Objavljujemo plaće šefova državnog Pletera
OVIH DANA u fokusu javnosti našla se državna tvrtka Pleter, koja je odlučila reagirati tek 12 dana nakon potresa te bi tijekom sljedećih nekoliko dana trebala postupno preuzeti prehranu stradalih građana na području Banije. Na čelu tvrtke Pleter koja upravlja s 23 vojne kuhinje, sedam prostora za podjelu hrane, pet domova Oružanih snaga RH, četiri restorana koja nisu u sklopu HV-a, dva kafića, 32 vojničke kantine i sedam praonica rublja je umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković, inače diplomirani kriminalist.
> Državni Pleter godinama uživa povlašteni položaj. Tek nakon 12 dana dolaze na Baniju
Kako smo istražili, Mareković, heroj Domovinskog rata te predsjednički savjetnik i Kolinde Grabar-Kitarović i Zorana Milanovića, često je pod udarom kritika da uništava ovu tvrtku koja je u stopostotnom državnom vlasništvu. Mareković posjeduje čak tri stana, jednu kuću te građevinsko zemljište. U imovinskoj je kartici prijavio plaću u Pleteru višu od 17 tisuća kuna, a imovina mu je, kako smo utvrdili, pozamašna.
Morao likvidirati vlastitu firmu registriranu za poslovna savjetovanja
Obiteljski izlet u privatni sektor neslavno mu je propao jer je nakon nekoliko godina morala biti likvidirana tvrtka koja je bila specijalizirana za, vjerovali ili ne, poslovna savjetovanja. Mareković se nije baš proslavio ni kao glavni inspektor Oružanih snaga RH, što mu je bila posljednja dužnost u MORH-u prije nego što je preuzeo Pleter, s obzirom na to da je ostao zapamćen po tome što je tijekom jedne inspekcije u tenku provozao svoju tajnicu.
No krenimo redom.
Mareković je imovinskoj kartici Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa prijavio da ima bruto plaću od 32.119 kuna, odnosno 17.468,43 kune neto. No ona je znatno viša.
Prema službenim podacima iz kolovoza prošle godine, njegova bruto plaća iznosila je 36.582 kune. Mareković se, podsjetimo i na to, na čelu Pletera nalazi od 2012. godine.
Tri stana, kuća, apartman na moru i veliko građevinsko zemljište
Mareković je u imovinskoj kartici prijavio i tri stana, kuću, apartman i građevinsko zemljište. Stan u Maksimiru u Zagrebu od 84 kvadrata procijenio je na 1.5 milijuna kuna, a otkupio ga je od Ministarstva obrane. Apartman u mjestu Selce od 43 kvadrata procijenio je na 750 tisuća kuna te tvrdi da ga je dobio nasljedstvom.
Stan u Jastrebarskom od 76 kvadrata procijenio je na 300 tisuća kuna i vodi se na suprugu te je, stoji u imovinskoj kartici, dobiven nasljedstvom. Drugi stan u Jastrebarskom, od 59 kvadrata i procijenjen na 400 tisuća kuna, kupljen je kreditom.
Ovaj umirovljenik na čelu Pletera posjeduje i kuću u Mrkoplju od 270 kvadrata, a procijenio ju je na 750 tisuća kuna. Kupljena je, kaže, kreditom. Tu je i građevinsko zemljište u Sesvetskom Kraljevcu procijenjeno na 450 tisuća kuna. Posjeduje štednju od 80 tisuća kuna te dionice Končara.
U ratu je bio zapovjednik Tomi Medvedu
Mareković je imao i tvrtku Consilium amicus d.o.o., koja je bila registrirana za poslovna savjetovanja u Jastrebarskom, a vodila ju je njegova supruga. No tvrtka je neslavno propala i ugašena je u travnju ove godine. Točnije, likvidirana je. Imala je jednog zaposlenog, i to njegovu suprugu Milicu. Osnovana je 2009. godine, a zahtjev za likvidacijom firme podnesen je 2018. godine.
Mareković je u imovinskoj kartici prijavio i dva kredita, jedan od 210 tisuća kuna u Splitskoj banci iz 2016. godine te drugi od 185 tisuća eura kod Hypo banke. Prijavio je i tisuću kuna mjesečno od imovinskih prava.
Marijan Mareković u Domovinskom ratu imao je izuzetno bitnu ulogu kao zapovjednik 1. gardijske brigade Tigrovi, a kasnije je bio i pomoćnik načelnika Glavnog stožera za kopnenu vojsku. Istaknuo se i za vrijeme vojno-redarstvene operacije Oluja, a zapovijedao je snagama koje su u oslobađanje okupiranog područja krenule iz Ogulina. Iz tog vremena poznata je snimka Marekovića i zapovjednika 5. korpusa Armije BiH Atifa Dudakovića, koji su se 6. kolovoza 1995. susreli na mostu na Korani. Mareković je nositelj više vojnih odlikovanja, a bio je i zapovjednik današnjem ministru branitelja Tomi Medvedu.
Vozao tajnicu u tenku
Mareković je umirovljen 2012. godine u činu general-pukovnika, a posljednja dužnost koju je obnašao u MORH-u bila je ona glavnog inspektora obrane. Iz tog vremena za Marekovića je vezan incident kada je za vrijeme inspekcije na poligonu u Gašincima u tenku provozao svoju tajnicu. Incident se dogodio 2010. godine, a svjedoci su pričali kako se tijekom vožnje tenkom M84 demonstriralo okretanje, prelazak preko prepreka te ostale mogućnosti u vožnji.
> Glavni inspektor Oružanih snaga pod istragom jer je svoju tajnicu provozao u tenku?
Od 2012. godine, odmah nakon umirovljenja, ovaj diplomirani kriminalist postavljen je na čelo državne tvrtke Pleter. Zanimljivo je kako je Mareković u mandatu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović bio član njenog tima, i to na čelu Povjerenstva za vojna odlikovanja i priznanja te član njezinog Vijeća za domovinsku sigurnost. Na iznenađenje mnogih uzeo ga je i aktualni predsjednik Zoran Milanović, i to kao glavnog savjetnika za veterane Domovinskog rata.
Pleter - državna firma iz Sanaderova doba
Podsjetimo, tvrtka Pleter, u državnom vlasništvu, tek 12 dana nakon katastrofalnog potresa trebala bi preuzeti opskrbu hranom u Sisačko-moslavačkoj županiji, koja je pretrpjela katastrofalne štete. Tvrtka Pleter-usluge spominje se u odluci vlade RH još krajem 2005. godine kao tvrtka koja bi trebala preuzeti djelatnosti bivše Službe za gospodarenje nekretninama MORH-a. Naime, tadašnji ministar obrane Berislav Rončević u vladi Ive Sanadera proveo je ideju o osnivanju posebne tvrtke Pleter-usluge u sklopu racionalizacije troškova Ministarstva obrane. Počeli su s radom 2006. godine, a odmah su, bez natječaja dobili restorane i kuhinje MORH-a.
Pleter je, u isto vrijeme, na tržištu nudio niže cijene od onih koje su nudile privatne tvrtke i to zbog povlaštenog položaja. Naime MORH, odnosno država toj je novoosnovanoj tvrtki ne samo plaćao sve troškove za režije, nego su im dali da koriste besplatno prostor. Pleter je besplatno dobio ne samo prostore nego i opremu, inventar, trgovačku robu, vozila, opremu, a država je preuzela i investicijske troškove.
Iako je u vrijeme vlade Ive Sanadera Pleter zamišljena kao tvrtka koja će konkurirati na tržištu, danas više od osamdeset posto prihoda dolazi od poslova s državom i to izravno od ministarstava.
Prosječna plaća u Pleteru 4147 kuna
Pleter je 2007. godine, od kad je preuzeo MORH-ove prostore, imao malo više od 650 zaposlenih, dok 2019. godine broj zaposlenih iznosi 1125 djelatnika. Prosječna plaća u toj tvrtki iznosi malo više od 4 tisuće kuna, točnije 4147 kuna.
Mareković je zbog odnosa sa zaposlenicima Pletera često kritiziran od strane sindikata koji su ga optužili da tvrtku vodi u propast. Mareković je takve stavove nazvao "klevetama i lažima".
Članovi Uprave s visokim plaćama
Naglasimo na kraju kako uz predsjednika Uprave Pletera Marijana Marekovića, uprava ove državne tvrtke ima još dva člana Uprave i to Martinu Puljić i Denisa Skubica. Prema podacima koje je od Pletera zatražio novnar Hrvoje Šimić vidi se da i oni imaju vrlo visoke plaće. Puljić je u kolovozu imala bruto plaću od 29,054.73 kune, a Skubic 29,583 kune.
Podaci Martine Puljić ne poklapaju se s onima iz imovinske kartice. Ona je svibnju prošle godine prijavila bruto plaću od 22604 kune odnosno 17267 kuna neto. Puljić je prijavila tri kredita i to Splitske banke iz 2013. godine od 9817 eura, PBZ-a iz 2017. godine od 96362 kune. Treći kredit od PBZ-a je iz 2019. godine od 254 tisuće eura glasi na supruga. Prijavila je jedan stan od 127 kvadrata vrijedan 2,5 milijuna kuna. Suprug joj radi u Klinici Vrapče.
Denis Skubic član je Uprave od 2012. godine, a njegova supruga radi u državnom APIS-u na plaći od 12150 kuna. Posjeduje dva stana u Zagrebu od 84,60 kvadrata procijenjen na 895500 kuna te od 53,07 kvadrata procijenjen od 600 tisuća kuna koji glasi na suprugu. Prijavio je i građevinsko zemljište u Brdovecu te štednju od 350 tisuća kuna. Ima jedan kredit iz 2016. godine 15 tisuća eura.
Danas Pleter koristi 23 vojne kuhinje, 7 prostora za podjelu hrane, 5 domova Oružanih snaga RH, četiri restorana koja nisu u sklopu HV-a te dva kafića. Koriste 32 vojničke kantine i imaju i jednu trgovinu vojne opreme te 7 praonica rublja. Imaju i tri smještajna objekta, hotela. U upravi je zaposleno 54 zaposlenika, a u ugostiteljstvu ih radi više od 600.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati