Ovo su ključna pitanja o Trumpovoj bolesti na koja nema odgovora
PROŠLA su tri dana od šokantne objave da su američki predsjednik Donald Trump i njegova supruga Melania zaraženi koronavirusom.
Od petka, kad je objavljeno da je američki predsjednik pozitivan na covid-19, Trump je završio u vojnoj bolnici Walter Reid, a sve veći broj visokih dužnosnika njegove administracije je također zaražen koronavirusom.
Kako sada stvari stoje, postoji niz važnih pitanja na koja i dalje nema odgovora, a upravo bi odgovori na ta pitanja mogli biti ključni za razumijevanje koliku će štetu koronavirus napraviti Trumpu - od njegova zdravlja, preko reputacije, pa sve do političkog položaja.
Kad je Trump zadnji put imao negativan test na covid?
Jedno od kritičnih pitanja glasi: Kad su točno u Bijeloj kući saznali da je Trump pozitvan na covid-19?
Na press-konferencijama Trumpova liječničkog tima koje su održane u subotu i nedjelju u više je navrata postavljeno pitanje kad je zadnji put Trump imao negativan test na covid-19. Medicinski tim Bijele kuće svaki je put izbjegao odgovor.
Službena verzija Bijele kuće kaže da se Trump počeo loše osjećati u četvrtak navečer, nakon čega se testirao te tijekom noći objavio da je pozitivan.
Prema pisanju Wall Street Journala, Trump je prije telefonskog intervjua za Fox News dobio rezultate brzog testa, koji je bio pozitivan. No, Trump nije objavio da je pozitivan sve dok nije dobio potvrdu drugog testa, koji je precizniji od onog brzog.
"Neću vam dati točna vremena kad je predsjednik testiran", rekla je novinarima glasnogovornica Bijele kuće Kayleigh McEnany u nedjelju navečer pa dodala: "Testirao se redovito, a prvi pozitivan test dobili smo kad se vratio s donatorske večere u Bedminsteru." Radi se, podsjetimo, o golf-klubu u New Jerseyju, gdje je Trump bio u četvrtak navečer.
Bijela kuća: Liječnik se pogrešno izrazio
Dodatne komplikacije stvorila je izjava Trumpova liječnika Seana Conleya, koji je u uvodnoj izjavi na press-konferenciji u subotu ustvrdio da je Trumpu dijagnoza postavljena prije 72 sata, što bi značilo da su u Bijeloj kući znali da je Trump pozitivan u srijedu, prije velikog skupa u Minnesoti i donatorske večeri u četvrtak.
Bijela kuća naknadno je objavila izjavu u kojoj se tvrdi da se predsjednikov liječnik "pogrešno izrazio" i da je htio reći da je predsjednik "u trećem danu" bolesti.
Kad bismo znali točan vremenski slijed, što bi uključivalo i vremena testiranja i rezultate pojedinih testiranja, bilo bi puno jasnije jesu li Bijela kuća ili Trump osobno pokušali sakriti ključne informacije o zarazi covidom-19.
Znamo li sve činjenice o Trumpovu zdravlju?
Bijela kuća i Trumpov liječnički tim nisu bili posve transparentni o točnoj prirodi predsjednikova zdravstvenog stanja, piše BBC.
U petak su prvo rekli da ima blage simptome. Otad smo doznali da je u petak imao visoku temperaturu i poteškoće s disanjem te da je primio kisik.
U subotu je dr. Conley rekao novinarima da je Trump "vrlo dobro" te da je njegov liječnički tim "jako sretan" zbog njegovog napretka. Odmah nakon toga Trumpov predstojnik ureda Mike Meadows rekao je novinarima da je predsjednikovo stanje "vrlo zabrinjavajuće" i da "nije na putu prema potpunom oporavku".
U nedjelju je Conley pokušao objasniti ovu diskrepanciju sljedećom izjavom: "Nisam želio dati informaciju koja bi mogla tijek bolesti odvesti u drugom smjeru." Radi se o krajnje neobičnoj izjavi s obzirom na činjenicu da tijek bolest nema baš nikakve veze s izjavama predsjednikova liječničkog tima.
Bilo je i drugih izjava koje sugeriraju da Trumpov liječnički tim nije posve iskren o predsjednikovu stanju.
Primjera radi, u nedjelju je dr. Conley rekao da je predsjednik, uz to što je dobio antiviralni koktel lijekova, primio i deksametazon - steroid koji se u pravilu propisuje ljudima koji su u teškom, odnosno kritičnom stanju zbog covida-19. Rekao je da je predsjednik u subotu opet imao pad kisika u krvi, ali nije rekao koliki je taj pad bio.
>> VIDEO Liječnici iznijeli nove podatke o Trumpu: Dobio je prvu dozu deksametazona
Trump, podsjetimo, zbog svoje povijesti bolesti i činjenice da ima 74 godine, spada u skupinu visokog rizika za komplikacije uzrokovane koronavirusom. Ne bi bilo neobično da su se liječnici odlučili na agresivni pristup liječenju, piše BBC, ali kontradiktorne izjave i objašnjenja mogli bi narušiti povjerenje koje javnost ima u predsjednikov liječnički tim.
Bi li Pence trebao biti u izolaciji?
Potpredsjednik Mike Pence, koji bi u slučaju Trumpove nesposobnosti za obavljanje dužnosti mogao preuzeti ovlasti predsjednika, zasad je odbio samoizolaciju unatoč činjenici da je i on bio izložen virusu.
Mike Pence i njegova supruga Karen u nedjelju su bili negativni na covid-19 - bilo je to njihovo treće testiranje ovog tjedna. No, period inkubacije kod koronavirusa može trajati do 14 dana, tako da negativan test nije garancija da Pence nije inficiran.
Proteklih mjeseci Trump je, navodi BBC, izazivao sudbinu brojnim javnim nastupima prilikom kojih nije nosio masku. Pence planira nastaviti predizbornu kampanju, što sugerira da nije naučio lekciju koju je dobio Trump.
Trumpov savjetnik u kampanji Jason Miller u nedjelju je najavio da će Pence imati "vrlo agresivan raspored, baš kao i Trumpova obitelj", a u razgovoru za NBC News ustvrdio je da "nije nimalo zabrinut" zbog mogućnosti da je Pence zaražen.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz Donalda Trumpa instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: Donald Trump
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.