Otkriven radiosignal s planeta koji nam je relativno blizu
ZNANSTVENICI sa Sveučilišta Cornell u New Yorku su, izgleda, otkrili prvi radiosignal koji dolazi s planeta izvan našeg Sunčevog sustava.
Mnogi će pomisliti da se radi o radiosignalu koji šalje razvijena vanzemaljska civilizacija, no treba napomenuti da ovakve signale mogu izazvati i prirodni fenomeni, što se najvjerojatnije dogodilo i u ovome slučaju.
No čak i da ga nisu poslali "mali zeleni", otkrivanje ovakve vrste radiosignala ipak je korak naprijed prema razumijevanju vanzemaljskih svjetova jer stručnjaci putem analize takvih valova mogu utvrditi može li neki egzoplanet potencijalno podržavati razvoj života, piše Futurism.
O kakvom se planetu radi?
Egzoplanet s kojeg su potekli radiosignali spada u kategoriju vrućih Jupitera, a kruži vrlo blizu svoje zvijezde u zviježđu Volar.
Vrući Jupiter je vrsta egzoplaneta koji nalikuju Jupiteru, koji se nalaze jako blizu matičnoj zvijezdi te imaju visoku površinsku temperaturu zbog veličine, mase i sastava. Obično svoju zvijezdu obiđu u samo nekoliko dana (revolucija < 10 dana) i često su plimno zaključani, što znači da je jedna njihova strana uvijek okrenuta prema matičnoj zvijezdi, a da se na drugoj nalazi vječna noć.
Zviježđe Volar (Boötes) je jedno od najvećih zviježđa na našem nebu.
"Signal dolazi iz sustava Tau Boötes koji se sastoji od binarne zvijezde i egzoplaneta. Smatramo da je signal stigao sa samog planeta", rekao je astronom Jake D.Turner sa Sveučilišta Cornell.
Znanstvenici su otkrili ovaj signal koristeći radioteleskop LOFAR koji se nalazi u Nizozemskoj. Turner i njegovi kolege uočili su provale radioemisija u sustavu Tau Boötes, koji je od nas udaljen oko 51 svjetlosnu godinu, što je zapravo relativno blizu ako se uzmu u obzir klasične svemirske razdaljine. Ovaj divovski planet je samo nešto malo dalje od nas nego što nam je najbliža zvijezda.
Primjerice, najbliža zvijezda našem Suncu je Proxima Centauri koja je od njega udaljena 4.2 svjetlosne godine (video dolje).
Prirodni ili umjetni radiosignali
Stručnjaci koji su otkrili signal kažu kako će za otkrivanje njegovog točnog podrijetla trebati dodatna istraživanja. Za početak, trebaju potvrditi da signal uistinu dolazi s tog planeta. Ako su u pravu, ovakvi radiovalovi mogli bi nam otkriti imaju li ti udaljeni svjetovi magnetosferu poput one koja štiti Zemlju.
"Ako daljnje studije potvrde ovo otkriće, imat ćemo novi uvid u način istraživanja vanzemaljskih svjetova koji su od nas udaljeni desetke svjetlosnih godina", rekao je astronom Ray Jayawardhana sa Sveučilišta Cornell.
Zemljino magnetsko polje štiti naš planet od opasnog kozmičkog zračenja.
"Ako magnetsko polje nekog egzoplaneta nalikuje Zemljinom, to znači da bi on mogao potencijalno biti nastanjiv. Magnetsko polje štiti atmosferu planeta od sunčevog vjetra i kozmičkih zraka", objasnio je Turner.
"No signal je dosta slab, tako da je za sada još uvijek neizvjesno dolazi li stvarno s tog planeta. Izuzetno je važno da provedemo daljnja istraživanja kako bismo s točnošću utvrdili podrijetlo tih signala", dodao je.
Istraživanje naziva The search for radio emission from the exoplanetary systems 55 Cancri, upsilon Andromedae, and tau Boötis using LOFAR beam-formed observations predano je na objavu u časopisu Astronomy & Astrophysics.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati