Obitelji poginulih krive Boeing i traže pravdu
OBITELJI poginulih putnika leta kompanije Ethiopian Airlines krenule su, nakon preliminarnog izvješća, postavljati neugodna i ljuta pitanja američkom proizvođaču zrakoplova Boeingu, piše Reuters.
Iako etiopski istražitelji za ovu strašnu tragediju nisu izravno okrivili kompaniju Boeing, posredno su ukazali na njenu odgovornost jer su skinuli krivnju s pilota, odnosno dokazali su da su oni slijedili hitnu proceduru za takve slučajeve, i preporučili joj popravak neispravnog sustava.
Podsjetimo se, prema preliminarnom izvješću, podaci iz crnih kutija Boeinga 737 MAX 8 koji je pao 10. ožujka u Adis Abebi, kada je poginulo 157 osoba, pokazuju jasne sličnosti s padom zrakoplova istog tipa indonezijske kompanije Lion Air u listopadu prošle godine, kada je poginulo 189 putnika i članova posade.
Isključili su sustav, ali je već bilo kasno
Naime, u izvješću stoji da su se piloti zrakoplova Ethiopian Airlinesa borili s automatskim sustavom u avionu gotovo cijelo vrijeme tijekom 6-minutnog leta.
Piloti, koji nisu mogli stabilizirati Boeing 737 Max 8 čak ni nakon što su slijedili preporučene postupke za ovu situaciju, pokušali su zajedničkim snagama podignuti nos aviona tijekom posljednjih trenutaka leta. No zbog neispravnog očitanja gubitka uzgona, automatski sustav unutar zrakoplova spuštao je nos zrakoplova četiri puta tijekom leta, onemogućujući pilotima da isprave problem.
Piloti su, nakon što su uočili problem s automatskim sustavom uspostave ravnoteže, slijedili preporučene hitne procedure i isključili sustav. Pokušali su ručno uspostaviti ravnotežu, ali je avion prebrzo letio te je ručno podešavanje bilo fizički nemoguće.
Manje od dvije minute kasnije let 302 Ethiopian Airlinesa srušio se i poginulo je 157 putnika i članova posade.
Šef Boeinga priznao problem sa softverom
Kompanija Boeing ubrzo je nakon izvješća i sama priznala kako je greška u njenom softveru MCAS-u uzrokovala dvije nedavne avionske nesreće Boeinga 737 Max 8. No nije time i preuzela kaznenu odgovornost u smislu da je potvrdila da se radilo o propustu, već je nesreću prikazala kao tehničku grešku koja se nije mogla predvidjeti.
“Nama u Boeingu vrlo je žao zbog izgubljenih života u nedavnim nesrećama zrakoplova 737 Max 8. Te tragedije zauvijek će ostaviti težak trag na našim srcima i u našim umovima. Izražavamo sućut obiteljima poginulih putnika i posade“, rekao je Dennis Mullenburg, predsjednik i glavni izvršni direktor tvrtke Boeing.
Rekao mi je da izađem i pogledam njegov avion
Konjitu Shafi, kojoj je u avionskoj nesreći poginuo 31-godišnji brat Sintayehu, zanima zašto kompanija nije naučila potrebnu lekciju nakon slične tragedije u Indoneziji u listopadu prošle godine.
"Boeing je već bio upoznat s tim problemom", rekla je misleći na automatski sustav MCAS.
"Da su ranije priznali problem zrakoplovnim tvrtkama, nesreća se možda ne bi ni dogodila", dodala je.
Konjita Shafi sjetila se svog posljednjeg razgovora s bratom. S obzirom na to da njihova obitelj živi blizu rute kojom prolaze avioni, nazvao ju je odmah nakon polijetanja kako bi ju pozdravio.
"Zamolio me je da izađem i pogledam avion jer je on bio točno iznad našeg doma", rekla je. "Ponovno sam ga nazvala i pitala kako radi mreža, a on je odgovorio 'Ne znam, do sada je radila. Nakon toga je rekao – zbogom. Mislim da se u to vrijeme dogodila nesreća."
"Zarada im je važnija od života"
Među žrtvama su bile i tri generacije jedne kenijske obitelji: baka Anne Wangui Karanja, njezina kći i njezina tri unuka.
"Iz izvješća smo saznali da je proizvođač odgovoran za problem", rekao je Quindos Karanja koji je u avionskoj nesreći izgubio majku, sestru, nećakinje i nećaka. "Bijesan sam na njih (Boeing) jer im je zarada bila važnija od života."
Podnijeli prvu tužbu
Rođaci poginule Amerikanke, Samye Stumo, podnijeli su prvu tužbu protiv Boeinga i tvrtke Rosemount Aerospace Inc koja je proizvela neispravni sustav.
"Mi putnici trebamo zahtijevati da zrakoplovi budu sigurni kako ne bi bilo dodatnih žrtava", rekla je njezina majka Nadia Milleron. "Dobit ne bi smjela biti važnija od sigurnosti."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati