti otkriva razmjere u kojima su počinjeni zločini. Kaže kako spomenuto izvješće pokriva samo minimum slučajeva koje su dobrovoljno prijavile župe te dodaje da vjeruje kako je stvarni broj žrtvi barem 10 puta veći.
"Za one koji su zlostavljani radi se o tome da odmah želimo znati istinu. Tako smo dugo čekali na ovo, sada želimo znati", rekao je i dodao kako smatra da se Crkva mora referirati na odštete koje se isplaćuju zlostavljanima.
"Prosječna naknada odštete je oko 3.000 eura. Njemačka Crkva je jedna od najbogatijih Crkvi na svijetu. To je smiješno i oni to znaju", rekao je Katsch.
Kako javlja CNN, nije jasno na kojem je mjestu njemačka Katolička crkva kada se radi o popisu najbogatijih Crkvi na svijetu, ali dodaju kako je bez sumnje iznimno bogata. Primjerice, prošle godine su uprihodili 6,5 milijardi eura samo zahvaljujući sustavu poreza koji potječe iz 19. stoljeća. Očekuje se i kako će ove godine iznos biti još veći.
2016. godine najbogatije dijeceze u Paderbornu, ona minhenska i koelnska, skupa su prijavile imovinu čija je vrijednost bila veća od 11 milijardi eura. Usporedbe radi, procjenjuje se da Vatikan posjeduje imovinu u iznosu od 7 milijardi eura.
Prema njemačkom zakonu, ako ste registrirani katolik, 8 do 9 posto vaših prihoda ide Katoličkoj crkvi. U posljednjem popisu stanovništva, katolicima se deklariralo oko 24 milijuna Nijemaca. Uplaćeni porezi stvaraju gotovo 80 posto prihoda njemačke Crkve.
"Želim pravdu"
CNN je poslao upit Njemačkoj biskupskoj konferenciji u kojemu je upitao kako su računali koliku odštetu može dobiti žrtva zlostavljanja. Uputili su ih na svoj sajt na kojemu stoji kako mogu dobiti maksimalno 5.000 eura s mogućnošću posebne dodjele odštete za "posebno ozbiljne slučajeve".
Katsch je frustriran iznosom kao i terminom kojim se Crkva koristi za odštetu. "Recognition fee", odnosno u slobodnom prijevodu naknada koju Crkva priznaje, ono je što žrtvama isplaćuje njemačka Crkva. Ne žele to nazvati odštetom ili kompenzacijom.
Katsch je dobio naknadu u iznosu od 5.000 eura tek nakon što je njegov zlostavljač priznao da je zlostavljao više djece. Katsch kaže da ne želi njihov "recognition fee". "Želim pravdu", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati