Obrat u Čistoći, radnici ipak ne izlaze na teren. Oglasio se Tomašević
RADNICI Čistoće, nakon trodnevnog štrajka, večeras su, prema najavama, trebali nastaviti raditi. Naime, u pregovorima s Upravom Holdinga koji su održani popodne dogovoreno je da će zasad dobiti povećanje od 700 kuna za najniže plaćene poslove i 600 kuna za vozače te da se štrajk večeras prekida. Dogovor su potvrdili i neki od radnika i sindikalci koji su s radnicima bili na sastanku.
No to se ipak nije dogodilo. Neki među radnicima bili su nezadovoljni dogovorom i među njima se moglo čuti da postoji mogućnost da večeras ipak ne izađu na teren, što se na kraju i obistinilo. Iako su prošla 22 sata, radnici su i dalje u dvorištu Čistoće i nisu krenuli na teren.
Podsjetimo, smeće se u Zagrebu ne odvozi od ponedjeljka rano ujutro zbog štrajka radnika Čistoće koji je krenuo zbog otkaza trojici radnika koji su bacali različite vrste otpada u isti kamion. Otkazi su poništeni, no potom su radnici iznijeli još zahtjeva od kojih je ključan onaj kojim traže veće plaće.
Čini se da neće biti ništa od izlaska treće smjene radnika Čistoće na teren.
Kako se prije 23:00 sata moglo čuti u sjedištu Čistoće, radnici treće smjene čekaju radnike koji su bili na sastanku da im pojasne što je točno dogovoreno, no po svemu sudeći, radnici noćas neće krenuti s odvozom smeća.
Više informacija očekuje se ujutro.
Radnici su neko vrijeme bili unutar prostorija Čistoće, a onda je veliki broj radnika ponovno izašao u dvorište. U jednom trenutku se čulo i svojevrsno navijanje.
I dalje nema izlaska na teren.
Radnik Čistoće Anis Bajrić za Hinu je kratko komentirao: "Nagovaraju nas, ali ne damo se, ne ide se najvjerojatnije van".
"Kamioni još uvijek stoje. Radnici su došli na posao, jedan dio radnika je unutra, razgovaraju s poslovođama, jedan dio je vani. Razgovarao sam s grupom koja je vani - oni nisu voljni izaći, kažu da je prekid rada napravila prva smjena pa neka prva smjena i pokrene", rekao je glavni je sindikalni povjerenik Samostalnog sindikata radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima Hrvatske Zdravko Stoilković za Hrvatski radio.
Izrazio je uvjerenje da će prva smjena pokrenuti rad i da će kamioni u prvoj smjeni izaći van.
"Ovi radnici koji su ovdje, očito nemaju komunikaciju s radnicima koji su danas postigli dogovor s poslodavcem i nemaju pisanu potvrdu da je sporazum postignut i za sada, koliko vidim, nemaju namjeru izaći. Hoće li se nešto promijeniti tijekom večeri, zaista ne znam", pojasnio je.
Upitan postoji li mogućnost da radnici tijekom noći izađu i počnu čistiti Zagreb, rekao je kako će se to dogoditi ako promijene svoje mišljenje i raspoloženje i ako netko može utjecati na njih, u suprotnom će kamioni do jutra ostati gdje jesu.
Na pitanje znači li to da je neizvjesno je li zaista postignut dogovor, Stoilković je odgovorio kako vjeruje da je dogovor postignut, ali trenutno nema predstavnika radnika koji su to dogovorili u prvoj smjeni pa radnici treće smjene bez njihove pisane potvrde ne žele izaći vani, podsjetivši ipak da jedan dio radnika razgovara s poslovođama.
Potvrdio je kako je zasad neizvjesno što će se tijekom noći događati.
"Smeta mi što smo mi gradska vlast koja pokaže takav iskorak u materijalnim pravima i onda smo mi u cijeloj Hrvatskoj pokazna vježba i imamo ovakve štrajkove", rekao je Tomašević i dodao da želi poboljšati materijalna prava radnika, ali da je potrebno naći balans.
"Ukupno sa svim naknadama nakon ovog povećanja u siječnju je prosječna cifra 990 eura neto", rekao je Tomašević.
Gradonačelnik Tomislav Tomašević gostuje u RTL Direktu.
"To je suprotno dogovoru koji je danas postignut. Prvi dan je bio jedan zahtjev, drugi dan 11. Danas popodne je bio sastanak na koji su radnici sami poslali 5 predstavnika i sindikate. Predsjednik Uprave je na megafon sve predstavio, pitalo se slažu li se da se krene u odvoz. Svi su uglas rekli 'da'. Neozbiljno je, ako se radnici ne budu držali dogovora, kako da se mi onda držimo dogovora", rekao je.
"Pitanje za sindikate je jesu li oni predstavnici radnika. Ako nisu, onda pregovaramo s krivim ljudima", rekao je.
"Ispunjavanje svih zahtjeva znači 80 milijuna kuna više. Ne može se iz nezakonitog štrajka ispunjavati uvjete ultimatumima. Ne može", rekao je.
"Po meni trošak štrajka trebaju platiti sindikati i radnici", rekao je.
"Nadam se da će razum prevladati. Mi smo svima dali ugovore o radu, prava iz kolektivnog vlada. Prošla vlast je kršila kolektivne ugovore pa su sindikati samo tužili, nije bilo štrajka. Dobili smo ilegalni štrajk koji traje unedogled, stalno se dodaju zahtjevi, to se ni jednom gradonačelniku nije dogodilo, ni jednoj vlasti.
Neslužbeno se među radnicima može čuti da neće izaći na teren, da nisu upoznati s detaljima dogovora i da se osjećaju izdanima.
U ovim trenucima radnici Čistoće nalaze se u krugu sjedišta Čistoće na zagrebačkoj Radničkoj cesti. U 22 sata kreće noćna smjena i tada bi trebalo biti poznato hoće li krenuti s radom
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati