Počelo testiranje lijeka koji može obrnuti proces starenja i produljiti život
IZGLEDA da smo na pomolu otkrivanja prvog lijeka koji će obrnuti proces starenja, barem tako smatraju znanstvenici koji stoje iza početnih faza kliničkog istraživanja tog medikamenta, piše New Scientist.
Tijekom preliminarne studije, devet muškaraca je u periodu od godine dana uzimalo koktel lijekova koji bi trebali poništiti starenje, a nakon završetka testiranja bili su, u biološkom smislu, godinu i pol dana mlađi nego na početku.
Ljudski hormon rasta (rhGH)
Radi se o prvom kliničkom testiranju na ljudima lijeka koji može obrnuti proces starenja, produžujući pritom životni vijek. Međutim, rezultati se ne smatraju u potpunosti pouzdanima jer studija nije uključivala kontrolnu skupinu koja je uzimala placebo.
Muškarci, u dobi od 51 do 65 godina, uzimali su tri do četiri puta tjedno tijekom godine dana ljudski hormon rasta (rhGH), a kako bi se provjerila efikasnost koktela lijekova, znanstvenici su izmjerili njihovu biološku dob na početku i na kraju istraživanja.
Razlika između kronološke i biološke dobi
Svima je poznato da ljudi imaju kronološku dob, odnosno broj svjećica koje svake godine stavljamo na tortu. No, mi imamo i epigenetsku, odnosno biološku dob koja pokazuje koliko brzo propadaju naše stanice u usporedbi s općom populacijom. Kronološka i biološka dob mogu se razlikovati, ali se smatra da epigenetska bolje predviđa očekivano trajanje života.
Znanstvenici su tijekom istraživanja koristili četiri različite vrste određivanja epigenetske dobi, a sve su one pokazale da je biološka dob ispitanika bila 1,5 godina mlađa nego na početku liječenja.
Najnapredniji test biološke dobi naziva GrimAge ukazao je da su ispitanici nakon testiranja bili dvije godine mlađi, što se održalo i šest mjeseci nakon prestanka uzimanja koktela lijekova.
GrimAge određuje epigenetsku dob analizom kemijskih oznaka na DNK koje utječu na aktivnost ili neaktivnost gena. Radi se zapravo o metilaciji DNK, najviše proučavanoj epigenetskoj modifikaciji, odnosno o procesu pomoću kojeg se može predvidjeti naš životni vijek, ali i općenito zdravstveno stanje.
S obzirom na to da mnogi smatraju kako na ovo istraživanje treba gledati s dozom opreza jer je u njemu bio uključen mali broj ispitanika i nije bilo kontrolne placebo skupine, znanstvenici ga namjeravaju ubrzo ponoviti i ovoga puta uključiti placebo te testirati lijek na 100 sudionika.
RhGH – izaziva dijabetes?
Znanstvenici su ispitanicima davali lijek koji se inače koristi za liječenje timusa ili prsne žlijezde, organa smještenog u prednjem dijelu prsnog koša koji igra ključnu ulogu u imunološkom sustavu i kojemu se s godinama smanjuje veličina.
Smanjivanje te žlijezde povezuje se s lošijim radom imunološkog sustava, ali i povećanom pojavom karcinoma te zaraznih i autoimunih bolesti.
Liječnik i biolog Greg Fahy, s istraživačkog instituta 21st Century Medicine, i njegov tim davali su sudionicima rhGH jer se pokazalo da taj lijek može regenerirati timus. Međutim, prevelike količine rhGH-a mogu izazvati dijabetes, pa su, kako bi to spriječili, u koktel dodali hormon dehidroepiandrosteron (DHEA) i lijek metformin.
MRI snimke s početka i kraja ispitivanja pokazale su da se kod sedam ispitanika regenerirao timus, što je bilo praćeno općim poboljšanjem imunološkog sustava.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati