U novoj vladi Crne Gore neće biti prosrpske i proruske desnice?
MANDATAR za sastav nove crnogorske vlade Milojko Spajić objavio je kako ima podršku svoje stranke da u vladu ne pozove prosrpsku koaliciju Za budućnost Crne Gore, koju predvodi četnički vojvoda Andrija Mandić. Prethodno je čelništvo Bošnjačke stranke objavilo da je prihvatilo Spajićev poziv da bude dio nove vlade i dobilo obećanje mandatara da u njoj neće biti predstavnici nekadašnjeg prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta.
Ta informacija kasnije je potvrđena iz Spajićeve stranke Pokret Europa sad te su se pojačale špekulacije da mandatar za takvu odluku nema podršku svih svojih zastupnika i da neće uspjeti osigurati većinsku podršku u parlamentu za izbor vlade.
Spajić najavljuje mirovine i plaće
Ipak, Spajić je noćas nakon sastanka s predstavnicima svog zastupničkog kluba, koji je trajao pet sati, na Twitteru objavio zajedničku fotografiju uz tekst "Jedinstveno grabimo ka Europi: minimalne penzije 450 eura (prosječne 600 eura), minimalne plaće 700 eura (prosječne 1000 eura)", što je bilo i Spajićevo glavno obećanje u predizbornoj kampanji za parlamentarne izbore, na kojima je pobijedio.
Nova nestabilna vlada?
Nakon ovakvog političkog raspleta postalo je izvjesno da bi Crna Gora uskoro mogla dobiti novu vladu, koju će podržavati maksimalno 44 od ukupno 81 zastupnika u crnogorskom parlamentu.
U novoj vladi bi trebali biti, pored Spajićevog PES-a, građanski orijentirana Demokratska Crna Gora bivšeg predsjednika parlamenta Alekse Bečića, Socijalistička narodna partija - umjerena prosrpska stranka te manjinske partije Bošnjaka, Hrvata i Albanaca.
U oporbu idu Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića, Ujedinjena Reformska akcija bivšeg premijera Dritana Abazovića te prosrpska i proruska koalicija Za budućnost Crne Gore. Spajićevoj vladi, ako je uspije formirati, bit će teško donositi značajne reformske odluke iz područja pravosuđa za koje je potrebna tropetinska većina u crnogorskom parlamentu, odnosno podrška najmanje 49 zastupnika.
Zapad vrši pritisak na Spajića?
U crnogorskoj javnosti danima se špekuliralo da zapadna veleposlanstva vrše pritisak na mandatara Spajića da formira vladu bez ekstremne srpske desnice, dok je s druge strane iz Beograda jačao medijski pritisak da crnogorska vlade ne bi smjela biti formirana bez predstavnika Srba.
Pokret Europa sad je politička stranka desnog centra, nastala iz prve vlade formirane nakon parlamentarnih izbora u kolovozu 2020., a čelnici su joj nekadašnji ministri u vladi bivšeg premijera Zdravka Krivokapića - Milojko Spajić i Jakov Milatović.
Ta vlada, koja je formirana nakon što je Milo Đukanović prvi put poslije tri desetljeća poražen na izborima, sastavljena je pod jakim utjecajem Srpske pravoslavne crkve. Spajić i Milatović dobili su podršku građana nakon što su početkom prošle godine, uoči pada Krivokapićeve vlade, uspjeli minimalnu plaću u Crnoj Gori povećati s 220 na 450 eura.
Milatović je potom početkom travnja izabran za predsjednika Crne Gore porazivši u drugom krugu predsjedničkih izbora dotadašnjeg predsjednika Đukanovića. Izbornu listu PES-a na parlamentarnim izborima početkom lipnja predvodio je Spajić i tada su osvojili 24 zastupnička mandata, najviše od stranaka koje su sudjelovale u izbornoj utrci.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati